Манчестър Сити отново подчини Борусия (Дортмунд) и преодоля проклятието на 1/4-финалите (видео)

Отборът на Манчестър Сити се класира за втори път в историята си след 2016 година на полуфиналите в Шампионската лига, след като елиминира германския Борусия (Дортмунд) след две победи с по 2:1. Следващият съперник на "гражданите" е Пари Сен Жермен, който детронира действащия победител в турнира Байерн (Мюнхен). Така Сити преодоля проклятието на 1/4-финалите, което тегнеше в последните три сезона и се приближи плътно до мечтата да спечели най-престижния европейски клубен трофей.

Домакините откриха в 15-ата минута с попадение на Джуд Белингам. Рияд Марез върна равенството от дузпа в 55-ата минута, а в 75-ата Фил Фодън даде аванс на "гражданите", които можеха да стигнат и до по-убедителна победа.

23 Манчестър Сити отново подчини Борусия (Дортмунд)

Мениджърът на Сити Джосеп Гуардиола беше извършил седем промени в стартовия състав спрямо 11-те, които започнаха срещу Лийдс в Премиър лийг през уикенда. Местата си запазиха Едерсон, Зинченко, СТоунс и Бернардо, а в игра се завръщат от първата минута Уокър, Диас, Родриго, Гюндоган, Де Бройне, Фодън и Марез.

Добрата новина за Борусия е, че от първата минута ще започнат опитните Марко Ройс и Матс Хумелс, които бяха под въпрос.

Двубоят започна с очакван домакински натиск и германският тим отправи първи си удар в очертанията на вратата още в седмата минута. Изстрелът на Махмуд Дахуд обаче не затрудни Едерсон. Така се стигна до 15-ата минута, когато младият Джуд Белингам откри с удар от границата на наказателното поле, като прати една рикоширала топка в горния десен ъгъл на Едерсон. Манчестър Сити вдигна рязко оборотите и натика Борусия в собствената половина. Гредата спаси германците от попадение след удар на Кевин де Бройне, който се възползва от една лошо изнесена топка. Положенията пред вратата на Борусия следваха едно след друго.

Нова възможност се откри пред Де Бройне в 27-ата минута, но отново късметът помогна на Борусия. В 30-ата минута Фил Фодън се пребори за топката в наказателното поле и я върна към Рияд Марез, чийто удар обаче бе спрян на голлинията от автора на попадението за Борусия Белингам. Малко по-късно Олександър Зинченко отправи удар с глава, но Марвин Хитц улови топката. До края на полувремето Манчестър Сити притисна неимоверно своя съперник, но не стигна до изравняване и така интригата се запази за вторите 45 минути.

Второто полувреме започна отлично за "гражданите", след като реферът отсъди дузпа в тяхна полза за игра с ръка на Емре Джан. Ситуацията беше прегледана с ВАР, а с изпълнението се зае Рияд Марез, който стреля неспасяемо за 1:1. Изправени до стената, домакините тръгнаха смело напред, но без резултат. В 69-ата минута Хумелс не успя да се възползва от центриране на Ройс от фаул, като прати топката над вратата. В 74-ата минута Де Бройне можеше да сложи точка на спора, след като нахлу в наказателното поле и стреля, но Хитц спаси. Само минута по-късно обаче Фил Фодън направи 2:1 с удар от границата на наказателното поле по земя, като топката рикошира в гредата, преди да влезе в мрежата. В самия край на срещата Рахийм Стърлинг можеше да направи аванса на Сити още по-убедителен, но в крайна сметка резултатът се запази.

Борусия Дортмунд - Манчестър Сити 1:2
1:0 - Белингам 15
1:1 - Марез 55-дузпа
1:2 - Фодън 75
Борусия Дортмунд: Хитц, Герейро, Хумелс, Аканджи, Морей, Джан, Дахуд, Белингам, Кнауф, Ройс, Холанд.

Манчестър Сити: Едерсон, Уокър, Диас, Стоунс, Зинченко, Родриго, Гюндоган, Де Бройне, Марез, Бернардо, Фодън.