Изключителен край на сезона за Александър Везенков

Александър Везенков и Олимпиакос сложиха успешен край на сезон 2020/21 в баскетболната Евролига. Българинът и съотборниците му записаха победа над Химки с 82:75 (24:18, 18:23, 21:14, 19:20) в двубой от последния 34-и кръг от редовния сезон на най-силния клубен европейски турнир, проведен в "Двореца на мира и културата" в Пирея.

Гръцкият гранд приключва тазгодишното си участие в надпреварата на 12-ото място в крайното класиране с актив от 16 победи и 18 загуби. Химки пък остана на последната позиция с едва 4 успеха и цели 30 поражения.

Александър Везенков изигра поредния си изключителен мач за "червено-белите". Българският национал оформи "дабъл-дабъл" от 20 точки и 11 борби, към които добави 1 асистенция и 1 отнета топка, образувайки коефициент на полезно действие от 31. При стрелбата си бившият играч на Арис и Барселона бе 6/8 от зоната за две точки, 1/3 от тройката и 5/6 от наказателната линия за точно 30 минути игрово време.

Везенков отбеляза първите шест точки на Олимпиакос в мача, но от другата страна изцяло руската стартова петица на Химки също трупаше точки на сметката си, най-вече заради страхотната си стрелба от тройката и стартът 3/3 от тази зона - 14:13 в полза на "червено-белите". Домакините от Пирея продължаваха да държат крехка преднина в мача, а в самия край на частта Везенков отбеляза 10-ата си точка в мача, за да изведе Олимпиакос до преднина от шест при 24:18. Българинът дори вече можеше да мисли за "дабъл-дабъл", след като овладя 6 борби през откриващите 10 минути игра.

Домакините започнаха втората част със серия от пет поредни точки, която им позволи да достигнат до двуцифрената преднина за първи път в мача при 29:18. Зенит продължаваше да поддържа висок процент при стрелбата си от далечно разстояние и намали дефицита си на пет точки при 33:28, а след това дори обърна резултата в своя полза, след като поведе с три точки при 35:38. Все пак Олимпиакос успя да си върне преднината в мача на полувремето, след като поведе с 42:41.

Завръщането на Везенков на паркета помогна на "червено-белите" да се отскубнат на осем точки актив в началото на третата част, но Химки продължаваше да е настоятелен и не позволяваше сериозна разлика в резултата - 51:48. Кошове на българина към края на периода обаче осигуриха осем точки актив на гръцкия гранд, който се оттегли на кратка почивка при аванс от 63:55.

Принтезис и Везенков дадоха нужното самочувствие на своя тим и помогнаха за това разликата отново да се покачи в двуцифрените размери при 68:58, временно отблъсквайки набезите на гостите за обрат. Авансът на Олимпиакос достигна 13 точки при 79:66 след тройка на Принтезис, а в този момент Везенков оформи своя "дабъл-дабъл" от 20 точки и 10 борби. Химки обаче отново захапа противника си и отвърна със серия от седем поредни точки, за да намали дефицита си до шест при 79:73. Костас Слукас охлади ентусиазма на гостите със страхотна стрелба от средно разстояние, която уби интригата в мача - победа с 82:75 за Олимпиакос.

Освен Везенков, който поведе листата от реализатори, към нея се присъединиха Йоргос Принтезис с 14 точки, Октавиъс Елис с 11 точки и 7 борби, както и Коста Куфос, Шакийл МакКисик и Василис Харалампопулос, които нанизаха по 10 точки всеки.

Ерик МакКълъм завърши със 17 точки и 7 асистенции за Химки, Егор Вялцев добави 14 точки, а Сергей Карасьов вкара 12 точки.