Лига на нациите по мини футбол: България - Словакия 0:0

Григор Димитров приключи в Акапулко след загуба от №120 в света

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров приключи участието си на турнира Abierto Mexicano Telcel в Акапулко от категорията АТР 500 с награден фонд 1 млн. долара след загуба от квалификанта Лоренцо Музети с 4:6, 6:7 (2) в четвъртфиналите. Димитров спаси шест мачбола в края, но трябваше да приеме изненадващата загуба, за която може да се сърди на себе си. Българинът се представи доста колебливо в решаващите моменти, като допусна цели 34 непредизвикани грешки срещу 19 на 10 години по-младия си съперник.

Нова убедителна победа и Григор Димитров е на 1/4-финал в Акапулко (видео + галерия)

Така в битка за място на финала 120-ият в световната ранглиста Музети ще се изправи срещу номер 1 в схемата Стефанос Циципас. Гъркът достигна до полуфиналите след успех в три сета над седмия поставен Феликс Оже-Алиасим - 7:5, 4:6, 6:3. В другия полуфинал ще се изправят в изцяло германски сблъсък Александър Зверев и Доминик Кьопфер.

Първи сет
Музети заложи на основното си оръжие - сервиса, още от самото начало и успя да спечели първия гейм след непредизвикана грешка на българина. Във втория италианецът стигна до три точки за пробив, които Григор отрази и стигна до геймбол, но не успя да затвори частта от първите два опита. В крайна сметка той не позволи да бъде пробит и изравни резултата. В третия гейм българинът поведе, но след това във важни моменти се пропука и позволи на Музети да спечели гейма след ас и атака при мрежата.

В четвъртия гейм Димитров допусна две двойни грешки и се постави в затруднена ситуация при 15:40. Този път обаче той не успя да се измъкне и първият пробив в мача стана факт.

В последвалия гейм Григор Димитров стигна до точка за пробив, но не успя да се възползва. Така италианецът се приближи до спечелване на първия сет, след като поведе с 4:1. В шестия гейм Димитров принуди италианеца да заиграе от дъното на корта, което се оказа печеливш ход, тъй като съперникът прати топката два пъти в аут и частта отиде на сметката на българина. Пробивът беше върнат в седмия гейм. Димитров спечели първите две точки при подаването на италианеца, след което се стигна до негова грешка и топка в мрежата. Музети отново сервира агресивно, което доведе до нова точка за пробив. Последва грешка на 19-годишният Музети от форхенд и Григор върна пробива. В крайъгълния осми гейм Григор стигна безапелационно до изравняване в резултата, като затвори частта на 15.

Григор поведе в деветия гейм с виртуозно изпълнение на сечен бекхенд, като успя да изненада съперника си. Италианецът отново заложи на силното си оръжие, като пласира добри сервиси и поведе в резултата, като в крайна сметка поведе с 5:4. Българинът сервира за оставане в сета. Италианецът спечели първата точка, но след това на два пъти прати топката в мрежата. Нови грешки на българина позволиха на италианеца да стигне до сетбол. Първият беше отразен, но след това при опит да прехвърли Музети, Григор прати топката в аут и даде нов шанс на италианеца, който поведе в сетовете след грешка от форхенд на българина.

Втори сет
Италианецът се възползва от две поредни грешки на българина и поведе. Последва размяна на геймове, като и двамата тенисисти спечелиха подаванията си. Така се стигна до петия гейм, когато Григор осъществи пробив и поведе за първи път в мача.

Григор сервира за затвърждаване на пробива, но допусна италианецът да поведе с две точки. Българинът "раздвижи" италианеца по корта и стигна до изравняване срещу по-младия с 10 години от него Музети. Стигна се до 40:40 и предимство на съперника, който получи шанс да върне пробива, което стана факт.

Григор сервира за затвърждаване на пробива, но допусна италианецът да поведе с две точки. Българинът "раздвижи" Музети по корта и стигна до изравняване срещу по-младия с 10 години от него съперник. Стигна се до 40:40 и предимство на опонента, който получи шанс да върне пробива, което стана факт. Италианецът затвърди пробива и се приближи до спечелване на мача. Грешките на Григор дадоха увереност на италианеца. Българинът стартира осмия гейм с непредизвикана и двойна грешка, но след това намери играта си и възстанови равенството.

В деветия гейм Музети предприе повече рискове при атаките си, което му се отплати и той се прибижи на гейм от достигането до полуфинал. Григор сервира за оставане в сета и мача, но италианецът стигна до три мачбола, които бяха отразени от българина. Димитров спаси и мачбол номер 4. Григор стигна до предимство в гейма, последвано от грешка на Музети и равенство в геймовете 5:5. Българинът изпусна инициативата в 11-ия гейм и италианецът приключи гейма с ас. В решителната част Григор стигна до две точки за пробив и тайбрек, след което опита технично отиграване, но топката напусна корта. Последва маратонски гейм, в който инициативата преминаваше ту от едната, ту от другата страна на мрежата. След пет спасени мачбола в мача, Григор доведе сета до тайбрек.

В него Григор поведе, но допусна обрат и при 2:5 сякаш се предаде, като прати топката в мрежата. Така италианецът стигна до четири мачбола. Той пропусна първия, но при втората възможност не сгреши и така се класира за първия си полуфинал в турнир от ATP 500, докато Григор Димитров ще трябва да се съсредоточи върху следващото си участие.