ЦСКА 1948 засили Славия към Втора лига

Блестящ дебют начело на ЦСКА 1948 записа Росен Кирилов. "Червените" надвиха Славия с 3:1 в мач от 23-ия кръг на efbet Лига, като постигнаха най-голямата си победа като гост в своята история в елита. Тя можеше да бъде и разгромна, ако в последните секунди ветеранът Димитър Рангелов не бе отбелязал почетното попадение за "белите". Преди това Ангел Бастунов (67), Васил Шопов (86) и Денислав Александров (88) дадоха три гола преднина за новаците.

Успехът затвърди "червените" на шесто място с актив от 34 точки, докато в същото време положението на най-стария столичен клуб стана много тежко. Славия остана на 12-то място с актив от едва 19 точки, като има преднина от само две пред последния Етър, който има мач по-малко, а в същото време гостува на "виолетовите" в последния кръг от редовния сезон.

23 Славия - ЦСКА 1948

На стадион "Славия" двубоят най-вероятно беше последен за Александър Тарханов, който след като тимът записа 14-та загуба през тази кампания се очаква да бъде уволнен.

Преди срещата Славия имаше да си отмъщава на "червените". Тимът от "Овча купел" загуби тежко първия сблъсък между двата тима през пролетта с 1:5. Сега "белите" бяха амбицирани да излязат от незавидното 12-о място, но се сгромолясаха и се превърнаха в тима, на който противникът е вкарал най-много голове в родния елит за един сезон.

ЦСКА 1948 пък не се намираше в най-добрия възможен период. Тимът бе в серия от три поредни загуби, преди в последния кръг да се наложи с 1:0 над Ботев (Враца). По време на паузата за националните отбори "червените" направиха треньорска рокада, която даде резултат.

Двубоят бе остър, като гостите, които играха с черен екип бяха по-свежи. Основна причина за това бе и полуфиналната среща за Купата на България срещу Арда в Кърджали през седмицата, която имаха играчите на Славия.

В 12-ата минута Георги Русев направи хубав пробив, но изстрелът му беше слаб и не застраши Светослав Вуцов. Русев изведе Александров в 31-ата минута, а последният технично прехвърли Вуцов, но топката не попадна във вратата.  В 33-ата минута националните вратари на мъжете и на младежите Дани Наумов и Вуцов спасиха по веднъж и голове не паднаха преди почивката.

Втората част започна с две промени при домакините. Димитър Рангелов и Мартин Сораков се появиха в игра. Играчите на Кирилов обаче бяха по-свежи и постепенно започнаха да търсят още повече победата. Димитър Митков се размина на сантиметри с топката и пропусна да даде аванс на ЦСКА 1948, а след това Ивайло Чочев пробва рефлекса на Вуцов с изстрел от фаул. Бастунов пък си изпроси жълт картон за симулация в наказателното поле на домакините, след като падна след съприкосновение с Гандри.

Васил Шопов влезе за гостите и това се оказа решаващо. В 67-ата минута бившият капитан на Дунав получи топката от Юсеин финтира Андреа Христов и намери Бастунов, който не пое топката добре, но въпреки това с второто си докосване даде аванс на "червените". За младока това е четвърти гол в елита през тази кампания, като три от тях е вкарал във вратата на Славия.

Това притесни домакините, които в 77-ата минута можеха да губят с два гола, след като Михаил Александров за малко не си вкара автогол. Бившият национал обаче можеше да обърне и развоя на срещата в 82-ата минута, когато бе изведен от Ради Кирилов сам срещу Наумов. Шампионът на България с Лудогорец обаче не успя да преодолее капитана на гостите, който изби.

Дарко Тасевски също вече бе на терена и опита да помогне на съотборниците си да стигнат до равенство. Гол падна, но в тяхната врата. Това се случи в 86-ата минута, когато светкавична контраатака завърши с попадение на ЦСКА 1948. Русев бе изведен сам срещу Вуцов, а прехвърлящият му удар нацели горната греда, но при добавката Шопов удвои. Попадението е негово трето за сезона, но интересното е, че и той подобно на своя съотборник се разписва във втори пореден мач срещу "белите".

Около 100 секунди по-късно нова светкавична контра матира окончателно най-стария столичен клуб. Русев отне топката от Гандри и изведе Денислав Александров, който технично също се разписа. За бившия играч на Лудогорец също е трето попадения през тази кампания, като досега бе записвал името сред голмайсторите единствено срещу Етър.

Едва в третата минута на продължението на втората част Кирилов намери Рангелов и той вкара за 1:3, но никой от клуба не се зарадва за попадението на опитния футболист, след като ситуацията става критична. Голът е първи на "Овча Купел" за бившия национал от 2006 година, както и общо втори за този сезон.

Буквално след няколко дни е втората среща с Арда, след което предстои гостуване на Ботев (Пловдив) и директни мачове с тимовете под "белите" в класирането - Ботев (Враца) и Етър. ЦСКА 1948 пък има вече пет точки преднина пред Черно море три кръга преди края на редовния сезон в битката за шестото място в класирането.

СЛАВИЯ - ЦСКА 1948 1:3
0:1 Бастунов (67)
0:2 Шопов (86)
0:3 Александров (88)
1:3 Рангелов (90+3)

Славия: 13. Вуцов, 70. Александров, 55. Христов, 75. Гандри, 19. Антовски, 10. Кирилов, 11. Узунов, 77. Вълчев, 7. Макрилов, 9. Кръстев, 14. Димитров

Ст. треньор: Александър Тарханов

ЦСКА 1948: 29. Наумов, 25. А. Алексанров, 21. Василев, 5 Минков, 24. Марин, 19. Чочев, 26. Юсеин, 11. Д. Александров, 70. Русев, 9. Митков, 20. Бастунов