Хамилтън пречупи летящия холандец Верстапен с магическа победа на старта на сезона във Формула 1

Голямата звезда в отбора на Мерцедес Люис Хамилтън показа защо е седемкратен световен шампион във Формула 1 и даде тема за размисъл на Макс Верстапен от Ред Бул. Люис спечели по изключително атрактивен начин днешната първа надпревара от сезон 2021 за Гран При на Бахрейн и поведе в класирането при пилотите.

Втори остана Макс, който вчера след спечелената квалификация вече предвкусваше победата и бе сочен от всички за тотален фаворит. Разковничето в надпреварата на пистата “Сахир” обаче дойде в самия ѝ край.

В 53-тата обиколка Верстапен вече беше стопил десетте секунди преднина на Хамилтън и го изпревари. При успешната си атака обаче нидерландецът мина широко извън очертанията на пистата и малко по-късно стана ясно, че по искане на съдиите на ФИА получи нареждане от бокса на Ред Бул да върне позицията на Люис. Решението бе доста дискусионно, защото тълкуването на правилото за това, кога може и кога не да се напускат очертанията на пистата, бе променяно от стюардите по време на състезателния уикенд.Така до финала британецът не позволи повече атаки от страна на нидерландеца и грабна победата.

В топ десет успяха да влязат и да спечелят първи точки за сезона още пилотите на Макларън Ландо Норис с четвърто място, петият Серхио Перес в дебюта си за Ред Бул, Шарл Леклер – шести, за тима на Ферари, сдеми остана Даниел Рикаро в дебюта си за Макларън, Карлос Сайнц финишира осми при своя дебют за Ферари, Юки Цунода остана девети за Алфа Таури и последната точка за десетата позиция спечели Ланс Строл за Астън Мартин.

Новият сезон 2021 във Формула 1 отново бе засегнат от световната пандемия, но чакането тази година бе само един състезателен уикенд. Така след отлагането на старта на сезона в Австралия днес той бе даден с Гран При на Бахрейн. Разместването на пластовете във върха е реалност и всички са вперили погледи към отбора на Ред Бул и тяхната млада суперзвезда Макс Верстапен.

Във вчерашната квалификация Макс не остави шансове на седемкратния световен шампион Люис Хамилтън, който стартира втори и налагащия тотална доминация в последните седем години тим на Мерцедес.

Трети зад двамата лидери стартира съотборникът му в Мерцедес Валтери Ботас, а четвърти бе приятната изненада Шарл Леклер от Ферари.

На старта Макс запази лидерската си позиция след яростна атака от страна на Люис Хамилтън, а зад гърба му стана горещо. Четвъртият, Леклер, издебна Ботас, който по традиция не прави силни стартове, изпревари го и грабна третата позиция.

В дъното на колоната Никита Мазепин излетя от пистата, удари се тежко в предпазните стени и предизвика излизането на новата кола на сигурността, която от тази година е Астън Мартин.

В четвъртата обиколка надпреварата в Бахрейн бе рестартирана и лидерът Верстапен имаше трудности, но отново запази позицията си. Нидерландецът е следван в челото от Хамилтън, Леклер, Ботас и Норис.

Още не бе минала и обиколка след рестарта, и Пиер Гасли остана без предно крило след лек контакт с болида на Алпин, пилотиран от Фернандо Алонсо. Веднага бе активирана виртуалната кола на сигурността и всички болиди забавиха темпото си.

В 6-ата обиколка Валтери Ботас си върна третата позиция след много добра атака срещу Шарл Леклер. Монегаскът не се даде лесно, пробва контраатака, но не успя и вече е четвърти.

В 9-ата обиколка Ландо Норис също успя да изпревари Шарл Леклер. Младият британец влезе в зрелищен дуел с монегаска две обиколки по-рано, но пилотът на Ферари успя да се защити по атрактивен начин. В крайна сметка обаче Ландо вече е четвърти, а Шарл пропадна до петата позиция.

В 12-ата обиколка първи от пилотите в топ десет в бокса за смяна на гуми влезе Фернандо Алонсо от тима на Алпин. Двукратният световен шампион влезе от осма позиция и се върна едва 17-и отново на трасето.

