Локомотив (Пд) запази третото мястото и нанесе първо поражение на Арда в Кърджали

Локомотив (Пловдив) постигна изключително важен успех в Кърджали. Пловдвичани победиха Арда с 2:0 и не позволиха на противника да ги измести от третото място във временното класиране на efbet Лига. И двете попадения паднаха през второто полувреме. Кристиан Илич (47) изведе гостите напред, а Димитър Илиев (54) удвои, като преди това асистира за попадението на Илич. Така Локомотив дръпна с пет точки пред Арда, който се намира на 4-то място. Освен това "смърфовете" надвиха кърджалийци, които се намират в отлична форма и дълго време не познаваха вкуса на поражението на "Арена Арда".

В средата на седмицата и двата тима имаха изпитания в турнира за Купата на България. Арда повали с 1:0 ЦСКА 1948 и за първи път в историята си се класира на полуфинал в надпреварата. Локо пък загуби драматично с 1:2 след продължения от Лудогорец и приключи защитата на трофея, който спечели през последните две години.

Това е четвърто поражение за Арда от началото на сезона. Две от тях бяха регистрирани в предишните три кръга - 2:3 срещу Славия и 0:1 срещу Лудогорец. На собствен терен отборът на Николай Киров инкасира първо поражение днес. В същото време Локомотив бе спечелил за последно далеч от дома на 6 декември миналата година, когато надви с 1:0 Ботев (Враца).

До изиграването на първите десет минути от мача удари към двете врати липсваха. Веднъж Арда застраши вратата на "смърфовете" след центриране от фаул, но защитата на пловдивчани се справи. В 13-ата минута Димитър Илиев стреля встрани от вратата. Капитанът на Локомотив намери топката с удар от пеналтерията, но шутът му беше неточен.

В 20-ата минута Спас Делев бе близо до това да отбележи с хубав удар от въздуха. Той намери топката след изчистване на Дейвид Малембана. Ударът на Делев обаче срещна тялото на защитник в черно-бяло за радост на Илко Пиргов. В 27-ата минута Малембана се нагърби с изпълнението на свободен удар. Бранителят стреля много добре, пращайки топката под горната греда с нужната точност и сила. Иван Караджов обаче показа котешки рефлекс и с плонж успя да избие в ъглов удар.

Голяма част от атаките на Арда преминаваха по десния фланг, където най-активни бяха Тонислав Йорданов и Деян Лозев. В 31-ата минута Бирсент Карагарен намери Георги Минчев в наказателното поле. Центрирането на крилото беше меко и ударът на Минчев с глава не затрудни Караджов. Две минути по-късно Кристиан Илич подаде технично към Димитър Илиев с пета. Капитанът на Локомотив стреля от движение, което принуди Караджов отново да се намесва.

Така първото полувреме завърши при нулево равенство и двата тима се оттеглиха в съблекалните.

В 47-ата минута Кристиан Илич изведе "смърфовете" напред в резултата с красив гол. Лукас Салинас пусна добро подаване към Димитър Илиев, капитанът на Локомотив върна топката назад малко зад точката за дузпа, а там Илич стреля силно. Топката се отби в крака на Александър Георгиев и се насочи точно под горната греда, с чиято помощ ударът попадна във вратата на Караджов.

Арда отговори веднага с удар на Спас Делев, който попадна в ръцете на Илко Пиргов. В 54-ата минута липса на комуникация между Иван Караджов и Никола Таравел позволи на Димитър Илиев да удвои преднината на Локомотив. Георгиев върна топката към Таравел, който я пропусна с идеята стражът Караджов да я изчисти. Вратарят обаче остана на голлинията си, а Димитър Илиев беше набрал скорост, пое топката и със залъгващо движение елиминира Караджов. След това за капитана на Локо остана най-лесното - да я прати в мрежата.

Минута след гола далечен шут на Лъчезар Котев беше париран от Илко Пиргов. В 65-ата минута Карагарен блокира опасен удар на Спас Делев и топката излезе в корнер. Четири минути по-късно Димитър Илиев комбинира с Карагарен, а крилото стреля технично в долния десен ъгъл. Иван Караджов внимаваше и с плонж успя да парира в ъглов удар.

В 80-ата минута Димитър Илиев преодоля технично Иван Тилев. Последва центриране към в наказателното поле, където Георги Минчев се извиси, но стреля с глава над вратата.

До края на мача Арда не успя да застраши вратата на Локомотив и да отбележи поне почетен гол и така пловдивчани си тръгнаха щастливи от Кърджали.