Рилски спортист отново наказа колебливия Берое (видео)

Отборът на Рилски спортист продължава да няма загуба като гост през настоящия сезон. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров за втори път през сезона надиграха Берое (Стара Загора), след като се наложиха с крайното 92:78 (19:24, 31:15, 18:21, 24:18) над старозагорци в среща от 18-ия кръг на Националната Баскетболна Лига, проведена в зала "Общинска" в Стара Загора. По-рано през сезона "Рилецо" взе дербито и в Самоков със 74:64.

По този начин Рилски спортист се бетонира на първата позиция в класирането преди началото на третото завъртане с баланс от 14 победи и 2 загуби. Берое пък временно остана четвърти с баланс от 8 успеха и 8 поражения.

Балансираното нападение на самоковци отново излезе на преден план, като в днешния мач цели шестима играчи се разписаха с поне 10 точки. За Берое единствено Джеймс Гавин и завърналият се от контузия Николай Стоянов бяха на ниво, но те бяха крайно недостатъчни за нещо повече от загуба с 14 точки от лидера в класирането. Двата тима сега излизат в почивка до началото на Купата на България през март.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

"Рилецо" стартира силно двубоя и направи бърза серия от шест поредни точки в първите две минути от мача. Берое все пак успя да лимитира следващите две нападения на гостите и чрез тройка на Джими Гавин старозагорци изравниха резултата - 8:8. Домакините взеха нещата под контрол и дори успяха да поведат с четири точки разлика по средата на частта - 16:12. Двата тима заложиха на доста бързо темпо на игра в първата четвърт, като домакините задържаха аванса си и дори го увеличиха с още една точка - 24:19 в полза на Берое.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Самоковци се нуждаеха от прилив на енергия и тя дойде още в самото начало на втория период, когато Брандън Браун наниза тройка за 24:22. Резултатността обаче драстично се намали, като това бе продиктувано от лошите решения в нападение от страна на двата тима. Все пак набиращият скорост Симеон Илиев наниза перфектна стрелба от далечно разстояние за седем точки аванс в полза на "зелените" - 29:22. Нещата на паркета обаче се обърнаха за отрицателно време, след като "Рилецо" използва стрелбата си от тройката, за да се доближи до своя съперник на само една точка - 31:30.

Последва неспортсменско нарушение на Брейди Роуз и самоковци си върнаха преднината - 31:32. Гостите летяха по паркета във втория период, като тотално неутрализираха опитите на Берое, който пък и не разполагаше с достатъчно организирани действия в двете фази - 34:41 за Рилски спортист с 2 минути до края на полувремето. Брейди Роуз върна две за заралии, но пък от другата страна Алекс Симеонов отвърна с тройка и по този начин донесе първата двуцифрена преднина на 1/8-финалиста във ФИБА Къп - 36:46. Разликата на голямата почивка бе 11 точки в полза на Рилски спортист - 39:50.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна с тройка на Павел Маринов, който съкрати дефицита на Берое на осем точки, но след това "Рилецо" отново запаха своя съперник и се отскубна на 13 точки актив - 42:55. Старозагорци показаха малко по-добро лице в следващите минути и отново намалиха разликата на под 10 точки, но самоковци си вършеха работата в нападение и също отговаряха - 49:59 при 4 минути до края на третия период. Николай Стоянов и Джими Гавин все пак задържаха заралии в мача преди началото на последните 10 минути и помогнаха на тима да спечели третата част с 21:18 - общ резултат 60:68 в полза на Рилски спортист.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалните 10 минути стартираха с поредица от пропуски от далечна дистанция на "Рилецо". Старозагорци обаче така и не успяха да се възползват от грешните нападения на своя съперник и гостите отново дръпнаха с 10 точки - 62:72. А провалените възможности на домакините единствено позволиха на самоковци да натиснат спусъка със серия от шест поредни точки чрез Николай Георгиев и Деян Карамфилов, която даде увереност в състава на Людмил Хаджисотиров - 64:79.

Берое не се предаде и се завърна на 10 точки изоставане, но времето до края на срещата бе твърде малко, а също така "Рилецо" отбеляза ключовите си стрелби в края, с които подпечата осмия си успех като гост от началото на сезона - 78:92

Николас Карвачо завърши като топреализатор за "Рилецо" с 16 точки и 12 борби, Алекс Симеонов добави 15 точки, Деян Карамфилов се включи от пейката с 14 точки, Трей Портър вкара 12 и взе 11 борби, а Брандън Браун и Тихомир Желев останаха с по 11 точки.

За Берое Джеймс Гавин поведе колоната от реализаторите с 21 точки, а Николай Стоянов отбеляза 19 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Джеймс Гавин 21, Брейди Роуз 5, Николай Стоянов 19, Кейлъб Бишъп 7, Станислав Ваклинов 6 (Павел Маринов 9, Дерик Джийн 6, Симеон Илиев 3, Седариън Рейнс 2, Дамян Минков)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 11, Мирослав Васов 2, Павлин Иванов 2, Алекс Симеонов 15, Николас Карвачо 16 (Деян Карамфилов 14, Трей Портър 12, Тихомир Желев 11, Николай Георгиев 5)