Новобранец хвърли бомбата в квалификацията преди ГП на Доха в MotoGP

В своя едва втори уикенд като пилот в MotoGP младият испанец Хорхе Мартин спечели правото да стартира надпревара в кралския клас от първата позиция на стартовата решетка, след като триумфира в квалификацията преди Гран При на Доха.

Пилотът на Pramac Ducati направи обиколка за 1:53.106 в заключителните секунди на тренировката за място под прожекторите на „Лусайл“, с което победи със 157 хилядни своя съотборник Йоан Зарко. Трети на стартовата решетка във второто състезание на катарското трасе ще се нареди победителят от първото Маверик Винялес (Yamaha). Испанецът имаше известни проблеми със стабилността на задния край на своя мотоциклет, но въпреки това повтори постижението си от квалификацията миналата седмица, като завърши на 0.161 секунди зад Мартин.

На втората редица утре ще се наредят най-бързият след свободните тренировки този уикенд Джак Милър (Ducati), Фабио Куартараро (Yamaha) и победителят в квалификацията преди седем дни Франческо Баная (Ducati). Третата редица ще си поделят Алейш Еспаргаро (Aprilia) и двамата пилоти на Suzuki Алекс Ринс и Жоан Мир. Световният шампион бе един от двамата състезатели, които преминаха през първата фаза на квалификацията след слабото си представяне по време на първите три свободни тренировки. Освен него, това стори и Мигел Оливейра (KTM), който ще потегли от 12-а позиция. Пред него на четвъртата редица ще застанат Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT), който ще тръгне десети и заместникът на Марк Маркес в тима на Repsol Honda Щефан Брадъл.

Първи извън решителната част на квалификацията остана Лука Марини (Sky VR46 Esponsorama Ducati), който ще потегли 13-и и ще си подели петата редица с Алекс Маркес (LCR Honda) и Пол Еспаргаро (Repsol Honda). Шестата ще бъде за Такааки Накагами (LCR Honda), Данило Петручи (Tech 3 KTM) и Брад Биндър (KTM), а на седмата ще се наредят Енеа Бастианини (Esponsorama Ducati), Икер Лекуона (Tech 3 KTM) и Валентино Роси (Petronas Yamaha SRT). Доктора бе най-голямото разочарование на днешната квалификация на фона на представянето му преди седмица, когато той се класира четвърти. Днес той остана едва 21-и, като зад него ще потегли единствено вторият пилот на Aprilia Лоренцо Савадори.

Утрешната надпревара за Гран При на Доха, втори кръг за сезон 2021 в MotoGP стартира в 20:00 часа българско време.