Арсенал направи голяма крачка към 1/4-финалите (видео)

Арсенал постигна отличен резултат от 3:1 при визитата си на Олимпиакос в първа среща от 1/8-финалите в Лига Европа и изглежда сигурен за продължаване напред. Мартин Йодегор с първото си попадение за тима откри в 34-ата, но грешка на Дани Себайос в 58-ата позволи на Юсеф Ел Араби да изравни. Габриел върна преднината на лондончани в 78-ата, а Мохамед Елнени заби трети гол в 85-ата. Реваншът на “Емиратс” е след седмица.

Мачът като нищо можеше да се развие и под друг начин. При 1:1 домакините пропуснаха 100-процентова възможност, а не успяха да накажат и други две груби грешки на футболисти на Арсенал. Иначе в началото на двубоя Пиер-Емерик Обамеянг удари греда за отбора в сини екипи.

Лондончани преследват реванш, защото точно гърците ги елиминираха от турнира през миналия сезон. Любопитното е, че предишния си двубой от надпреварата Арсенал пак игра на “Караискакис”, след като се наложи там да домакинства на Бенфика (3:2) в реванш от 1/16-финалите.

Доскорошният футболист на “топчиите” Сократис Папастатопулос започна от първата минута в редиците на Олимпиакос.

Мениджърът на Арсенал Микел Артета постави Пиер-Емерик Обамеянг на върха на атаката. Титуляр беше и другият герой от сблъсъка с португалците Букайо Сака, а Вилиан атакуваше отляво.

Английският отбор започна добре и в 6-ата минута беше на косъм от попадение, но напречната греда спаси домакините. Тогава Ектор Белерин центрира към Обамеянг, който засече с глава. След това топката се отклони в тялото на футболист на Олимпиакос, беше отбита и от вратаря Жозе Са, като в крайна сметка се удари и в гредата.

Гостуващият тим продължи да притиска гърците и още на два пъти Обамеянг шутира опасно. Веднъж обаче и домакините можеха да вкарат, след като Мартин Йодегор допусна грешка. На вратата обаче Бернд Лено не позволи това да се случи.

Нищо не се променяше и по-интересното беше в половината на Олимпиакос. В 33-ата Обемянг беше блокиран в последния момент в ситуация, при която беше на около 6-7 метра от голлинията.
Секунди по-късно обаче кълбото попадна в краката на Йодегор, който мощно шутира и Са не успя да стори нищо - 1:0 за Арсенал.

Домакините за малко да изравнят от нищото само три минути след това. Защитникът на лондончани Давид Луис сгреши при паса пред Лено и топката се оказа у Георгиос Масурас, който обаче не уцели вратата.

На полувремето треньорът на Олимпиакос Педро Мартинс смени двама свои футболисти с надеждата отборът му да стане по-активен. Шампионът на Гърция заигра по-смело и с преса принуждаваше играчите на Артета да бъркат понякога.

В 55-ата минута в игра за Арсенал се появи Дани Себайос и след само три минути той стана причина за изравнителното попадение. Испанският халф сгреши пред наказателното поле след подаване на Лено и Ел Араби му отне топката и веднага я изпрати в мрежата на германеца, който също беше изненадан и не беше заел най-добра позиция - 1:1.

Този гол не накара Олимпиакос да се откаже от по-агресивния си стил и срещата стана атрактивна. Дойдоха силни минути за домакините, които в 68-ата минута пропуснаха най-добрия си шанс.

Смущението в редиците на Арсенал продължи известно време, но все пак беше преодоляно. Така се стигна до 78-ата минута, в която централният защитник Габриел се извиси след центриране от корнер и се разписа за 2:1 за гостите.

Гърците претендираха за нарушение при борбата за високата топка, но съдията не промени решението си да посочи центъра.

Представителят на Премиър лийг направи голяма крачка към класиране с трети гол, вкаран от Елнени в 85-ата. Тогава халфът, който се беше появил на терена малко преди това, по подобие на Йодегор порази целта с удар извън наказателното поле.

След това попадение домакините се предадоха и не успяха да сторят нищо смислено.