Лудогорец с рекорден успех срещу Левски на "Герена"

Шампионът на България Лудогорец записа най-голямата си победа на стадион “Георги Аспарухов” срещу Левски. “Орлите” победиха с 3:0 “сините” в дербито от 24-ия кръг на efbet Лига и вече държат рекордната си десета поредна титла в ръцете, след като имат актив от 58 точки и преднина от девет точки пред "смърфовете" и 14 точки пред момчетата на Любо Пенев.
Два бързи гола до 11-ата минута дадоха спокойствие на разградчани, които искаха победата, за да дръпнат на девет точки пред Локомотив (Пловдив). Клаудиу Кешерю (8`) и Каули (11`, 78`) отново бяха точни срещу 26-кратните шампиони, които останаха в 16-и пореден мач без успех за първенството срещу този противник.

45 Левски - Лудогорец

Това е най-тежката серия в историята на Левски, който няма победа от август 2016 година, срещу даден противник. По-притеснителното е, че вече в шест поредни мача на своя стадион Левски няма дори отбелязан гол срещу “зелените”, а към тях като добавим и 120-те минути за Купата на България преди година, цифрата е стряскаща.

Последното попадение, което играч на “сините” вкара във вратата на “орлите” на “Герена”, е на Давид Яблонски през май 2017 година, когато бе точен в 31-ата минута при поражението с 1:3. Така официално 719 минути вратата на Лудогорец остава “суха” в София срещу гранда, който записа първа загуба през тази пролет в шампионата. "Сините" са девети с 28 точки.

Загубата е пета поредна за Левски срещу Лудогорец без отбелязан гол, а в последните 12 мача "сините" имат цели десет поражения срещу хегемона в България през последното десетилетие.
Днес обаче играчите на столичани допуснаха цели три гола на контраатака срещу лидера в шампионата, което е недопустимо.

Помощник-треньорът на “сините” Живко Миланов, който продължава да води тима, докато Славиша Стоянови се възстанови напълно от Covid-19, направи само една промяна в състава от равенството 0:0 срещу Черно море. Илия Юруков влезе на мястото на 17-годишния талант Марин Петков. Интересен факт е, че Веселин Минев пристигна в щаба му и води загрявката, тъй като останалите треньори са под карантина.

Звонимир Микулич бе вратар, а Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Георги Александров и Фейсал Рерас действаха в защита. Юруков и Тома Даске бяха вътрешните халфове, докато капитанът Мартин Райнов, Драган Михайлович и Мартин Петков подпомагаха Билал Бари в предни позиции.

Валдас Дамбраускас извърши цели четири промени сред титулярите на “орлите” от загубата с 1:2 срещу ЦСКА-София за Купата на България. Той смени и схемата им на игра, като заложи 4-1-4-1. Сантана, Абел Анисе, Джордан Икоко и Драгош Григоре отстъпиха местата си на Сисиньо, Жосуе Са, Стефан Баджи и Бернард Текпетей.

Кристиан Кахлина бе вратар, Сисиньо, Жосуе Са, Оливие Вердон и Антон Недялков бяха бранители. Стефан Баджи бе опорен халф, докато Текпетей, Каули, Вандерсон и Кирил Десподов действаха зад капитана Клаудиу Кешерю.

Изненадващо Левски реши да играе открито и да остави пространства на шампионите, което се оказа фатално. При първата си контраатака в 4-ата минута “орлите” стигнаха до чисто положение, но изстрелът на Десподов бе спасен от Микулич.

При втория си шанс обаче гостите вече водеха в резултата. Баджи бе оставен сам и без проблем пусна извеждащо подаване към Десподов, Георги Александров първоначално тръгна да покрива Кешерю, който бе зад защитата, но после се подхлъзна при опита да пресече подаването към Десподов и пред национала остана само Микулич. Крилото напредна, след което финтира майсторски гонещия го Рерас, хвърлил се на шпагат. Топката попадна в Кешерю, който пък на свой ред технично преодоля Атанасов и с неудобния си десен крак копна топката над застаналия на голлинията Рерас за 1:0.

Румънецът вкара своя четвърти гол на този стадион в първенството, като стана играчът на Лудогорец с най-много голове на “Герена”.

Четири минути по-късно преднината на “зелените” вече беше от два гола. Каули изведе Текпетей зад Найденов, ганаецът напредна и върна топката назад към Вандерсон, който бе изпреварен от Даске, но коженото кълбо попадна във връхлитащия Каули, който от границата на наказателното поле матира Микулич с хубав изстрел в долния десен ъгъл на вратаря.

Бразилецът във втори пореден мач бе точен в дома на столичани, а също така във втори пореден двубой, след като донесе победата с 1:0 през есента.

