Мечтан триумф за Реал Сосиедад, за Атлетик Б ще има и втори шанс (галерия)

Реал Сосиедад спечели Купата на краля за сезон 2019/20. Отборът от Сан Себастиан надви с 1:0 Атлетик Билбао в историческия баски финал, игран на "Ла Картуха" в Севиля. Единственото попадение отбеляза Микел Оярсабал от дузпа в 63-ата минута. Наказателният удар беше отсъден за нарушение на Иниго Мартинес срещу Кристиан Порту. Първоначално защитникът на "лъвовете" получи директен червен картон, но след преглеждане на ситуацията с ВАР съдията Хавиер Естрада Фернандес го замени с жълт.

Сблъсъкът за трофея между двата най-популярни отбора от Страната на баските трябваше да се състои още през април миналата година и на няколко пъти беше отлаган заради пандемията от коронавирус. За съжаление, феновете от Билбао и Сан Себастиан нямаха възможност да подкрепят любимците си от трибуните.

Баските дочакаха този исторически, но тъжен финал

Големите баски съперници за първи път се изправиха в директен спор за ценното отличие. Атлетик има славни традиции в надпреварата. "Лъвовете" са ликували с купата общо 23 пъти и са вторият най-титулован клуб в турнира след Барселона, а последният им триумф в състезанието датира от 1984 година. По пътя си към финала отборът от "Сан Мамес" елиминира Интерсити, Сестао Ривер, Елче, Тенерифе, Барселона и Гранада

Реал Сосиедад печели Купата на краля едва за трети път след 1909 и 1987 година. "Чури урдин" не бяха играли финал от сезон 1987/88, когато загубиха от Барселона. През миналата година те отстраниха последователно Бесерил, Сеута, Еспаньол, Осасуна, Реал Мадрид и Мирандес, за да стигнат до историческия финал срещу регионалния съперник.

Иняки Уилямс и Раул Гарсия водеха атаката на Атлетик, а четиримата в средата на терена бяха Алекс Беренгер, Дани Гарсия, Унай Венседор и Икер Муниаин. Защитната линия пред вратаря Унай Симон оформиха Оскар де Маркос, Йерай Алварес, Иниго Мартинес и Юри Берчиче. Последните двама са бивши футболисти на днешния съперник.

Старши треньорът на Реал Сосиедад Иманол Алгуасил имаше немалко кадрови проблеми заради контузиите на Асиер Ияраменди, Хосеба Салдуа и Йон Гуриди. Тримата в предни позиции бяха Александър Исак, Микел Оярсабал и Кристиан Порту. Зад тях ще действаха Давид Силва, Мартин Субаменди и Микел Мерино, а в отбрана започнаха Андони Горосбел, Игор Субелдия, Робин Льо Норман и Начо Монреал. Под рамката беше юношата на Атлетик Алекс Ремиро.

39 Атлетик Билбао - Реал Сосиедад 0:1

Атлетик имаше възможност да грабне трофея два пъти в рамките на две седмици, защото се класира за финала и в тазгодишното издание на турнира. На 17 април тимът на Марселино ще се изправи срещу Барселона в опит да вземе реванш за днешното поражение и да повтори успеха си срещу каталунците от финала за Суперкупата на Испания през януари. Любопитното е, че този мач също се игра на "Ла Картуха".

В исторически план Атлетик Билбао доминира в мачовете с Реал Сосиедад, но отстъпи и в предишния от тях - 0:1 на "Сан Мамес" в края на 2020-а. Следващото баско дерби е само след 4 дни и "лъвовете" ще се пределно мотивирани да си отмъстят, макар че евентуална победа едва ли ще заличи разочарованието от загубения финал.

Пожари и бой с полицията - Билбао заприлича на военна зона

Началото беше предпазливо и никой от двата отбора не опита да наложи надмощие. Проливният дъжд над "Ла Картуха" също затрудни действията на футболистите. В 11-ата минута Муниаин центрира, а Раул Гарсия отправи много остър шут, но топката мина встрани от целта. Малко по-късно Беренгер центрира ниско по тревата, но никой от съотборниците му не успя да засече.

В 19-ата минута Порту опита да намери Оярсабал в наказателното поле, а Де Маркос предпочете да не рискува и изчисти в корнер. Реал Сосиедад беше отборът, който по-продължително владееше топката. При една от постепенните атаки на тима на Иманол се стигна до сериозно разбъркване пред Унай Симон, но не и до удар.

В 29-ата минута Муниаин нахлу в наказателното поле, но направи един излишен финт и спечели само ъглов удар. В 32-ата Иниго Мартинес можеше да огорчи бившия си отбор с мощен шут от около 30 метра, но Ремиро внимаваше и изби в корнер. Това беше добър период за "лъвовете", които се наставниха в противниковата половина. Малко преди почивката Иниго Мартинес действа прецизно и пресече коварно центриране от десния фланг.

Още в първата минута от втората част централният защитник на Атлетик отново се оказа в центъра на събитията. Той докосна с ръка топката около границата на наказателното поле и се наложи намесата на ВАР. От Реал Сосиедад очакваха да получат дузпа, но след прекъсване на играта за около две минути реферът Хавиер Фернандес Естрада потвърди първоначалното си решение за фаул на линията на наказателното поле.

Мачът продължи да е равностоен и с малко интересни моменти пред двете врати. В 58-ата минута обаче Мерино изведе с хитър пас бързия Порту, а Иниго Мартинес го препъна и това означаваше дузпа за Реал Сосиедад и червен картон за бранителя на "лъвовете". Фернандес Естрада отново прибегна до помощта на ВАР и след това отмени червения картон на Иниго Мартинес, заменяйки го с жълт. Оярсабал не трепна при изпълнението на наказателния удар и даде преднина на "Чури урдин".

В играта на Атлетик настъпи тотален срив и Реал Сосиедад можеше още в следващите минути да реши всичко в своя полза. Двубоят се изнерви и Естрада Фернандес трудно овладяваше страстите. Марселино прибегна към смените и пусна Асиер Вийялибре и Микел Весга вместо Беренгер и Дани Гарсия.

"Лъвовете" започнаха да действат с повече агресия, но Реал Сосиедад се бранеше добре. Играчите на Иманол Алгуасил не оставяха свободни пространства, но една грешка на Горосбел можеше да им струва скъпо. В 83-ата минута десният бек загуби наивно топката от Вийялибре, но последвалото центриране не доведе до неприятности за Алекс Ремиро.

Времето минаваше, а Атлетик с нищо не показваше, че знае как да изравни. Иманол също предприе няколко смени, с които освежи средната линия на отбора си. Реферът даде 8 допълнителни минути, но "лъвовете" заложиха на еднотипни изсипвания на топката в наказателното поле, а така не притесняваха защитата пред Ремиро.

В крайна сметка отборът от Билбао не създаде нито едно голово положение в оставащото време и купата стана притежание на Реал Сосиедад. Атлетик ще чака своя втори шанс във финала срещу Барселона на 17 април.  "Лъвовете" ще направят всичко възможно да не загубят шести последователен сблъсък за трофея.