Лудогорец детронира носителя на Купата след 120-минутна драма

Лудогорец продължава към 1/2-финалите на Купата на България, след като детронира носителя на трофея през последните две години Локомотив (Пловдив). 120-минута драма беше необходима на "орлите" да пречупят пловдивчани с 2:1. Дебютен гол на нападателя Пиерос Сотириу изведе Лудогорец напред, а гол на Георги Минчев (90+3) в добавеното време прати мача в продължения. Във второто от тях Мавис Чибота зарадва шампиона на България и елиминира Локомотив. Голяма заслуга за победата на Лудогорец има и стражът Кристиан Кахлина, намесил се безупречно на няколко пъти. След последния съдийски сигнал страстите на терена се нажежиха, което доведе до червени картони за Паоло Уртадо и Жорджан Икоко.

Лудогорец показа, че има големи амбиции за Купата на България. "Орлите" имат само два трофея във витрината си и всички в клуба смятат, че е време за нов успех в тази надпревара. За последно разградчани вдигнаха купата през 2014 година.

От друга страна обаче Локомотив (Пловдив) бе доминантът за Купата на България в последните два сезона. "Смърфовете" спечелиха последните две издания на турнира и нямат загуба вече 1240 дни или 14 поредни мача. За последно пловдивчани отпаднаха на 1/8-финал през 2017 година от Славия.

Локо (Пд) показа, че е доста неудобен съперник за Лудогорец в последните години. "Смърфовете" победиха "Орлите" за Суперкупата на България (1:0) в Разград преди началото на сезона. Пловдивчани триумфираха и в последния сблъсък между двата тима от efbet Лига, като спечелиха с 3:2 на "Лаута".

Треньорът на домакините Валдас Дамбраускас залложи на Кахлина на вратата и Вердон, Терзиев, Григоре и Икоко в защита. Баджи и Сантана бяха опорните халфове, а Ману действаше пред тях като плеймейкър. Вандерсон и Текпетей бяха на двете крила, а Сотириу поведе атаката.

Александър Тунчев заложи на интересен състав, като на пейката остана капитанът Димитър Илиев, появил се в игра през второто полувреме. Резерва остана и Парвиз Умарбаев. На врата започна Илко Пиргов, пред него в защита действаха Кристиан Гомис, Дейвид Малембана и Диниш Алмейда. По крилата играха Конър Руан и Николай Николаев. Петър Витанов и Лукас Салинас бяха в средата, а пред тях Момчил Цветанов и Бирсент Карагарен помагаха на нападателя Георги Минчев.

В седмата минута на мача Илко Пиргов трябваше да се намесва. Текпетей проби по лявото крило и центрира към втора греда, където Елвис Ману засече с глава. Стражът на Локомотив обаче внимаваше и парира удара. В 20-ата минута Алекс Сантана надскочи всички след центриране на Вандерсон от ъглов удар. Бразилецът стреля с глава, но ударът му беше слаб и насочен право в Илко Пиргов. Пет минути по-късно Джорджан Икоко намери Елвис Ману. Нападателят стреля от въздуха, но встрани от вратата.

Локомотив отговори с много неточен удар на Георги Минчев извън наказателното поле. Нападателят на "смърфовете" стреля силно и високо над вратата. В 36-ата минута пловдивчани се разминаха с гола. Лукас Салинас центрира добре от фаул, а в наказателното поле Диниш Алмейда се придвижи много добре и се озова на чиста голова позиция. Бранителят скочи и опита да играе с глава, но се размина с топката. 60 секунди по-късно Николай Николаев проби по десния фланг и центрира по земя. Георги Минчев успя да нанесе удар, но в аут.

В 43-ата минута Николай Николаев фаулира Бернард Текпетей в близост до наказателното поле на Локомотив. С изпълнението на фаула се нагърби Елвис Ману, който обаче стреля над вратата.

Второто полувреме започна чудесно за Лудогорец и тимът излезе напред в резултата с дебютен гол на Пиерос Сотириу. Нападателят беше намерен с хубаво центриране от Текпетей и с глава прати топката в мрежата на Пиргов.

Локомотив отговори веднага с пропуск на Конар Руан. Бирсент Карагарен беше намерен с дълго подаване от Диниш Алмейда, след което извади топката към връхлитащия Руан. Англичанинът стреля от отлична позиция, но не насочи добре и стражът на "орлите" Кристиан Кахлина парира. В 56-ата минута Алмейда стреля неточно покрай вратата на домакините. Три минути по-късно стражът Кахлина реагира добре след неприятен рикошет в крака на Терзиев при центриране на Конар Руан.

Видимо футболистите на Локомотив вдигнаха оборотите след инкасирания гол и в рамките на две минути първо Бирсент Карагарен стреля покрай вратата, а след това Кристиан Кахлина плонжира, за да парира опасен шут на Момчил Цветанов. В 69-ата минута в игра се появи капитанът на "смърфовете" Димитър Илиев. Той замени Николай Николаев. В 88-ата минута Момчил Цветано можеше да изравни и да вкара мача в продължения. Той стреля от упор, но Кахлина се намеси феноменално и предотврати сигурен гол.

И когато изглеждаше, че Лудогорец ще детронира Локомотив, "смърфовете" попариха шампионите с гол на Георги Минчев в третата минута на добавеното време. Нападателят беше сам на втора греда и засече центриране по земя на Диниш Алмейда, с което прати мача в продължения.

В 97-ата минута Момчил Цветанов сложи топката на главата на Диниш Алмейда. Бранителят засече, но Кахлина бе на мястото си и блокира удара. В 104-ата минута Клаудиу Кешерю пропусна перфектна възможност да изведе Лудогорец напред. Бърза комбинация между него и Мавис Чибота завърши с изстрел на румънеца встрани от вратата. От тази позиция обаче сякаш Кешерю трябваше да потърси точност, а не сила в удара си.

В 114-ата минута Мавис Чибота отново изведе Лудогорец напред. С няколко карамбола и добър финт крилото на "орлите" преодоля Петър Витанов, Дейвид Малембана и след това още един футболист на гостите от Пловдив. Последва удар в долния десен ъгъл на Илко Пиргов и гол за шампионите.

След последния съдийски сигнал двата отбора се спречкаха сериозно помежду си. Това принуди главния съдия на мача да покаже червени картони на Жордан Икоко и Паоло Уртадо. По телевизията, излъчваща мача, се видя как Уртадо търси сметка от наставника Валдас Дамбраускас,  като в същия момент неговия помощник Станислав Генчев издърпа ухото на перуанеца. Разправията между двата тима продължи и в тунела на стадиона в Разград.