Григор не успя да се пребори с демоните си и отпадна от Маями (видео+снимки)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна във втория кръг от турнира от сериите "Мастърс" в Маями на твърда настилка с награден фонд 3.34 милиона долара. Първата ракета на България допусна поражение от 56-ия в световната ранглиста британец Камерън Нори с 5:7, 5:7 за около два часа игра. Григор, който в течение на мача започна да изпитва проблеми с придвижването си по корта, изпусна аванс от 5:3 в първия сет, който в крайна сметка отиде в ръцете на Нори. Във втората част двамата си размениха ранни пробиви, но здравословното състояние на Димитров се усложни и той отново преклони глава, след като допусна нов брейк при 5:5.

В третия кръг Камерън Нори ще се изправи срещу №22 в схемата Тейлър Фриц. По-рано днес американецът постигна безпроблемна победа над Маркос Жирон с 6:2, 6:2.

Григор вкара 67% от първите си сервиси, като спечели 67% от разиграванията на първи и 37% от тези на втори. Той записа 4 аса и 6 двойни грешки на сметката си срещу 10 печеливши удара от сервис и едва 1 двойна грешка от ракетата на Нори. Британецът имаше радостта да играе на първи сервис в цели 78% от случаите, печелейки 71% от разиграванията на първи и 53% от тези на втори.

ПЪРВИ СЕТ:

Григор откри първото си подаване в срещата с ас по правата, но след това пресили форхенд, който излезе в аут за 15:15. Българинът завърши чудесна акция, за да си върне предимството в гейма, но след това допусна лесна грешка и Нори изравни - 30:30. Последва непредизвикана грешка от ракетата на британеца, но Димитров опропасти геймбола си, за да се стигне до дюс още в първия гейм от двубоя - 40:40. Все пак първата ракета на България запази спокойствие и грабна първото водачество в мача - 1:0.

Опонентът на Димитров направи бърза грешка в първото си подаване, давайки ранен аванс на българина - 15:0. Това обаче не попречи на Нори, който запази спокойствие и си върна предимството при 15:30 с уинър от форхенд и грешка на българина. Страхотен бекхенд по диагонала на Григор върна паритета в гейма, а веднага след това хасковлията стигна и до първата си точка за пробив в мача, след като британецът сбърка по дължина - 40:30. След жестоко разиграване и може би едно от най-дългите от началото на турнира Нори се измъкна и спаси първата точка за пробив в мача. Това сякаш даде нови сили на левичаря, който намери ъгъла на корта с чудесен бекхенд по правата, за да стигне до предимство, но дюсът се върна на таблото след страхотна къса топка на Димитров - 40:40. Тук дойде и втората възможност за пробив пред българина, който се възползва от лесна грешка на своя съперник. И този шанс обаче бе пропилян, тъй като слайсът на Григор излезе в аут - 40:40. Геймът приключи в полза на сервиращия британец, който успя да избегне пробива - 1:1.

Третият гейм в мача започна с по една грешка от двете страни - 15:15. Григор си върна аванса в резултата с втория си ас в мача, но след това Нори успя да го затрудни и да го предизвика да сгреши. Последва много добър сервис по диагонала от страна на българина, който веднага след това затвори гейма с чудесен форхенд по правата, за да поведе отново, този път с 2:1.

Също като в откриващото си подаване, Нори отново загуби първата точка на свой сервис, след като за пореден път пресили удара си. Британецът обаче се поправи с взривяващ сервис по диагонала, а малко след това взе предимство в гейма заради грешка от бекхенд на Димитров - 15:30. Дълбок удар на българина принуди Нори да сбърка и резултатът да стане 30:30, но сервис по правата донесе геймбол на левичаря, който материализира с ново добро подаване - 2:2.

Григор стартира четвъртия гейм с две бързи точки от сервис, които му донесоха аванс от 30:0 в частта. Брилянтен бекхенд по правата осигури още една точка в актива на първата ракета на България, а геймът приключи по бързия начин след нова добра акция на Димитров - 3:2.

Зрелищно първо разиграване в петия гейм и чудесен слайс уинър на Димитров му донесе преднина от 15:0 на сервис на Нори. Британецът обаче не позволи да се стига до проблеми и спечели второто разиграване в срещата, за да изравни по 15. Левичарят спечели и следващите две точки на свой сервис, а Димитров нямаше повече какво да направи в гейма, тъй като Нори затвори безапелационно тази част от мача - 3:3.

