Челси подчини Реал Мадрид и е на финал (видео + галерия)

Отборът на Челси е вторият финалист в Шампионската лига, след като отстрани Реал Мадрид в полуфиналите.

След 1:1 в Мадрид, тази вечер лондончани се наложиха с 2:0 на "Стамфорд Бридж" в реванша и достигнаха до двубоя за трофея, в който съперник ще им бъде друг английски тим - Манчестър Сити. Финалният сблъсък е в Истанбул на 29 май.

Резултатът откри Тимо Вернер в 29-ата минута. Пет минути преди края Мейсън Маунт сложи точка на спора. Лондончани можеха да постигнат и по-убедителен резултат, но направиха куп пропуски през втората част.

Изненадата в състава на гостите бе включването на бившия играч на "сините" от Лондон Еден Азар в стартовите 11. Сред титулярите попадна и капитанът на "белия балет" Серхио Рамос.

Срещата започна с високо темпо, като и двата тима атакуваха вратата на съперника. Гостите от Мадрид имаха предимство във владеенето на топката в началните минути, тъй като се нуждаеха задължително от попадение, за да продължат напред, но Челси се бранеше добре и пресираше съперника в неговата половина.

В 8-ата минута Кай Хавертц извърши грубо нарушение срещу Начо Фернандес, но не беше санкциониран от рефера Даниеле Орсато. Първият точен удар в очертанията на вратата беше отправен от Тони Кроос, който стреля с десния крак в 11-ата минута, но не затрудни стража на лондончани Едуард Менди. Челси отговори, но Реал отново си върна инициативата.

Така се стигна до 18-ата минута, когато Тимо Вернер вкара топката в мрежата на Реал, но попадението правилно беше отменено поради засада.

В 26-ата минута Челси оцеля след страховит удар на Карим Бензема от границата на наказателното поле, но Менди хвана ъгъла и прати топката в ъглов удар. Само две минути по-късно се стигна до откриване на резултата в полза на домакините след контраатака. Хавертц прехвърли отблизо Тибо Куртоа, топката срещна напречната греда, а при добавката Тимо Вернер с глава я прати в мрежата за 1:0.

24 Челси - Реал Мадрид 2:0

Футболистите на Реал реагираха и бяха близо до изравняване в 36-ата минута, когато след удар отблизо с глава на Бензема Менди акробатично спаси.

В 45-ата минута Кай Хавертц прекали с индивидуалната игра след контраатака на Челси и провали обещаваща контраатака на тима си.

Втората част започна с шанс за Челси, но удар на Хавертц срещна гредата. В 53-ата минута лошо решение на Мейсън Маунт попречи на Челси да удвои аванса си. Шест минути по-късно и Хавертц пропусна сам срещу Куртоа, като белгийският страж отрази топката с крак. В 66-ата минута и Н'Голо Канте пропусна да отбележи след контраатака на Челси.

Лондончани продължиха с усилията да постигнат втори гол, който да реши изхода на сблъсъка. В 73-ата минута Тиаго Силва не успя с глава да насочи топката в мрежата след остро центриране в наказателното поле от ъглов удар. 13 минути преди края Хавертц направи поредния си пропуск след подаване на резервата Кристиан Пулишич. В началото на заключителните десет минути Реал Мадрид тръгна по-смело напред, но беше наказан от лондончани. Пет минути преди края след ситуация, изработена от Канте топката попадна у Пулишич, който от аутлинията намери Мейсън Маунт пред вратата и англичанинът не пропусна да порази целта за крайното 2:0.

Така Челси за трети път в историята си достигна финала в Шампионската лига и ще се опита да спечели трофея на 29 май  Истанбул срещу Манчестър Сити, отстранил миналогодишния финалист ПСЖ.

За последно Челси игра на финал през 2012 година, когато спечели трофея срещу Байерн (Мюнхен) след изпълнение на дузпи.

Челси - Реал Мадрид 2:0
1:0 - Вернер 29
2:0 - Маунт 85

Челси: Менди, Кристенсен, Силва, Рюдигер, Чилуел, Жоржиньо, Канте, Аспиликуета, Маунт, Вернер, Хавертц

Реал Мадрид: Куртоа, Менди, Рамос, Милитао, Фернандес, Кроос, Каземиро, Модрич, Азар, Бензема, Винисиус.