Инсиние наказа Юве с юбилейния си гол и спаси главата на Гатузо (видео+галерия)

Отборът на Наполи постигна минимална победа с 1:0 при домакинството си на Ювентус в дербито от 22-ия кръг на Серия "А". Единственото попадение беше отбелязано от капитана Лоренцо Инсиние, който се разписа от дузпа в 31-ата минута. Така нападателят отбеляза своя гол номер 100 за Наполи, ставайки седмият футболист с това постижение, но и първият такъв, роден в Италия, който го прави. Успехът беше много важен за неговия наставник Дженаро Гатузо, на когото му беше поставен ултиматум да спечели този сблъсък.

Това беше първата ответна среща в историята на италианския елит, която беше изиграна преди мача между двата съперника от есенния полусезон. Както е известно, двубоят на "Алианц Стейдиъм" беше отменен, а след това отложен за по-късна дата и все още не се е провел. Това стана вследствие на решението на Наполи да не пътува тогава до Торино за двубоя съображения срещу коронавирус. Първоначално местните лига и федерация присъдиха служебна победа с 3:0 за Юве и наказание от -1 точка за "партенопеите", но те обжалваха пред Италианския олимпийски комитет и спечелиха. Така домакинството на "бианконерите" все пак ще бъде изиграно, но не се знае кога точно. Междувременно, през миналия месец "Старата госпожа" спечели Суперкупата на Италия с успех с 2:0 именно срещу този съперник.

33 Наполи - Ювентус

Гатузо беше под огромно напрежение да вземе победата в мача. Според италианските медии, при провал днес, треньорът щеше да се сбогува със своя пост в клуба. Той беше направил само две промени в стартовия си състав след отпадането за Купата на Италия с 1:3 от Аталанта. Контузеният Елсейд Хисай беше заменен от Марио Руи, а Елиф Елмас беше отстъпил мястото си на Матео Политано. Триото в атака отново беше съставено от Ървинг Лозано, Виктор Осимен и капитана Инсиние. Давид Оспина беше предвиден да бъде титуляр, но се контузи на загрявката, така че Алекс Мерет застана на вратата.

При Андреа Пирло ситуацията беше много по-спокойна, след като неговият отбор отстрани Интер за Купата след нулево реми на своя стадион. Той беше направил и доста повече промени от своя колега. Така Войчех Шчесни се завърна на вратата, а в защита се появиха Данило, Матайс де Лихт и капитанът Джорджо Киелини, за когото това беше мач №400 в италианския елит и №500 като тилуляр за Юве. В по-предни позиции пък играха Федерико Киеза и Алваро Мората, който беше партньор на Кристиано Роналдо в атака.

Мачът започна с натиск на гостите. В 14-ата минута Федерико Бернардески стреля в аут, а Инсиние веднага отговори с друг неточен удар. В 17-ата домакините имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на Киелини, но такава не последва. В 28-ата при центриране от фаул Киелини перна Амир Рахмани по главата с ръка и този път Даниеле Довери получи сигнал да прегледа ситуацията чрез ВАР. След това той посочи бялата точка, а с чудесен шут оттам Инсиние вкара своя гол №100 за Наполи, който той посвети на своята половинка. До края на полувремето нападателят, Хуан Куадрадо и Киеза отправиха несполучливи удари.
В първите секунди на втората част Мората стреля с глава, но покрай вратата. Малко след това Роналдо пропусна да се разпише. В 49-ата минута Мерет спаси воле на португалеца от около два метра разстояние. Две минути по-късно Кристиано отправи неточен пряк свободен удар. В 57-ата при заучено изпълнение на друг фаул Киеза отправи мощен шут, който обаче беше отразен от Мерет. В 62-ата Мората прати топката в неговата мрежа, но за пореден път през този сезон попадението му не беше признато. Този път това стана заради засада на асистиралия му Киелини. В 68-ата резервата Алекс Сандро опита изстрел, който не намери целта. В 74-ата "бианконерите" организираха опасна контраатака, но Роналдо реши да стреля от малък ъгъл и Мерет изби топката в корнер.

В 78-ата гостите имаха претенции за дузпа заради игра с ръка, но тя се оказа на...Уестън Маккени от техния отбор. В 85-ата шут на Киеза мина на сантиметри от гредата. Само минута по-късно Мората стреля опасно, но Мерет успя да спаси топката с краката си. Натискът на торинци продължи и в 90-ата минута Роналдо нанесе удар с глава, но право в ръцете на вратаря. Веднага след това Маккени също стреля с глава, но топката се отби в Кристиано и излезе в аут. Рабио си изкара жълт картон и така ще пропусне двубоя с Кротоне в следващия кръг, а Киеза направи последния пропуск в мача.

Така Наполи събра 40 точки в актива си и се придвижи на четвъртата позиция в класирането, а Ювентус е точно над "партенопеите" - на третото място с 42 спечелени пункта.

НАПОЛИ - ЮВЕНТУС 1:0

1:0 Инсиние (31' д.)

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Максимович, Руи, Бакайоко, Зиелински, Политано, Инсиние, Лозано, Осимен

Ювентус: Шчесни, Куадрадо, Де Лихт, Киелини, Данило, Бернардески, Бентанкур, Рабио, Киеза, Мората, Роналдо