Нова "червена" победа в дербито! ЦСКА - София съкруши Левски с 3 гола през първото полувреме - на живо с отзивите

Изненадата е факт: Непреклонният Ямбол изпрати Берое вкъщи, Лилов и МакГил унищожиха старозагорци

Баскетболният отбор на Ямбол поднесе голямата изненада на четвъртфиналите в турнира за Купата на България. Момчетата на старши треньора Тони Дечев изхвърлиха Берое от надпреварата след 98:88 (18:20, 23:22, 33:24, 24:22) в панагюрската зала "Арена Асарел". По този начин ямболии продължават към полуфиналите, където утре ще се изправят срещу Левски Лукойл.

Двубоят за старозагорци пропусна най-постоянният им играч Николай Стоянов, което се отрази върху представянето на тима. Двата тима обаче сътвориха истинска класика с много точни попадения от далечно разстояние и драматичен завършек.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата започна с размяна на по една точна стрелба от двата отбора в първата минута и половина. Андрей Иванов вкара първите две точки в мача, за да донесе първата преднина в полза на Ямбол, а след това Кей Джей Фейгън се разписа за 2:2. Кейлъб Бишъп наниза нови две точки за символичните домакини, но ямболии акцентираха върху стрелбата си от далечно разстояние и поразиха коша на Берое на два пъти за 6:10. Момчетата на Любо Минчев продължаваха да бъдат колебливи с далечните си стрелби, но Бишъп бе достатъчно концентриран в овладяването на борби в нападение - 10:12 след четири поредни точки на американеца.

Може да бъде изображение с 1 човек, playing a sport и на закрито

Ямбол реагира мигновено чрез Уили Атууд и Ерик МакГил, които комбинираха усилията си, за да донесат шестточкова преднина на символичните гости - 10:16. Старозагорци нямаха намерение да оставят съперника си да се изплъзва в резултата и отвърнаха със серия от 7 поредни точки, чрез която поведоха в резултата - 17:16. Центърът на Ямбол Кръстан Кръстанов най-сетне прекъсна сушата на отбора си и върна паритета в резултата - 18:18, но все пак Берое беше отборът, който имаше водачество след края на първите 10 минути - 20:18 след кош на Симеон Илиев.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

След няколко поредни безцелни отигравания, първите две точки във втората четвърт дойдоха две минути след началото на частта - кош и фаул на Иван Лилов, който изведе отново Ямбол напред при 20:21. Двата тима значително вдигнаха темпото на игра в сравнение с това от първата четвърт, а точките започнаха да се трупат. Две поредни тройки на Франклин Уилямс позволиха на символичните гости да поведат с четири точки при 25:29. Таймаутът на Любо Минчев дойде в точния момент и играчите му изравниха резултата след прекъсването - 29:29 и нова пауза на играта, но този път от страна на Тони Дечев.

Може да бъде изображение с 2 души, people playing sports, ball и на закрито

Лошата организация на ямболии позволи на старозагорци да наложат волята си и да поведат с пет точки след добри изяви на Джими Гавин и Фейгън - 36:31. Берое не успя да увеличи аванса си в следващите минути, главно защото допусна леки нарушения в защита, които позволиха на лошо организирания тим на Ямбол да се държи в резултата - 42:39 при навлизане в последната минута от първото полувреме. Символичните гости се добраха на точка дефицит от съперника си преди края на почивката след кош на Ерик МакГил - 42:41 в полза на Берое на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима дадоха силно начало в офанзива в третата четвърт. 14 точки паднаха само в първите две минути игра, като Ямбол поведе с точка след тройка на Андрей Иванов за 48:49. Символичните гости продължаваха да разчитат основно на далечните си изстрели, като поредният такъв бе нанизан от Иван Лилов, който отговори на този на Фейгън - 51:52. Отново стрелецът на ямболии бе точен от зоната за три точки, предизвиквайки първото прекъсване за второто полувреме, поискано от Любо Минчев - 51:55 за Ямбол. Страхотната трета четвърт продължаваше да бълва качествени изпълнения, а ямболии нанизаха петата си тройка в периода, дело на Франклин Уилямс, с която увеличиха актива си на шест точки при 54:60.

Може да бъде изображение с един или повече хора, people playing sports и на закрито

Джими Гавин взе диригентската палка в състава на Берое и отново изведе тима си напред - 61:60, но това остана така само няколко секунди, тъй като Уилямс отново порази целта отдалеч за 61:62. Гонитбата между двата тима продължаваше да е на дневен ред, но в самия край на частта Ямбол се измъкна на осем точки след поредни кошове на Стоян Петков, Дарин Иванов и Уилямс - 66:74 след приключването на първите 30 минути игра.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Гонитбата между двата тима продължаваше да е на дневен ред, но в самия край на частта Ямбол се измъкна на осем точки след поредни кошове на Стоян Петков, Дарин Иванов и Уилямс - 66:74 след приключването на първите 30 минути игра. Серията на заралии от началото на частта се покачи на пет поредни точки, след като Брейди Роуз наниза тройка за 71:74. Тя обаче беше върната от чудесния за пореден път Иван Лилов, който отбеляза за 71:77. Невероятно включване от пейката за пореден път направи Симеон Илиев, който изригна с  две поредни тройки - 77:79, преди Лилов да накаже Берое с изключително дълбока стрелба отдалеч - 77:82.

Може да бъде изображение с 4 души, people playing sports и на закрито

Джими Гавин се нагърби с отговорността в ключовите моменти и намали изоставането на старозагорци на само една точка след две поредни трудни стрелби - 81:82. Магически пас на Лилов осигури лесна забивка на Кръстан  Кръстанов, с която разликата в резултата се покачи на три точки - 81:84 и 3:25 на часовника. Гавин бе точен веднъж от наказателната линия за 82:84, но колегата му от другата страна МакГил остана безупречен и при двата си опита, за да направи резултата 82:86 при оставащи 2:32.

Отново американецът схруска защитата на символичните домакини, след като наниза още четири точки в полза на своя тим - 84:90, таймаут за Любо Минчев и само 1:51 минути на таблото. Фейгън пропусна важна тройка за Берое, а МакГил продължи наказателната си акция с нови две точни попадения от линията, с които активът на ямболии стана осем точки при 84:92 и 1:15 на часовника. Старозагорци не успяха да реализират възможностите си до края на мача, което позволи на Ямбол да триумфира с победата - 88:98.

Иван Лилов завърши като лидер на ямболии с 22 точки, 6 борби и 6 асистенции. Ерик МакГил изригна в последната четвърт и вкара 18 точки плюс 7 асистенции, Франклин Уилямс наниза 16 точки от пейката, Уили Атууд и Андрей Иванов добавиха по 11 точки, а Стоян Петков се разписа с 10 точки.

За Берое Кей Джей Фейгън бе топреализатор с 22 точки, Джими Гавин добави 18 точки и 5 асистенции, а Кейлъб Бишъп и Симеон Илиев се разписаха с по 13 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Джими Гавин, Кей Джей Фейгън, Павел Маринов, Кейлъб Бишъп, Станислав Ваклинов

ЯМБОЛ: Ерик МакГил, Иван Лилов, Евгени Василев, Уили Атууд, Андрей Иванов