Академик смачка Берое под ръководството на Сашо Груев

Отборът на Академик (Пловдив) продължава да е безпогрешен срещу Берое през настоящия сезон. Пловдивчани записаха петата си поредна победа над старозагорци през кампанията, след като този път тимът грабна категоричен успех с 93:68 (26:15, 18:15, 23:16, 26:22) в среща от 22-я кръг на НБЛ, проведена в зала "Общинска" в Стара Загора.

В днешния мач Академик бе воден от асистент треньора Александър Груев, тъй като наставникът на отбора Йордан Янков отсъстваше поради лични причини.

Берое отново трябваше да се справя без двама от основните си играчи - Николай Стоянов и Станислав Ваклинов, които лекуват контузии.

Чрез победата пловдивският тим се изкачи до четвъртата позиция във временното класиране, сваляйки оттам именно Берое. И двата отбора разполагат с баланс от 9 успеха и 11 загуби, но Академик има по-добър баланс от директния си съперник в преките двубои.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Крилото на Академик Обрад Томич откри резултата с точна кука в подкошието на домакините, но Берое отговори веднага след това с тройка на Симеон Илиев за 3:2. Пловдивчани започнаха мача с много сериозно темпо в транзиция и си върнаха преднината чрез забивка на бърза атака от Николай Николов. Преднината на гостите се вдигна до три точки след нова скоростна акция, завършена от Васил Бачев - 7:10.

"Зелените" не успяха да отбележат в следващите си две нападения, след като прибързаха със стрелбата от тройката, а играчите на Академик се възползваха от това и вдигнаха разликата до осем точки при 7:15. Берое продължаваше да изпитва проблеми със стрелбата си от далечно разстояние и въпреки че спря серията на гостите чрез добавка на Рейнс, то Васил Бачев наниза втората си тройка в мача, за да изведе своите до преднина от девет точки - 9:18.

Последваха няколко добри минути за домакините, които стопиха разликата в резултата до пет точки, но само временно, тъй като пловдивчани отново взеха диригентската палка в двубоя и поведоха с девет точки - 13:22. В този момент крилото на Берое Симеон Илиев натрупа третото си лично нарушение. Изключително включване от пейката на гостите на Николай Титков помогна на Академик да вземе първата двуцифрена преднина в мача - 15:26 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Титков не спираше да разкъсва защитата на домакините и имаше основна роля за първите пет точки на пловдивчани във втората четвърт - аванс от 14 за гостите при 17:31. Затрудненията на старозагорци продължаваха - гардът Фейгън нямаше нито един точен изстрел от първите си осем опита, а всеки следващ пропуск струваше скъпо на тима на Любомир Минчев - 17:34 след тройка на Гуджино.

Павел Маринов бе единствената искрица надежда за старозагорци, след като ветеранът отбеляза следващите четири точки за своя отбор, но за негово съжаление Академик продължаваше да прави каквото си поиска със защитата на "зелените" и вдигна разликата в резултата до 19 точки при 21:40. Домакините все пак успяха да скъсят известна част от изоставането си след точни изстрели на Джими Гавин и Брейди Роуз, като резултатът на полувремето бе 30:44 в полза на Академик.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Началото на второто полувреме бе дадено с кош на Седариън Рейнс, който намали разликата до 12 точки, но Академик си спести допълнителни усложнения и си върна 14-точковия актив при 34:48. Само четири отбелязани точки за около пет минути обаче не вършеха никак добра работа на Берое, който вече губеше с 18 при преполовяването на частта - 34:52. Павел Маринов счупи каръка на домакините с тройка за 37:52, която обаче беше върната от точната ръка на Гуджино - четвърта тройка за ветерана и аванс от 18 за гостите - 37:55.

Разликата между двата тима достигна и 20-те точки след нов кош на Гуджино и страхотна далечна тройка на Йере Вучица, а веднага след това последва и пореден удар по самочувствието на домакините - забивка на Тони Гуджино, направила резултата 40:62. Интригата вече се изпаряваше от зала "Общинска", а Академик влезе в последната четвърт с комфортен аванс от 21 точки при 46:67.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Пловдивчани побързаха да приключат всичко в мача и стартираха финалните 10 минути със серия от 2:7, създавайки си преднина от цели 26 точки. Берое обаче спря серията на гостите и започна своя такава, която достигна седем поредни точки, за да намали до 55:74. Двубоят не предложи нещо по-интересно до края на времетраенето му, като крайният резултат дойде при 68:93 в полза на Академик.

Антъни Гуджино приключи с най-много за Академик - 22 точки и 5 борби за крилото. Джахий Карсън добави 16 точки, а трима играчи отбелязаха по 11 - Йере Вучица, Васил Бачев и Обрад Томич.

За Берое Брейди Роуз бе най-резултатен с 18 точки, Павел Маринов записа 13 и 9 борби, а Седариън Рейнс и Джими Гавин останаха съответно с по 12 и 11 точки.