Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:4

Челси не само попречи на Сити да спечели титлата днес, но направи голяма заявка преди финала (видео)

Челси измъкна победата на "Етихад" след късен обрат срещу Манчестър Сити в дербито от 35-ия кръг на Премиър лийг, което бе очаквано с голям интерес поради факта, че след 20-ина дни двата отбора ще спорят за трофея в Шампионската лига. "Гражданите", които имаха нужда от победата, за да си гарантират титлата още днес, имаха предимство през първата част и поведоха с гол на Рахийм Стърлинг в 44-тата минута. В добавеното време Серхио Агуеро пропусна дузпа, а след почивката Челси бе по-добрият отбор и заслужено първо изравни резултата с гол на Хаким Зиеш в 63-тата минута, а в добавеното време дори стигна до пълния успех след гол на Маркос Алонсо. Така тимът на Томас Тухел победи за втори пореден път отбора на Гуардиола, който надигра и в полуфинала за ФА Къп преди по-малко месец. С този успех Челси излезе на трето място във временното класиране, изпреварвайки с една точка Лестър

Джосеп Гуардиола промени почти целия си състав. Само Едерсон и Рубен Диаш запазиха местата си от отбора, който започна срещи ПСЖ във вторник. Кевин де Бройне не бе в групата. Нейтън Аке, Аймерик Лапорт, Жоао Кансело, Банжамен Менди, Родри, Феран Торес, Рахийм Стърлинг, Габриел Жезус и Серхио Агуеро бяха титуляри.

Томас Тухел  направи пет промени в сравнение със състава, който преди няколко дни победи Реал Мадрид. Мейсън Маунт, Тиаго Силва и Бен Чилуел изобщо не бяха в групата на лондончани. Жоржиньо и Кай Хавертц пък останаха на пейката за началото. Били Гилмор, Рийс Джеймс, Маркос Алонсо, Хаким Зиеш и Кристиан Пулишич стартираха.

Джосеп Гуардиола изненада всички анализатори със състава, което породи доста спорове за формацията, на която е заложил испанеца. Така или иначе, играчите често променяха позициите си. Схемата в най-големите периоди от време като че ли бе 3-1-4-2.

Двата отбора водеха доста сериозна битка през първата част, като леко предимство имаха домакините. В 12-ата минута Стърлинг влезе доста опасно в краката на Вернер, за което Антъни Тейлър му показа жълт картон. ВАР не промени това решение, макар че за подобни влизания неведнъж виждахме през този сезон да се показват и червени картони. В 32-рата минута Вернер прати топката във вратата на Едерсон, но попадението правилно бе отменено заради засада.

Когато изглеждаше, че полувремето ще завърши при нулево равенство, Сити нанесе своя удар. Кристенсен сгреши в защита, като дори се контузи в ситуацията, подарявайки топката на Жезус. Бразилецът пусна към Агуеро, който обаче не успя да овладее добре. Топката му избяга встрани, но това даде възможност на връхлитащия на скорост Стърлинг да я прати в мрежата за 1:0.

В добавеното време Жезус падна след минимален контакт с Гилмор. Антъни Тейлър посочи бялата точка. Агуеро изпълни, като опита да го направи с т.нар "Паненка", но реализацията бе лоша, а ударът много слаб. Това даде шанс на Менди да се изправи и без проблем да улови топката с една ръка. Гуардиола видимо остана недоволен от несериозното изпълнение на аржентинеца.

През второто полувреме Челси започна да действа по-агресивно в предни позиции, като това се случи след активизация на Алонсо и Джеймс по фланговете. В 63-тата минута Родри загуби топката в половината на гостите, след което играчите на Челси бързо разиграха, топката стигна до Аспиликуета, който върна по земя към Зиеш. Мароканецът стреля точно до гредата, така че Едерсон не успя да достигне кълбото - 1:1.

Челси продължи да играе по-добре до края на мача. Голове на Тимо Вернер и Хъдсън-Одой бяха отменени заради засади. В 86-ата минута и Фил Фодън имаше шанс да донесе победата на Сити, но ударът му премина встрани от далечната греда. В 88-ата домакините претендираха за дузпа след падане на Стърлинг след единоборство със Зума. Антъни Тейлър обаче не посочи бялата точка, а и ВАР не промени решението му.

Докато траеше проверката, играта не бе спряна и Алонсо можеше да изведе Челси напред. Испанецът прехвърли Едерсон, но топката премина на сантиметри встрани.

В 92-рата минута Челси стигна до драматичен пълен обрат. Вернер много добре проби в наказателното поле и се пребори с Диаш, след което върна топката към Алонсо, който с доза късмет успя да прехвърли Едерсон за крайното 1:2.