Меси изведе Барселона до успех преди най-важния двубой

Отборът на Барселона надви трудно Валенсия с 3:2 като гост в сблъсък от 34-ия кръг на Ла Лига и се изравни по точки с Реал Мадрид. Атлетико Мадрид остава лидер с 2 точки повече, но идната събота предстои дерби между каталунците и “дюшекчиите” на “Камп Ноу”, както и такова между шампионите и Севиля. Вездесъщият Лионел Меси изигра нов силен мач за своя тим, вкарвайки два от трите гола. Той пропусна и дузпа секунди преди първото от тези попадения. Иначе домакините излязоха напред чрез Габриел Паулиста в 50-ата минута, но последва силен отговор на гостите - два гола на Меси и един на Антоан Гризман. В 83-ата Карлос Солер намали, но “лос кулес” не се огънаха.

Срещата не мина без дискусионни епизоди. Каталунците имаха претенции за още два наказателни удари, но съдиите не ги уважиха. Особено ключов можеше да се окаже вторият случай - след игра с ръка на Муктар Диакаби в 83-ата минута, защото веднага след това Валенсия намали на 2:3. Отделно гостите не бяха доволни и от решението на арбитъра да не маркира фал срещу Марк-Андре тер Стеген при попадението за 1:0. Иначе мачът можеше да тръгне и в друга посока, ако домакините не бяха пропуснали от чиста възможност веднага след първия си гол.

Наставникът на гостите Роналд Куман направи четири промени в сравнение със стартовите 11 от злополучната среща с Гранада в четвъртък, като сред сменените бяха двама от защитниците - Оскар Мингеса и Самюел Юмтити с Клеман Лангле и Роналд Араухо. Лионел Меси и Антоан Гризман отново бяха титуляри в атака.

24 Валенсия - Барселона (2-05-21)

Валенсия прави много слаб сезон и е само на 6 точки от зоната на изпадащите. На вратата тази вечер беше бившият страж на Барса Яспер Силесен, а капитанската лента беше на ръката на левия бек Хосе Гая, който е спряган за трансфер на “Камп Ноу”.

Гостите създадоха чиста възможност още в 3-ата минута, когато след поредица от къси пасове топката стигна до Педри, но той не уцели вратата от около 15 метра. Каталунците доминираха и в 12-ата Силесен спаси чист гол след засичане на Араухо. Защитникът се включи в атака за центриране на Меси от фал, но вратарят парира с тяло. В тези минути имаше и ситуация, при която останаха съмнения за дузпа в полза на Барса заради нарушение срещу Педри, но съдиите запазиха мълчание.

"Прилепите" успяха да организират опасна атака чак в 20-ата минута, но Гая не уцели вратата с удар с левия крак. Пет минути по-късно сърбинът Урош Рачич също застраши Марк-Андре тер Стеген, но германецът беше на мястото си.

"Синьо-червените" се радваха на пълно превъзходство откъм владение на топката, но опасностите не идваха лесно. В 40-ата Педри размина с топката в близост до голлинията и така Валенсия се измъкна и този път.

Второто полувреме започна перфектно за домакините, защото в 50-ата минута те излязоха напред. След подаване от корнер Паулиста се оказа сам и насочи кълбото в мрежата за 1:0. Каталунците претендираха за нарушение срещу вратаря им Тер Стеген, който при борбата за място при центрирането влезе във физически контакт със своя съотборник Педри и в лек такъв с Тиери Корея от състава на съперника. После стражът падна на земята и затова не успя да попречи на Паулиста при последвалото попадение. Реферите прецениха, че голът е напълно редовен.

Иначе секунди по-рано Тер Стеген беше спасил шут на Гонсало Гедеш отблизо. Веднага след гола пък Валенсия пропусна втори.

Барса обаче отговори много скоро. В 55-ата защитникът на "прилепите" Тони Лато направи дузпа, след като игра с ръка в наказателното си поле. Лео Меси изпълни удара от бялата точка, но Силесен спаси. Последва добавка на Педри, ново отразяване, след което вече Меси изравни с мощен удар - 1:1. На повторенията се видя, че при изпълнението на наказателния удар вратарят на Валенсия е бил и с двата крака пред голлинията си, което вероятно щеше да доведе до пребиване на дузпата, ако не се беше стигнало до попадение.

Също така бързо Барселона намери пътя към мрежата на съперника за 2:1. В 63-ата минута Де Йонг се извиси и засече с глава центриране отляво, а Гризман довкара на празна врата след спасяване на Силесен.

Тимът на Куман стигна и до трето попадение. В 69-ата Меси завъртя прецизен шут от пряк свободен удар и след рикошет в гредата топката пак се озова в мрежата на вратата на домакините - 3:1.

Главният арбитър подмина положение за евентуална нова дузпа за Барса, след като в 83-ата Муктар Диакаби игра с ръка в наказателното поле. Секунди след това Валенсия върна интригата след забележителен удар на Карлос Солер - 2:3. До края обаче гостите се справиха с опитите на съперника да изравни.