Фейсал стреля далеч от целта в 15-ата минута, а грешка на Микулич за малко да доведе до трети гол в неговата врата в 17-ата минута, но Вандерсон сбърка с последното подаване.

Последваха две спорни ситуации пред вратата на гостите. Първо в 35-ата минута Михайлович бе изведен сам срещу Кахлина, който показа отличен рефлекс и с крак изби, но страничният съдия показа засада, каквото всъщност нямаше.

Секунди по-късно Левски имаха претенции за дузпа. Мартин Петков стреля от 16 метра, като топката се отби в дясната ръка на Жосуе Са, който се опита да парира изстрела, и излезе в ъглов удар. Реферът Валентин Железов обаче даде знак играта да продължи, въпреки протестите на Миланов и скамейкатана столичани.

В 40-ата минута Лудогорец пропусна отлична възможност да вкара трети гол. Текпетей за пореден път проби отляво и центрира в наказателното поле, но Микулич изби и попречи на идващия на скорост Десподов да се разпише в опразнената врата.

Миланов смени Найденов със Здравко Димитров, като върна Михайлович в защита, за да спира активния Текпетей.

Втората част започна с удар на Димитров, който обаче бе спасен без сериозни проблеми от Кахлина. “Сините” опитаха да бъдат по-активни, но оставаха много пространства в своята защита.

В 52-ата минута Недялков рискуваше заради глупава проява да бъде отсъдена дузпа за “сините”, като дръпна Даске. Най-вероятно националът щеше да бъде санкциониран, ако имаше ВАР, какъвто ще влезе в употреба в мачовете от шампионския плейоф.

Бари пропусна добра възможност, като не уцели добре топката в продължението на атаката.

Малко по-късно Адриан Краев и Марин Петков смениха Бари и Юруков. Елвис Ману смени Кешерю в 68-ата минута.

Много младият и неопитен състав на Левски търсеше някак си да върне един гол срещу “орлите”, които обаче с пространствата на контраатака, които бяха оставени пред тях, беше въпрос на време да вкарат нов гол.

Това става в 78-ата минута, когато Марин Петков центрира от фаул, но цялата защита беше се втурнала в атака и Ману имаше 60 метра фронтално срещу Микулич. Нападателят остана очи в очи с вратаря, като реши да играе сам, а не да подава на Каули. Вратарят обаче показа добър рефлекс и изби, но за негов малшанс коженото кълбо попадна на главата на Каули, който на празна врата вкара за 0:3.

Пристигналият от Бундеслигата футболист има вече четири гола в последните си четири мача срещу левскарите.

В 84-ата минута Микулич спаси "сините" от четвърти гол, след като Десподов бе изведен от Ману, но изстрелът му бе спасен с десния краг от хърватския вратар.

Въпреки това Лудогорец записа най-голямата си победа на “Герена”, като изравни рекордния си успех срещу Левски от 3:0, който бе постигнат през юли 2020 година в Разград.

Интересен факт е, че Левски записа най-голямата си загуба на своя стадион за първенство от близо 12 години. Именно през последния си шампионски сезон 2008/2009 година, "сините" отстъпиха последно с 0:3. През април 2009 година те сториха това срещу Локомотив (София) след хеттрик на Мартин Камбуров.

Този успех бе под №21 за шампионите, докато Левски остана с едва четири победи от 31 мача между двата тима в елита. Шест пъти срещите са завършвали наравно.

Последните два мача от редовния сезон са изключително трудни за тима от София, тъй като гостуват на Локо (Пд), а в неделя излизат срещу ЦСКА-София в дербито.

Шампионите приемат ЦСКА 1948 и гостуват на Ботев (Пловдив) преди шампионския плейоф, който ще бъде протоколен, тъй като само чудо може да отнеме поредната титла на “орлите”.

“Сините”, които имат безброй проблеми, ще се опитат да стигнат до седмата позиция, докато имат шанс за нея, за да играят плейоф за Лига Европа, въпреки че нямат тим за участие в евротурнирите.

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 0:3
0:1 Кешерю (8)
0:2 Каули (11)
0:2 Каули (78)

ЛЕВСКИ: Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Георги Александров, Фейсал Рерас, Мартин Райнов, Тома Даске, Илия Юруков, Драган Михайлович, Мартин Петков, Билал Бари
ЛУДОГОРЕЦ: Кристиан Кахлина, Сисиньо, Жосуе Са, Оливие Вердон, Антон Недялков, Стефан Баджи, Бернард Текпетей, Каули, Вандерсон, Кирил Десподов, Клаудиу Кешерю
Съдия: Валентин Желязов

Снимки: Борислав Трошев