Испанец с първа победа, Грожан 10-и на старта на сезона в Индикар (видео)

Младокът Алекс Палоу (Chip Ganassi Racing) записа своята първа победа в американските Индикар серии, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Алабама на „Барбър Моторспорт Парк“ късно снощи.

Испанецът, който започна своя втори сезон в шампионата, и неговият екип заложиха на стратегия със само две спирания в бокса в рамките на 90-обиколковата надпревара, като именно това им донесе успеха. Втори на само 0.4 секунди зад Палоу се нареди шампионът за 2014 година Уил Пауър (Penske), който също направи само две спирания за гуми и гориво. Тройката с изоставане от 3.9 секунди затвори действащият носител на титлата Скот Диксън (Chip Ganassi Racing), който също бе с две посещения в бокса.

На четвърта позиция с пасив от 4.9 секунди завърши стартиралият от пол-позишън Пато О‘Уорд (McLaren), който бе първият пилот заложил на по-агресивната стратегия с три стопа. Състезанието на мексиканеца бе леко компрометирано от контакт със Себастиен Бурде (A.J. Foyt) след последната визита при механиците от страна на младока. Все пак той успя да си върне загубеното място спрямо французина, който завърши пети също с три стопа.

Четирикратният шампион в сериите Чампкар потегли 16-и, но се възползва от огромното меле в средата на първата обиколка и си проправи път до челото на колоната, където и остана до края на деня. Във въпросната катастрофа бяха замесени над седем автомобила, като тя бе предизвикана от завъртелия се в средата на трасето Джоузеф Нюгардън (Penske). Тъй като двукратният първенец в Индикар направи това малко след един от хребетите на трасето доста пилоти нямаха видимост и се получи верижна катастрофа. В нея от състезанието отпаднаха Нюгардън и Райън Хънтър-Рей (Andretti), а Феликс Розенквист (McLaren) и Колтън Хърта (Andretti) загубиха множество обиколки докато техните екипи отстранят повредите по болиди им. В мелето участие взе и Рийнус Вийкей (ECR), който, въпреки че бе завъртян и направи цели четири спирания в бокса успя да завърши надпреварата на шеста позиция.

Бившият пилот на Хаас във Формула 1 Ромен Грожан (Dale Coyne Racing) завърши своето дебютно състезание в сериите на десета позиция, след като потегли седми и се размина с голямата катастрофа на старта. Французинът бе от пилотите, които избраха консервативна стратегия с две влизания, като той бе най-добре класиралият се новобранец в шампионата. Другите двама Скот Маклохлин (Penske), който е трикратен шампион в австралийските Суперкарс серии остана 14-и, а седемкратният шампион в НАСКАР Къп Сериите Джими Джонсън (Chip Ganassi Racing), завърши 19-и с изоставане от три обиколки спрямо победителя. За 45-годишния ветеран това бе първо състезание с открити автомобили от повече от 20 години, като той имаше едно завъртане още в десетата обиколка.

Сезон 2021 в Индикар продължава този уикенд с надпреварата за Гран При на Сейнт Пийт във Флорида, а стартът на уличната надпревара е в 19:30 часа българско време в неделя.