Недостижим Куартараро с втора поредна победа в MotoGP, Маркес 7-ми

Въпреки слабото си потегляне, Фабио Куартараро (Yamaha) записа своята втора поредна победа от началото на сезон 2021 в клас MotoGP след феноменално представяне в надпреварата за Гран При на Португалия.

Французинът направи посредствен старт от своя пол-позишън и загуби цели пет места в рамките на първия тур. След слабата първа обиколка, Куартараро започна бавно и методично да си проправя път напред като пое водачеството в началото на деветия тур.

Драматичен завършек на квалификацията в MotoGP в Португалия

След като поведе, пилотът на Yamaha вдигна темпото като с него успя да се задържи единствено Алекс Ринс (Suzuki). Испанецът обаче се озова на земята пет обиколи преди карирания флаг и си тръгна с нула точки от „Портимао“.

Така на втора позиция след наистина силно каране днес завърши тръгналият 11-и Франческо Баная (Ducati), а подиумът бе запълнен от действащия световен шампион Жоан Мир (Suzuki). Четвърти остана подгласникът на Мир Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT), а петицата бе затворена от Брад Биндър (KTM).

Завърналият се днес след деветмесечно отсъствие заради контузия Марк Маркес (Repsol Honda) финишира състезанието на седмо място, точно зад своя добър приятел Алейш Еспаргаро (Aprilia).

В днешното състезание участие не взе Хорхе Мартин (Pramac Ducati), който падна тежко във вчерашната трета свободна тренировка и получи наранявания по своята глава, както и десните си ръка и глезен.

Хорхе Мартин ще пропусне остатъка от уикенда в Португалия

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Ринс, но испанецът загуби водачеството в първия завой от много агресивния Зарко. Марк Маркес се вклини на трета позиция пред Жоан Мир (Suzuki), който стартира десети.

Тръгналият от пол-позишън Куартараро се смъкна до петото място, а неговият съотборник Винялес загуби цели осем позиции и се движеше 20-и в края на първата от 25 обиколки.

В края на първата обиколка Мир успя да вземе третото място от Маркес, като в началото на втората двамата леко се докоснаха на спирането за острия трети завой. Все пак и двамата продължиха, като Маркес бе по-големия губещ от тях и се смъкна до седмото място.

Три завоя преди края на третия тур Ринс пробва атака срещу Зарко, но французинът се защити перфектно и така тройката се запази непокътната. Това обаче не продължи дълго, тъй като още в началото на следващата обиколка Куартараро изпревари Мир в спора за третото място.

Отново на острия 13-и завой, Ринс пробва атака срещу Зарко, която този път бе успешна, но на дългата старт/финална права французинът си върна водачеството с помощта на високата мощност на Ducati.

Във финала на петия тур Ринс потрети своята маневра, като този път пред Зарко мина и Куартараро, което уби инерцията на лидера в шампионата и той не успя да си върне нито една от позициите.

В началото на шестата обиколка Джак Милър загуби контрола върху своя мотоциклет и напусна надпреварата, в която се движеше пети преди своята грешка.

В края на същата обиколка съдбата на австралиеца бе последвана и от местния любимец Оливейра, който се озова на асфалта в 14-а крива. Португалецът все пак се върна върху своя мотоциклет, макар и на последното място с огромен пасив.

На спирането за първата крива в началото на деветата обиколка Куартараро се възползва от въздушната струя и отне лидерството от Ринс с безкомпромисна маневра. Най-бързият пилот в свободните тренировки бе е единствения пилот в челото, който избра да стартира с твърда задна гума на Мишлен.

Още в първия си тур с чиста писта пред себе си, пилотът на Yamaha вдигна темпото и започна откъсване пред дуото на Suzuki Ринс и Мир. Четвърти се движеше Зарко, който обаче губеше твърде много в завоите и нямаше как да компенсира това си изоставане на единствената дълга права.

В средата на своето първо състезание след дългото отсъствие, Марк Маркес се движеше на деветото място, но все още бе част от групата от пилоти между трета и девета позиция.

Отпред Куартараро и Ринс след 13 тура имаха преднина от 1.3 секунди спрямо Мир, който се намираше пред Зарко, Морбидели, Баная, Биндър, Алейш Еспаргаро и Марк Маркес.

В началото на 15-я тур, световният шампион за 2020 загуби третото място от лидера в генералното класиране преди днешния ден, след като обърка излизането си на старт/финалната права в края на предходната обиколка и нямаше шанс срещу мощта на Ducati-то.

Девет обиколки преди карирания флаг преднината на водачите достигна 2.2 секунди пред Зарко, който имаше известен аванс спрямо Мир. Точно зад пилота на Suzuki Баная успя да мине пред Морбидели в първата крива.

В петия завой на 19-я тур вторият във временното класиране Ринс загуби контрол над своя мотоциклет и се озова на асфалта, отпадайки от състезанието. В същото време неговият съотборник Мир загуби вече третото място от Баная.

До края на обиколката италианецът се залепи за Зарко и отново в петата крива мина пред френския си конкурент. Той обаче имаше пасив от 4.3 секунди спрямо другия французин.

Само шест завоя след като загуби второто място, Зарко се озова на земята, също напускайки състезанието.

Три тура преди края на състезанието преднината на Куартараро бе 4.6 секунди спрямо Баная, който пък водеше с 0.7 пред Мир. Четвърти на 0.6 зад световния шампион се движеше неговият подгласник Морбидели, който имаше много по-високо темпо от испанеца.

Докато Куартараро продължаваше да се откъсва напред, Баная загуби част от преднината си спрямо Мир и Морбидели и така се заформи прекрасен трибой за второто място две обиколки преди финала.

Край на състезанието! Куартараро записа своята втора поредна победа за сезон 2021 в MotoGP, втори след зверски усилия днес остана Баная, а своя първи подиум за годината записа световният шампион Мир.

С днешната си победа Куартараро излезе начело в генералното класиране с актив от 61 точки. Втори с 46 е Баная, а топ три с 41 е Винялес, който след слабото си потегляне днес завърши 11-и. Лидерът в класирането след двете състезания в Катар в началото на сезона Зарко е четвърти с 40 пункта след своето отпадане днес.

Битката за титлата в MotoGP през сезон 2021 продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Испания на пистата „Херес“, където днешният първенец Куартараро записа две победи през миналата година.

Снимки: Gettyimages