Димитров отново нямаше особени проблеми в това да поведе с 30:0 на свое подаване, след като Нори допусна две поредни грешки. Непредизвикана такава дойде и веднъж от ракетата на българина, но все пак всичко приключи добре след нови два грешни удара на британския тенисист - 4:3 в полза на Димитров.

Грешен ретур на Григор даде аванс от 0:15 на Нори, но той се изпари в следващото разиграване, след като опонентът на българина сгреши воле. Димитров върна услугата и направи непредизвикана грешка, но левичарят направи двойна грешка и резултатът стана равен - 30:30. Хасковлията достигна и до третата си точка за пробив в мача, която беше спасена чрез страхотен сервис по правата на Нори - 40:40. Умна игра от Григор принуди Нори да извади форхенд далеч в аут, осигурявайки си още един шанс за пробив. Британецът обаче вкара нов добър първи сервис и разходи Димитров по корта, печелейки точката - 40:40, но дори и това не му помогна да добие самочувствие, тъй като Григор достигна до още един брейк бол. За пореден път в тази фаза от мача Нори вкара първи сервис, принуждавайки хасковлията да сбърка. Последва още една точка за пробив в актива на Димитров и този път прошка нямаше - форхенд по правата затвори гейма и осигури първия пробив в мача на сметката на българина - 5:3.

Нашето момче започна лошо следващия си гейм, допускайки първа двойна грешка в мача. Последва и непредизвикана грешка от форхенд, заради която резултатът в гейма стана 0:30 в полза на Нори. Сервисът на Григор се предаде напълно и българинът направи още една двойна грешка, за да донесе три точки за пробив на британеца. Григор показа хладнокръвие и спаси първите си два брейк бола, но при третия Нори извади късмет и върна пробива - 5:4.

Набралият самочувствие британския тенисист спечели първите си две точки на свой сервис в десетия гейм, възползвайки се от непредизвикани грешки на Димитров. Последваха два отлични сервиса от ракетата на Нори, който спечели подаването си на нула и изравни резултата - 5:5.

Григор спря серията на своя съперник и даде отлично начало на важното си подаване чрез уинър от форхенд за 15:0. Нори върна равенството веднага след това, но Григор отново излезе напред чрез добър сервис - 30:15. Мотивираният британец обаче пак изравни, но Димитров не му даде шанс за достигане до брейкбол и спечели важната точка при 30:30 с форхенд воле. За съжаление Григор се пропука в следващите две разигравания и даде шанс за пробив на съперника си, но българинът се спаси след непредизвикана грешка на Нори - 40:40.  Гладиаторската битка между двамата продължи и в следващите минути, като левичарят отрази геймбол на хасковлията. Последва грешка от ракетата на Григор, която даде втори шанс на Нори да потърси пробив. Именно това се случи и британецът поведе за първи път в резултата, след като Григор допусна нова грешка - 5:6.

Българинът взе ранен аванс в последния гейм на британеца и поведе с 15:0 след грешка по дължина на левичаря. Страхотен слайс ретур позволи на Григор да завърши с форхенд по диагонала и да си спечели предимство от 30:0, целейки се във връщане на пробива. Последва ас от ракетата на Нори, а веднага след това направи чудесна комбинация сервис-форхенд, за да изравни - 30:30. Нов уинър от предната част на ракетата на Нори му донесе сетбол, а той бе материализиран с ас по диагонала - 5:7 и 0:1 сета за Камерън Нори.

ВТОРИ СЕТ:

Григор започна стабилно втория сет, печелейки първите две разигравания в откриващото си подаване с два поредни уинъра по правата за 30:0. Удар на Нори излеле в аут заради контакт с филето, което осигури три геймбола на българина, като още първият бе материализиран - гейм на нула за 1:0 в полза на Димитров.

Хасковлията продължаваше да бъде максимално агресивен, както в първия гейм от сета, и спечели първото разиграване на сервис на Нори с хубав уинър по диагонала. Проблемите за българина обаче се завърнаха и той допусна три поредни грешки, които напълно попречиха на мотивацията му за пробив в мача - 15:40. Нори приключи започнатото с ас по правата, за да изравни резултата във втория сет - 1:1.

