ЦСКА-София пречупи трудно Арда, Любо Пенев с първа победа над Киров (видео+галерия)

ЦСКА-София се изкачи на второ място в класирането на efbet Лига след много трудна победа с 1:0 над Арда в мач от първия плейофен кръг на първенството.

Единственото попадение на стадион "Българска армия" вкара Юрген Матей в 88-ата минута и по този начин осигури първи успех на червените над този противник през сезона. Това бе и първа победа за Любослав Пенев като треньор над колегата му Николай Киров.

Срещата ще се запомни и с историческото използване на ВАР в българското първенство. Той се намеси през втората част, когато съдиите разгледаха ситуация за дузпа в наказателното поле на гостите, потвърждавайки решението на рефера Станимир Тренчев да не посочи бялата точка.

Иначе наставникът на домакините Любослав Пенев предприе известни промени в титулярната 11-ка. На пейката останаха Брадли Мазику и Греъм Кери, а сред 11-те попаднаха двамата плеймейкъри на тима - Тиаго и Федерико Варела.

Гостите пък бяха в София с група от само 15 футболисти, тъй като все още имат много състезатели в лазарета, включително звездите на тима Спас Делев, Иван Коконов и Пламен Крумов.

35 ЦСКА-София - Арда 1:0

През първия четвърт час на двубоя домакините владееха по-често топката, но опасните положения и пред двете врати липсваха. В началните минути Тиаго опита да реализира от фаул, но ударът му мина високо над напречната греда.

Първата по-сериозна ситуация стана факт в 23-ата минута, когато Тиаго центрира отдясно към Кайседо. Таранът се извиси, но не успя да свали достатъчно топката, която излезе в аут над напречната греда.

В 39-ата минута добра триходова комбинация Енрике-Кайседо-Варела завърши с шут в аут на последния. В тези минути гостите изравниха играта и на свой ред организираха няколко опасни атаки, най-вече по крилата, но футболистите на Николай Киров не успяха да ги завършат, тъй като бъркаха при последния пас.

Втората част започна с претенции на Кери за дузпа, но реферът прецени, че срещу ирландеца не е извършено нарушение, а и от съдийската стая за ВАР не бе сигнализирано за такова. В 51-ата минута Вион шутира от над 25 метра,а Караджов без проблем улови първия точен удар в мача.

Само 60 секунди по-късно Арда отговори с добра атака, която завърши с опасен изстрел на Тонислав Йорданов с глава, профучал покрай дясната греда.

След час игра Пенев извърши три промени. Варела, Йомов и Кайседо отстъпиха местата си на Мазику, Синклер и Бисмарк. Именно пред Чарлс се откри първата реална голова възможност за червените, която дойде в 63-ата минута след отлично извеждащо подаване на Тиаго, но младият нападател шутира слабо и Караджов спаси.

В 67-ата минута Караджов отрази мощен удар на Вион от 22-23 метра. Секунди по-късно Бусато направи феноменално спасяване, след като отрази удар с глава на Мартинов от границата на малкия пеналт. Четири минути по-късно бомбен шут на Мартинов профуча и след лек рикошет покрай горния ляв ъгъл на домакинската врата.

В 77-ата минута мачът бе спрян, за да се гледа положение за дузпа в наказателното поле на Арда, но след помощта на ВАР реферът потвърди решението си да не посочва бялата точка. Четири минути по-късно опасна контраатака на гостите завърши с шут на Руменов, който излезе в аут.

Така се стигна до 88-ата минута, в която ЦСКА-София спечели корнер. След изпълнението му топката стигна до Тиаго. Португалецът пусна за Юга, халфът центрира отдясно към Матей и защитникът вкара с глава за 1:0.

ЦСКА-СОФИЯ - АРДА 1:0

1:0 Юрген Матей 88

ЦСКА-СОФИЯ: 1. Бусато, 19. Турицов, 2. Матей, 4. Кох, 15. Вион, 21. Юга, 20. Тиаго, 10. Йомов, 5. Варела, 7. Енрике, 30. Кайседо

АРДА: 12. Караджов, 4. Стоев, 8. Желев, 11. Георгиев, 19. Руменов, 20. Лозев, 24. Петков, 27. Мартинов, 33. Тилев, 80. Котев, 98. Йорданов

Снимки: Владимир Иванов