Цецо Соколов и Динамо спечелиха Купата на CEV (видео + галерия)

Капитанът на националния ни волейболен отбор Цветан Соколов и неговият Динамо (Москва) спечелиха трофея във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Соколов и компания се наложиха много трудно като гости над Зенит (Санкт Петербург) с 3:1 (25:21, 23:25, 28:26, 26:24) във втория финал на турнира, игран тази вечер пред около 5500 зрители в зала "Сибур Арена".

Така, след победата и в първата финална среща с 3:2 гейма, Динамо спечели Купата на CEV за трети път в историята си след 2012 и 2015 година. Това е и първи подобен трофей за Цветан Соколов.

32 Цецо Соколов и Динамо спечелиха Купата на CEV

Интересно е да се отбележи, че през този сезон Динамо победи Зенит всичките шест пъти, когато се срещнаха, в различни турнири.

Динамо започна отлично в първия гейм и бързо поведе с 5:1 при сервис на Цецо Соколов. Разликата постепенно нарасна до 8 точки. С усилията на диагонала Иван Подребинкин, домакините от Зенит на няколко пъти стопяваха изоставането си до минимум (17:18, 19:20), но все пак московчани взеха гейма с 25:21. Втората част протече по идентичен начин, но този път след равенството при 22:22, Зенит измъкна гейма с 25:23 след успешни блокади на натурализираният кубинец Ореол Камехо и Иван Яковлев.

В третия гейм Зенит успя да стопи пасив от три точки и дори да поведе при 21:20 след ас на Камехо. Домакините, обаче, не успяха да реализират три геймбола, след което Динамо затвори частта в своя полза при 28:26 след атака на Ярослав Подлесних и ас на Цецо Соколов. И четвъртата част премина по подобен сценарий, като Зенит изравни при 22:22 след изоставане от 18:22. Все пак, Динамо натисна и спечели гейма с 26:24 след контра на Соколов и ас на разпределителя Павел Панков, а с това мача с 3:1 и трофея.

Цецо Соколов игра стабилно цял мач и реализира 15 точки (3 аса и 39% ефективност в атака) за успеха. Над всички за Динамо бяха Ярослав Подлесних (4 блока, 1 ас, 56% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) и Антон Семишев (2 блока, 71% ефективност в атака и 32% позитивно посрещане) с по 24 точки за победата.

Въпреки това, за най-полезен играч (MVP) на финала бе обявен разпределителят и капитан на Динамо Павел Панков.

От друга страна тима на Зенит отново беше без основния си диагонал Виктор Полетаев, който лекува контузия в коляното. В негово отсъствие Иван Подребинкин приключи с 21 точки (64% ефективност в атака).

ЗЕНИТ (САНКТ ПЕТЕРБУРГ, РУСИЯ) - ДИНАМО (МОСКВА, РУСИЯ) 1:3 (21:25, 25:23, 26:28, 24:26)

ЗЕНИТ: Антоан Бризар 3, Иван Подребинкин 21, Егор Клюка 13, Кирил Урсов 1, Иван Яковлев 11, Дмитрий Пашитский 4 - Евгений Андреев-либеро (Александър Дячков, Ореол Камехо 12)

Старши треньор: ТУОМАС САМЕЛВУО

ДИНАМО: Павел Панков 4, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 15, Ярослав Подлесних 24, Антон Семишев 24, Иля Власов 12, Вадим Лихоршерствов 4 - Лаури Керминен-либеро (Чеславс Свентицкис)

Старши треньор: КОНСТАНТИН БРЯНСКИЙ.

Снимки: CEV.EU