Груба грешка в края усложни задачата на Арсенал (видео)

Арсенал допусна късен гол и не можа да победи Славия (Прага) в първия четвъртфинален сблъсък помежду им в Лига Европа. Мачът завърши 1:1, от което по-доволни трябва да са гостите. Никола Пепе откри за "топчиите" в 86-ата минута след подаване на Пиер-Емерик Обамеянг, но в добавеното време Томаш Холеш наказа грешка в защитата на домакините и вкара така ценното попадение на чужд терен за Славия.

Двубоят беше скучен до почивката и доста по-интересен след нея. При 0:0 Арсенал на два пъти уцели гредите чрез Вилиан и Александре Лаказет. След гола на Пепе домакините се прибраха и бяха наказани. Първо Лено изби в гредата удар на Лукаш Провод, а в четвъртата допълнителна минута Холеш изравни.

В Арсенал от доста време са наясно, че спечелването на Лига Европа е единственият им шанс да участват в Шампионската лига през следващия сезон и не подценяват турнира. На 1/16-финалите "топчиите" отстраниха драматично Бенфика с общ резултат 4:3, а в следващия кръг си отмъстиха на Олимпиакос за отпадането през миналата година.

Славия (Прага) няма сериозна конкуренция в чешкото първенство и хвърля всички сили в Лига Европа. Във фазата на директните елиминации "червено-белите" взеха скалповете на други два британски тима - Лестър и Рейнджърс, като постигнаха респектиращи победи с по 2:0 при гостуванията си.

Мениджърът на Арсенал Микел Артета не се поколеба да остави сред резервите Пиер-Емерик Обамеянг. На пейката беше и Даниел Себайос, а Мартин Йодегор, Давид Луис и Киърън Тиърни пропуснаха мача заради контузии. Александре Лаказет започна на върха на атаката, подкрепян от Букайо Сака, Емил Смит Роу и Вилиан. Като централна двойка защитници действаха Роб Холдинг и Габриел.

Кадровите проблеми на гостите също не бяха малко. Ондрей Кудела трябваше да изтърпи наказание, а травми лишиха от участие Давид Ховорка и Саймън Дели. Старши треньорът Индрих Търпишовски пусна като централен нападател Абдала Сима, а в халфовата линия стартираха Оскар Дорли, Николае Станчу, Лукаш Провод и Питър Олайинка. Якуб Хромада пък беше разположен непосредствено пред централните бранители Томаш Холеш и Давид Зима.

Двата отбора вече се бяха срещали през сезон 2007/08 в Шампионската лига, когато направиха нулево равенство в Прага, а в Лондон Арсенал разгроми чехите със 7:0.

В първите минути и двата отбора подходиха предпазливо. Вратарят на Славия Ондрей Коларж изпревари Лаказет след дълъг пас, а съотборниците му печелеха повечето единоборства в средата на терена. След четвърт час игра Провод стреля силно, но топката мина малко над напречната греда.

Букайо Сака беше най-активен от офанзивните футболисти на Арсенал. Негово опасно центриране беше изчистено точно пред главата на Лаказет, който от няколко метра едва ли щеше да пропусне. В 25-ата минута и включилият се в атака Холдинг опита прострелно центриране, но никой от домакините не успя да го засече. Три минути по-късно Лаказет получи пас от Томас Партей, но ударът му беше крайно неточен.

В 36-ата минута Холдинг сбърка, но Олайинка не можа да затрудни Бернд Лено. В 39-ата удар на Лаказет от фаул попадна в стената, а после Коларж изби в корнер изстрел с глава на Роб Холдинг. Малко преди почивката Сака проби по десния фланг, но нямаше с кого да комбинира и спечели само ъглов удар.

В 48-ата минута Сака отново показа скоростта си и Зима го фаулира точно преди наказателното поле. Чехът получи жълт картон, а от прекия свободен удар Вилиан уцели десния страничен стълб. В 58-ата минута гостите организираха опасна контра, при която Ян Борил шутира с левия крак, но Лено изби с крак.

В 62-ата минута Лаказет беше изведен сам срещу вратаря. Французинът имаше много веме да реши какво да прави, но избра грешното решение и стреля в гредата. Не след дълго нападателят на "топчиите" засече центриране на Вилиан, но този път от далеч по-трудна ситуация прати топката в аут.

Арсенал притискаше съперника, но атаките на лондончани се развиваха твърде бавно и предвидимо. В 73-ата минута Артета пусна Габриел Мартинели на мястото на Вилиан. В 75-ата Томас Партей стреля покрай гредата от удобна позиция. Гостите пропуснаха златен шанс в ответната атака, когато защитата на Арсенал сбърка, а Шевчик не се възползва и не уцели вратата.

Обамеянг, Никола Пепе и Мохамед Елнени се включиха за последните десетина минути, а габонецът веднага получи шанс да се разпише, но стреля в аут след центриране от десния фланг. В 86-ата минута Обамеянг съумя да пусне отличен извеждащ пас към Пепе, който надбяга защитник в черно и с техничен прехвърлящ удар преодоля Коларж за 1:0.

Това обаче не беше всичко в мача. "Точпиите" се прибраха в половината си и бързо си пролича, че не умеят да се бранят разумно. Късметът беше на тяхна страна в 93-ата минута след силен шут на Провод и блестяща реакция на Лено, който изби в гредата.

След последвалия корнер топката не беше изчистена и стигна до Холеш, който я насочи към вратата. Този път Лено нямаше какво да стори и Славия си тръгна с добър резултат преди реванша.