Край на ерата “Алекно” в Зенит! Кузбас излъга тима от Казан и се класира за полуфинал заедно с Локо на Пламен Константинов

Една велика ера на волейболния гранд Зенит (Казан) приключи днес. Ерата “Владимир Алекно” не свърши по най-добрия сценарий за гранда от Казан, който под ръководството на родения в Беларус специалист спечели всичко възможно в света но клубния волейбол през последните години.

Това обаче вече е история, защото Зенит (Казан) загуби втората си среща от Група Б от турнир на “Финалната шестица” в Суперлигата на Русия от Кузбас (Кемерово) с 2:3 (25:21, 17:25, 25:20, 18:25, 13:15). Така възпитаниците на Владимир Алекно допуснаха второ поредно поражение в Група Б, след като вчера загубиха също с 2:3 от водения от Пламен Константинов шампион Локомотив (Новосибирск).

Така в последния си сезон начало на Зенит Владимир Алекно успя да спечели само Суперкупата на Русия в началото на сезона. В Суперлигата на Русия за тима от Казан предстои още един двубой, но той ще е за 5/6-то място и няма да донесе трофей в богата витрина с успеха на Зенит.

Още преди няколко месеца 54-годишният Владимир Алекно, който изведе Русия до олимпийската титла в Лондон 2012 и бронзовите отличия в Пекин 2008, обяви, че след края на този сезон се оттегля от треньорската професия. През лятото Владимир Алекно ще води националния отбор на Иран в Лигата на нациите и на Олимпийските игри в Токио.

Любопитна подробност е, че последният важен мач, в който Зенит е воден от Владимир Алекно, тимът от Казан загуби от Кузбас, който е воден от Алексей Вербов, който води казанци през миналия сезон, а и според всички предварителни информации точно бившото либеро на “Сборная” ще е наследник на Алекно за поста старши треньор на Зенит.

Победата на Кузбас над Зенит с 3:2 на практика класира тима от Кемерово и шампионите от Локомотив (Новосибирск), които са водени от Пламен Константинов, на полуфинали в Суперлигата на Русия. Утре Кузбас и Локомотив се срещат в директен спор, който ще определи отбора-победител в Група Б.

За първи път от 15 години Зенит (Казан) остана без медал в шампионата на Русия. За последно казанци останаха без отличия през сезон 2005/2006.

В първия гейм волейболистите на Зенит успяха да разстроят посрещането на Александър Маркин. След ас на Бартош Беднож казанци поведоха с 8:4 и не позволиха на Кузбас да се доближи на повече от 3 точки. Волейболистите на Зенит отлично посрещаха и играеха отлично в нападение от първо темпо (5/6). Максим Михайлов атакува надеждно и записа 6 точки от атака е 25:21.

Във втората част играчите на Кузбас доминираха на сервис и направиха 4 аса. Диагоналът Иван Зайцев се разигра и заби успешно 9 от 11 атаки (82%) и записа 10 точки в гейма. Това позволи на възпитаниците на Алексей Вербов да спечелят гейма с категоричното 25:17.

Казанци на два пъти в третата част успяваха да се откъснат в резултата благодарение на успешната игра на блокада. Първият път волейболистите от Кемерово наваксваха изоставане от 6:10. После на сервис на Ървин Нгапет зенитовци записаха +4, което стана ключово. Френската звезда заби ас, а Максим Михайлов на два пъти хвана на блок атаки на Евгений Сивожелез – 19:14, за да се стигне до 25:20.

В 4-ата част волейболистите на Кузбас отново атакува отлично и изпълняваха бомбени начални удари и забиха 5 аса. Бартош Беднож завърши гейма с показатели – 6. полякът не записа нито една точка в гейма, но допусна 4 грешки на посрещане, една на сервис, и една в атака и 25:18 за възпитаниците на Алексей Вербов.

Волейболистите на Зенит се провалиха в началото на тайбрека. Либерото Валентин Голубев не се справи с началния удар на Иван Зайцев, а Бартош Беднож на два пъти грешеше в атака – 2:5. Влезлият на смяна Фьодор Воронков, а също така и асове на Максим Михайлов и Александър Бутко позволиха на казанци да изравнят и даже да поведат с 9:8. Евгений Сивожелез изравни резултата за 11:11. Две поредни успешни атаки на Фьодор Воронков изведоха Зенит отново напред 12:11. Иван Зайцев изравни до 13:13 с атака по правата от зона 2. Италианският национал изведе Кузбас до мачбол с нова атака по правата на много трудна топка от зона 2. Владимир Алекно взе прекъсване. В следващото разиграване на два пъти неуспешно игра Ървин Нгапет, който при контраатака изпрати топката в аут и тимът от Кемерово спечели тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.

Иван Зацев заби 26 точки (3 аса, 56% ефективност в атака - +16) за успеха на Кузбас. Евгений Сивожелез добави още 17 точки (5 аса, 2 блока, 48% ефективност в атака, 25% перфектно и 69% позитивно посрещане - +8). Максим Михайлов заби 21 точки (3 аса, 3 блока, 48% ефективност в атака - +12) за Зенит. Артьом Волвич (5 блока, 80% ефективност в атака - +9) и Ървин Нгапет (1 ас, 1 блок 43% ефективност в атака, 25% перфектно и 43% позитивно посрещане - +5).

КУЗБАС (КЕМЕРОВО) – ЗЕНИТ (КАЗАН) 3:2 (21:25, 25:17, 20:25, 25:18, 15:13)
КУЗБАС: Игор Кобзар 7, Иван Зацев 26, Евгений Сивижелез 17, Александър Маркин 7, Михаил Щербаков 9, Петър Кръзманович 9 – Алексей Обмочаев-либеро
Старши треньор: АЛЕКСЕЙ ВЕРБОВ
ЗЕНИТ: Александър Бутко 3, Максим Михайлов 21, Ървин Нгапет 13, Бартош Беднож 10, Александър Волков 4, Артьом Волвич 13 – Валентин Голубев-либеро (Фьодор Воронков 5, Андрей Сурмачевский, Лоран Алекно, Денис Земчьонок, Валентин Кротков-либеро)
Старши треньор: ВЛАДИМИР АЛЕКНО.