Контузеният Ноле се спаси от отпадане в петсетова драма

Защитаващият титлата си Новак Джокович (Сърбия) се класира за четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Осемкратният шампион и водач в световната ранглиста Джокович получи травма в средата на мача, но все пак надделя над Тейлър Фриц (САЩ) със 7:6(1), 6:4, 3:6, 4:6, 6:2 след 3:25 часа игра.

Сърбинът пропиля аванс от 5:2 гейма в първия сет, но спечели убедително тайбрека. Във втората част той реализира ранен пробив и запази преднината си до края. При 1:1 гейма в третата част, обаче, при опит за отиграване, Джокович получи разтежение на дясното бедро и на десния коремен мускул. Той използва медицински таймаут и получи обезболяващи, но дълго време сърбинът изпитваше затруднения при придвижването и при ударите от основната линия, като единствено можеше да сервира без болка.

При 3:2 гейма и сервис за Фриц в четвъртия сет мачът беше прекъснат за около 10 минути, тъй като в 23:30 часа местно време публиката трябваше да напусне заради наложения 5-дневен локдаун в Австралия, който стартира в 0:00 часа.
Куриоз: прекъснаха мач на Джокович заради локдауна в Австралия
Впоследствие американецът успя да изравни, но в петия сет Джокович почувства облекчение и постепенно започна на възвръща формата си. След 2:2 сърбинът взе четири поредни гейма, за да триумфира.
"Емоционално се чувствам великолепно. Чувството да спечеля мач при тези условия е страхотно. Беше уникално. Означава много за мен, един от най-добрите моменти в моята кариера. Не искам да говоря за контузията, за болката, но в началото на третия сет в главата ми се въртяха много неща, чудех се дали да се откажа. Не можех да се движа, не можех да се завъртя. Единственото, което можех, беше да сервирам. На практика това ме спасяваше и ме остави в мача. В петия сет нещата се подобриха. Можех повече да връщам сервисите му. Направих пробив, което беше ключово. Много съм горд, но в същото време съм и притеснен. Мисля, че е някакво разкъсване. Това е чувството, което имам. Физиотерапевтът на АТР го потвърди. Но не знам, нямам много опит с подобни неща и нямам представа дали ще мога да продължа. Надявам са да мога да играя", коментира Джокович.
Той очаква Милош Раонич от Канада в неделя за място на четвъртфиналите.