Димитров даде ново силно начало на сервис гейма си и спечели три бързи точки, за да поведе с 40:0 и да се доближи до ново психологическо лидерство в резултата. Нори обаче притисна до стената българина, доближавайки се на точка ралика в резултата при 40:30, а поредна грешка от ракетата на Григор доведе нещата до дюс - 40:40. Първата ни ракета се пропука за пореден път, след като записа втора двойна грешка в гейма, донасяйки точка за пробив на британеца. Подаръкът бе приет и Нори взе гейма, въпреки че изоставаше с 40:0 - 1:2 за левичаря с пробив.

Страхотен уинър на Димитров даде начало на надеждите за връщане на пробива в четвъртия гейм от сета. Нори изпрати форхенд в аут по дължина, давайки аванс от 30:0 на българина. Неприятна грешка от ракетата на Григор и нов чудесен сервис на Нори направиха резултата 30:30 на бърза ръка, а веднага след това последва и ас на втори сервис по диагонала за 30:40. Това обаче не беше края на събитията в гейма, тъй като Димитров принуди съперника си да сбърка с добра длбока топка - 40:40. Нова грешка от ракетата на британеца позволи на Григор да има незабавен шанс за връщане на пробива, който не пропусна - 2:2 гейма във втория сет.

Психологическото предимство се настани в половината на Григор, който даде стабилно начало на своя сервис гейм, повеждайки с 30:0. Тази преднина обаче се изпари моментално, след като Димитров направи нова двойна грешка, а резултатът стана 30:30. Добър сервис на българина му осигури точка за спечелване на гейма и той отново успя да излезе с едни гърди напред в сета - 3:2.

Нори не позволи нов спад в играта си и успя да спечели и трите си точки на сервис в шестия гейм, чрез което поведе с 0:40. Сервисът на британеца заработи на пълни обороти и той реализира ас по правата, за да изравни резултата в сета - 3:3.

Григор спечели първата точка на свой сервис в седмия гейм, но след това отново даде шанс на своя съперник да търси пробива - 15:30 след непредизвикана грешка по дължина. Британецът не успя да се възползва от страхотния си ретур, допускайки грешка от бекхенд, но дълбока топка от ракетата на Нори все пак му донесе брейк бол при 30:40. Димитров изкара късмет, след като топката на британеца излезе в аут с милиметър, но време за радост нямаше, тъй като левичаря размина българина на мрежата и се добра до нова точка за пробив. Последва невероятна защита от страна на Димитров, който буквално се спаси от пробива, след като вкара лоша къса топка, но след това се поправи и обърна развоя в своя полза. Григор успя да спечели директна точка от сервис веднага след това, но не можа да приключи гейма, тъй като Нори вкара дълбок ретур и върна дюса на таблото. Все пак българинът се спаси от мъките и взе гейма, за да поведе с 4:3 във втория сет.

Нори запази концентрация и за втори пореден път поведе с 0:40 на свой сервис, печелейки подаването си за около минута - 4:4.

Деветият гейм започна лошо за Димитров, който сдаде първата точка на своето подаване. Веднага след това обаче Григор се поправи и изравни резултата в частта, преди да допусне двойна грешка в много лош момент - 15:30 за Нори. Страхотна акция на българина се превърна в печеливша и паритетът се върна при 30:30, а нов добър първи сервис му позволи да стигне до геймбол. Той бе реализиран след предизвикана грешка от страна на британеца, след която резултатът във втория сет стана 5:4 в полза на Димитров.

Нори започна сервис гейма си с два поредни аса, чрез които свали напрежението от раменете си и се доближи до изравняване на резултата. Нов хубав сервис на британеца му осигури три геймбола, като той реализира втория и отново стигна до 5:5.

Григор даде кошмарно начало на десетия гейм, след като направи две поредни непредизвикани грешки, чрез които изоставането му достигна 0:30. Последва аут по дължина от ракетата на българина и по този начин Нори получи три брейк точки. Британецът стигна до пробив без особени проблеми, след като Димитров му подари поредна грешка в сета, като си личеше, че българинът не е в най-доброто си физическо състояние - 5:6.

Съмненията за здравословното състояние на Григор се потвърдиха в следващия сервис гейм на Нори, тъй като той дори не се опитваше да влиза в разиграване. Британецът стигна до два мачбола и затвори мача с първия си - 5:7, 5:7.