Манчестър Сити си върна настроението с много голове и отново дръпна с 14 точки (видео)

Манчестър Сити се върна ударно на победния път, след като надигра с 5:2 Саутхамптън на "Етихад" в изтеглен двубой от 33-тия кръг на Премиър лийг. "Гражданите" показаха, че загубата от градския съперник Юнайтед, която сложи край на серията им от 21 поредни победи, не им е повлияла, и играха с настроение, въпреки че допуснаха някои грешки в защита. Кевин Де Бройне (15', 59') и Рияд Марез (40', 55') се разписаха по два пъти, а Илкай Гюндоган (45') добави още едно попадение за зрелищната победа, с която "гражданите" се откъснаха на 14 точки пред Юнайтед, макар и с мач повече. Джеймс Уорд-Праус (25'-д) и Че Адамс (56') се разписаха за "светците", които стояха сравнително добре на терена през първата част, но въпреки това разликата в класите си каза думата.

Джосеп Гуардиола направи пет промени в сравнение с дербито с Юнайтед. Кайл Уокър, Аймерик Лапорт, Фернандиньо, Бернардо Силва и Фил Фодън стартираха.
Ралф Хазенхютъл пък предприе шест корекции от мача с Шефилд Юнайтед. Алекс Маккарти, Джак Стивънс, Мохамед Салису, Муса Дженепо, Нейтън Редмънд и Че Адамс бяха титуляри. Голмайсторът Дани Ингс пропусна двубоя заради контузия.
Домакините откриха резултата при първата си опасна атака. Диаш намери Зинченко отляво с много качествен диагонален пас. Крайният бранител пусна по земя към Фодън, който стреля от десетина метра. Маккарти изби, но Де Бройне направи добавка пред опразнената врата. Топката рикошира в напречната греда и премина голлинията.

В 22-рата минута Редмънд проби добре през центъра. Бранителите на Сити бяха много пасивни и въпреки че имаха голямо числено предимство, му позволиха да стреля. Едерсон успя да избие в корнер. Уорд-Праус центрира от ъгловия удар, Вестергор засече с глава, а Едерсон отново изби. Лапорт обаче задържа леко Вестергор, който се опита да стигне до топката. Джон Мос посочи бялата точка, а ВАР потвърди решението на главния рефер. Уорд-Праус изпълни точно наказателния удар за 1:1.
В 32-рата минута Алекс Маккарти сгреши сериозно, след като топката бе върната към него. Фодън му отне, след което стражът на "светците" се хвърли на шпагат. Талантът на Сити падна, но веднага след това се изправи и опита да завърши, но вече бе избягал встрани от вратата и не успя. ВАР прегледа ситуацията за дузпа, тъй като имаше контакт между крака на Маккарти и играча на "гражданите". Видоасистентите обаче решиха, че няма нарушение, макар че повторенията не показаха, че Маккарти играе с топката. Решението бе много спорно.
Саутхамптън взе инициативата. В 34-тата минута Уорд-Праус стреля много добре от повече от 25 метра, но Едерсон изби над вратата. Няколко минути след това Зинченко загуби топката, която стигна до Дженепо в наказателното поле. Ударът му обаче премина встрани от целта.
Въпреки че в тези минути "светците" играеха по-добре от своя съперник, отново Сити взе аванс.

Рияд Марез пресече лош опит за подаване на Че Адамс, след което направи няколко крачки и с много точен удар от границата на наказателното поле прати топката до лявата греда.
Дълбоко в добавеното време на първата част Сити реши всичко в своя полза. Отново Марез бе в основата, след като алжирецът проби отдясно, размени подавания с Де Бройне и стреля от десетина метра към далечния ъгъл. Топката срещна гредата, но Гюндоган направи добавка за 3:1.
"Гражданите" започнаха много силно второто полувреме и четвъртият гол не закъсня. Фернандиньо намери Марез, след като преди това "светците" отново загубиха топката. Алжирецът си освободи пространство с елегантно движение и стреля в левия ъгъл.
Още в следващата минута обаче гостите върнаха едно попадение. Този път Сити сгреши в дефанзивен план. Бернардо Силва подари топката на Армстронг. Неговият опит за удар се отклони на пътя на Че Адамс, който вкара отблизо.
Три минути след това видяхме седмия гол от началото на този двубой. Уокър центрира към Фодън на границата на наказателното поле. Англичанинът задържа добре, след което подаде към Де Бройне. Белгиецът намери мрежата въпреки опита на Маккарти да се намеси.

До края и двата отбора имаха положения за още голове, но резултатът не се промени.