Аякс разгроми Йънг Бойс след почивката (видео)

Аякс се наложи с категоричното 3:0 над Йънг Бойс в първи мач от осминафиналите в Лига Европа. Дейви Клаасен откри резултата в 62-ата минута, в 82-ата се разписа Душан Тадич, а Брайън Броби сложи точка на спора в добавеното време. Домакините бяха по-добрият отбор и си осигуриха добър аванс преди реванша в Швейцария. Йънг Бойс, който бе съперник на ЦСКА-София в груповата фаза, не нанесе нито един точен удар във вратата.

В предишния кръг Аякс преодоля водача във френското първенство Лил, като спечели и двата мача с по 2:1. Йънг Бойс пък поднесе една от изненадите на 1/16-финалите, елиминирайки Байер (Леверкузен) с общ резултат 6:3.
Старши треньорът на Аякс Ерик тен Хаг не можеше да разчита на няколко ключови футболисти, сред които вратарят Андре Онана, защитникът Дейли Блинд и централния нападател Себастиан Алер. Тримата в предни позиции за гранда от Амстердам бяха Давид Нерес, Душан Тадич и Антони, а в средата на терена започнаха Раян Гравенберх, Дейви Клаасен и Едсон Алварес. На вратата застана 38-годишният Мартен Стекеленбург.

В състава на гостите личеше името на Миралем Сюлеймани, който се изправи срещу бившия си отбор. Той действаше като ляв външен халф, а отдясно стартира Кристиан Фаснахт. В атака наставникът на швейцарския тим Херардо Сеоане гласува доверие на Жан-Пиер Нсаме и Елиа Месчак.
Аякс имаше шанс да поведе още в 5-ата минута, но Гийом Фавр плонжира и спаси удара на Антони. Малко по-късно пред младия бразилец се откри нова възможност, но той не се възползва от доброто подаване на Тадич.

Домакините наложиха много високо темпо и защитата на Йънг Бойс изнемогваше. В 15-ата минута блестяща намеса на Фавр попречи на Гравенберх да открие резултата. Последва опасен изстрел и на Давид Нерес, но топката премина покрай лявата греда.
Йънг Бойс започна да играе по-уверено след 30-ата минута и не позволи да се стигне до други сериозни опасности пред вратата на Фавр. Гостите трябваше да правят принудителна смяна в края на полувремето, когато Мохамед Али се контузи и вместо него влезе Седрик Зесигер.

И втората част премина при надмощие на Аякс. В 51-ата минута Есон Алварес отправи изстрел с глава, но Фавр реагира, а в 54-ата Антони шутира на сантиметри в аут. Натискът на нидерландския гранд не можеше да не доведе до гол и той падна в 62-ата минута. С малко късмет топката се озова в Клаасен, който не се поколеба и с мощен шут я заби във вратата.
Домакините потърсиха и второ попадение, с което да си улеснят задачата за реванша. Тен Хаг пусна в игра Пер Шуурс и Усама Идриси, а за Йънг Бойс влезоха Венсан Сиеро и Феликс Мамбимби. В 81-ата минута напористият Никола Таляфико се пребори за една спорна топка и стреля, а получилият се рикошет бе добре дошъл за Тадич, който вкара за 2:0. Третото попадение падна в добавеното време и беше дело на резервата Броби след пас на Гревенбарх.