Монтана удари резервите на Нефтохимик (снимки)

Волейболистите на Монтана записаха втора поредна и общо 5-а победа в първата осмица на Суперлигата. Играчите на треньора Даниел Пеев се наложиха у дома над шампиона Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:0 (25:17, 25:23, 25:20) в мач от 11-ия кръг на първенството, игран тази вечер в зала "Младост".

Така монтанчани остават на 6-о място във временното класиране с 5 победи, 5 загуби и 15 точки, но и мач по-малко. Нефтохимик пък продължава да е 3-и с 7 победи, 4 загуби и 18 точки. В понеделник (1 март) от 18,00 часа Монтана ще гостува на ЦСКА в отложената си среща от 6-ия кръг. В редовния 12-и кръг пък Монтана ще гостува на лидера Хебър в Пазарджик, а бургазлии приемат Марек Юнион Ивкони (Дупница). И двата двубоя са в четвъртък (4 март) от 18,30 часа.
Шампионите от Нефтохимик започнаха без повечето си основни играчи. Разпределителят Георги Братоев е наказан, а освен него почивка получиха Николай Николов, Теодор Салпаров, Валентин Братоев и Жани Желязков. Треньорът на тима Николай Желязков, който днес е рожденник (б.р. навършва 51 години), заяви преди срещата, че ще ги пази за финалната четворка за Купата на България и по-важните мачове до края на сезона в Суперлигата, но все пак ще играят за победа. От друга страна наставникът на Монтана Даниел Пеев пък заложи на най-доброто, с което разполага в момента.
Домакините от Монтана започнаха по-добре в първия гейм и поведоха с 5:3 след атака на руския диагонал Максим Сапожков и контра на капитана Радослав Попов. Нефтохимик успя да изравни при 6:6 след грешка от сервис на Тодор Костов и контра на Мирослав Градинаров, но монтанчани веднага си върнаха преднината при 9:6 след нова атака на Сапожков и два поредни аса на Максим Крескин. Разликата продължи да расте до 12:7 след успешни блокади на Стефан Чавдаров и Сапожков, а след това до 15:8 след поредна атака на Сапожков и грешка на Денис Карягин от гостите. Резултатът стана 20:12 след атака на Попов, след което Монтана спокойно взе гейма с 25:17 след грешка от сервис на Илия Петков от Нефтохимик.
И втората част тръгна по-добре за Монтана, които дръпнаха с 4:1 след две поредни атаки на Максим Сапожков, а след това с 9:4 след ас на Златан Йорданов, блокада на Радо Попов и контра през центъра на Тодор Костов. Техническото прекъсване пък дойде при 12:7 за домакините след грешка от сервис на Златко Кьосев от шампионите. Преднината на Монтана стана 14:8 след отличен блок на Златан Йорданов, което накара треньорът на Нефтохимик Ники Желязков да вземе тайм-аут. Това даде ефект и бургазлии намалиха първо до 14:10 след атака на Николай Колев и блокада на влезлия като резерва Валентин Братоев, а след това до 15:12 след грешка от сервис на Сапожков и блок на Миро Градинаров. Нефтохимик дори стигна до 19:17 след контра на Градинаров. Домакините възстановиха две точки от преднината си за 21:17 след нова силна атака на Сапожков и грешка на Стефан Георгиев. Грешка от сервис на Стефан Чавдаров и страхотен блок на Николай Колев - 21:19. Нефтохимик стигна до 22:21 след ас на Вальо Братоев, което принуди Дани Пеев да поиска прекъсване. Това имаше полза и Монтана стигна до геймбол при 24:21 след грешка от сервис на Братоев и блокада на Радо Попов. Шампионите успяха да спасят два от тях след сервис-грешка на Златан Йорданов и контра блок-аут на Златко Кьосев, но в крайна сметка Монтана измъкна гейма с 25:23.
В началото на третия гейм Нефтохимик поведе първо с 2:0 след пусната топка на Стефан Георгиев и блокада на Денис Карягин, а след това с 8:3 след силни изяви в атака на Карягин и Златко Кьосев и ас на Николай Колев. Монтана веднага намали до 8:7 след атака на Радослав Попов, ас на Тодор Костов, блок на Стефан Чавдаров и грешка на Илия Петков от гостите. Прекъсването, което поиска Николай Желязков, даде ефект и шампионите върнаха предимството до 11:8 след атака на Вальо Братоев и блок на Николай Колев. В последвалото разиграването Братоев получи червен картон за оспорване на съдийско решение и 11:9. Силна атака на Максим Сапожков и 11:10. Играта продължи точка за точка до 16:15, след което последва отлична блокада на Стефан Чавдаров за 16:16. Монтана дори излезе напред в резултата при 19:17 след ас на Радослав Попов и страхотен единичен блок на Златан Йорданов. Разликата стана 21:18 след успешна блокада на Тодор Костов. Монтана запази преднината си до 23:20 след ас на Сапожков, след което спечели гейма с 25:20 след атака на Йорданов и нова директна точка от сервис на Сапожков, а с това и мача с 3:0.
Най-полезен за Монтана бе Максим Сапожков с 16 точки (1 блок, 2 аса и 54% ефективност в атака), а Радослав Попов добави още 14 точки (3 блока, 2 аса, 56% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане) за победата.
За Нефтохимик Денис Карягин и Николай Колев завършиха с по едва 7 точки.
МОНТАНА - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 3:0 (25:17, 25:23, 25:20)