В 14-ата обиколка в бокса за свежи сликове първи от топ три влезе Люис Хамилтън. Британецът се върна четвърти и сега ще опита да запише поредица от бързи обиколки.

В 17-ата обиколка следващият в бокса бе лидерът на колоната Макс Верстапен. Това остави пилота на Ред Бул зад Люис Хамилтън и така седемкратният световен шампион успя да прескочи Макс с по-добрата си стратегия и вече е новият водач в състезанието. Обиколка преди всичко това през бокса мина и Карлос Сайнц от Ферари.

В 20-ата обиколка в бокса влезе и Серхио Перес. В същата обиколка Ланс Строл застигна новия си съотборник Себастиан Фетел, който няколко завоя по-късно го пропусна пред себе си, след като канадецът е с много по-нови гуми, понеже вече е минавал през бокса.

След това Фетел продължава да остава на пистата като единствения пилот с гумите, с които е стартирал, през 23 обиколки. Така пилотът на Астън Мартин задържа зад себе си максимално дълго време Карлос Сайнц и Фернандо Алонсо и даде достатъчно време на съотборника си Строл да отвори добра преднина и пред двамата.

След 25 обиколки мъчение на гумите през бокса последен от всички мина и Фетел. Германецът се върна на пистата едва 17-и, но е с най-новите гуми в колоната и ще опита да си пробие път до зоната на точките в топ десет до финала.

В 29-ата обиколка Люис влезе за втори път в бокса и смени сликовете си с нови от най-твърдата смес. Звездата на Мерцедес загуби лидерството си и се върна на трасето трети зад съотборника си Ботас и новия водач на колоната Верстапен.

Две обиколки по-късно, в 31-вата обиколка, същото направи и Ботас. В бокса обаче всичко за финландеца се обърка и той престоя на място 11 секунди, докато механиците на Мерцедес успеят да монтиран новите му сликове с хард смес. Всичко това съсипа състезанието на Валтери и от втора позиция го направи едва пети при връщането му на пистата.

Завръщането на двукратния световен шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо завърши скоропостижно в 34-ата обиколка. Испанецът се прибра в бокса, след като съобщи по радиото на отбора на Алпин, че е загубил задните си спирачки, и това сложи край на днешната надпревара в Бахрейн за Нандо.

В 40-ата обиколка лидерът Верстапен влезе за втори път в бокса и Хамилтън отново се върна на първа позиция. Нидерландецът е втори на десет секунди зад Люис, на когото по-радиото съобщиха, че по изчисленията на инженерите в Мерцедес пет обиколки преди финала ще бъде настигат от пилота на Ред Бул.

В 50-ата обиколка и приближаването на финала Макс Верстапен продължава да топи дистанцията от лидера на колоната Люис Хамилтън. Пилотът на Ред Бул вече е на по-малко от секунда и половина, като до няколко обиколки се очаква вече да влезе в DRS зоната на Люис.

В 53-тата обиколка, три обиколки преди финала, Верстапен успя да завърши атаката, която подготвяше от дълго време, и изпревари Хамилтън. Още преди да е свършила обиколката обаче, Люис нанесе своя удар и с прекрасна атака си върна лидерството, а болидът на Ред Бул, изглежда, не се държи по най-добрия начин на пистата.

Малко по-късно стана ясно, че нидерландецът е върнал позицията на британския си съперник по нареждане на съдиите на ФИА, които прецениха, че при изпреварването в 53-тата обиколка Верстапен е напуснал пределите на пистата.

Междувременно в предпоследната обиколка Ботас влезе в бокса за трети път. Идеята зад това е да запише най-добра обиколка и да спечели една бонус точка, след като няма опасност четвъртият Ландо Норис да му отнеме третата позиция.

До финала Хамилтън удържа атаките на Верстапен и запази първата позиция, печелейки една от най-трудните си победи от дълго време. Макс от своя страна бе силно разочарован от изпуснатата победа и остана втори. Валтери Ботас класира и втория болид на Мерцедес на подиума.