100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:6

Впечатляващ Брайтън и ранен червен картон сложиха край на рекордната серия на Ман Сити

Брайтън още веднъж показа защо е от отборите в Премиър лийг, които предизвикват най-много симпатии сред неутралните фенове. В  двубой от предпоследния кръг, който беше без особено значение и за двата обора, "чайките" направиха обрат от 0:2 до 3:2 срещу новия шампион Манчестър Сити. Отборът на Греъм Потър се озова в ролята на догонващ след голове на Илкай Гюндоган (2') и Фил Фодън (48'), но успя да отвърне с три безответни попадени, дело на Леандро Тросар (50'), Адам Уебстър (72') и Дан Бърн (76').

За успеха на домакините много помогна и червеният картон на Жоао Кансело още в 10-ата минута. Въпреки това, агресивната и атрактивна игра на Брайтън заслужават признание. Тимът се изкачи с две позиции в класирането и вече е 15-и, а освен това сложи край на серията на Манчестър Сити от 12 поредни победи на чужд терен.

Джосеп Гуардиола направи шест промени в сравнение с мача с Нюкасъл. Едерсон, Рубен Диаш, Джон Стоунс, Олександър Зинченко, Рияд Марез и Фил Фодън се завърнаха сред титулярите. Кевин Де Бройне, който се възстанови от контузията си, остана на пейката.

Алексис Мак Алистър замени Леандро Тросар в състава на Брайтън, но белгиецът се появи като резерва още преди почивката. Люис Дънк и Неал Мопе не играха заради наказания.

Футболистите на Ман Сити действаха разкрепостено от самото начало и много бързо стигнаха до гол. Марез получи време и пространството по десния фланг и центрира към Гюндоган, а той опъна мрежата с глава.  Това беше 22-и случай, в който "гражданите" бележат гол в Премиър лийг в първите 2 минути.

Домакините отговориха с изстрел на Паскал Грос след пас на Дани Уелбек, но Гюндоган го блокира. Ситуацията на терена се промени много скоро. Кансело повали откъсващия се Уелбек и Стюарт Атуел го изгони. Реферът прегледа положението с помощта на ВАР и потвърди първоначалното си решение.

Гуардиола извади Феран Торес, за да пусне неговия сънародник Ерик Гарсия, който укрепи защитата. Брайтън веднага се опита да се възползва от численото си предимство и организира няколко добри атаки. Контрите на Манчестър Сити също бяха опасни и при една от тях Фил Фодън беше близо до втори гол.

В средата на полувремето Дани Уелбек се контузи и вместо него се появи Тросар. Алиреза Джаханбахш пък извърши грубо нарушение срещу Гюндоган, но имаше късмет, че се размина само с жълт картон. До почивката Брайтън доминираше, но не успя да изравни, а най-доброто положение пред вратата на гостите пропусна Грос.

В 48-ата минута Манчестър Сити вкара втори гол. Прекрасен индивидуален рейд на Фил Фодън остави без отговор Бен Уайт и Адам Уебстър, а топката влетя във вратата, пазена от Роберт Санчес. Това беше гол номер 15 през сезона за младия халф, а освен това той може да се похвали и с 10 асистенции. С принос за повече голове на Сити от старта на кампанията е само Де Бройне.

Дарън Потър веднага направи смяна, като извади от игра Джакханбахш, а вместо него влезе Адам Лалана. Секунди по-късно "чайките" върнаха едно попадение. Всичко започна с грешен пас на Родри, а Тросар замахна няколко пъти преди да стреля и да намали на 1:2.

Натискът на Брайтън се усилваше с всяка изминала минута. Зинченко подложи тялото си и изби удар на Бен Уайт, а Ив Бисума шутира над напречната греда. Гостите се затрудняваха да задържат продължително топката заради факта, че бяха в намален състав, а това водеше до доста грешки.

Логичното се случи в 72-ата минута и Брайтън изравни. Точен беше Уебстър с глава след добро центриране от десния фланг на Паскал Грос. В 75-ата минута Санчес отрази силен изстрел на Марез, но това беше една от малкото атаки на Манчестър Сити през второто полувреме.

Секунди по-късно домакините стигнаха до пълен обрат благодарение на Дан Бърн. "Чайките" направиха хубава атака през центъра, а Бърн не успя да преодолее Едерсон от първия път, но падайки насочи топката във вратата. Положението беше прегледано за засада, но такава нямаше.

Дори и след като поведе в резултата, Брайтън не спря да пресира съперника. Гуардиола освежи атаката с включването на Габриел Жезус на мястото на Бернардо Силва, но бразилецът само веднъж получи шанс да отправи удар към противниковата врата и Роберт Санчес се намеси отлично.

Малко преди това Лалана се хвърли на рискован шпагат в наказателното поле и отново имаше намеса на ВАР, но сигнал за дузпа не последва.

В последния кръг Брайтън ще гостува на Арсенал, а Ман Сити ще посрещне Евертън седмица преди финала в Шампионската лига срещу Челси.