Умореният Григор отстъпи пред французин и не успя да влезе в топ 4 в Мелбърн

Григор Димитров отпадна на 1/4-финалите на турнира "Мъри Ривър Оупън" с награден фонд 320 775 долара след загуба с 5:7, 2:6 от французина Корентен Муте. Това бе втори мач за деня и за двамата тенисисти, след като вчера в Мелбърн не се игра заради положителна проба за COVID-19 на служител на хотел "Гранд Хаят", където са настанени голяма част от участниците на Australian Open.

При първата си поява на корта днес Григор Димитров отстрани 114-ия в световната ранглиста австралиец с руски корени Алексей Попирин след 6:4, 6:7 (5), 6:3. Двубоят продължи 2 часа и 24 минути и това изглежда изтощи българина, който не успя да покаже класата си срещу Муте. Така 60-ият в световната ранглиста французин записа втора победа от два мача срещу Григор, след успеха му с 2:6, 3:6, 7:6(4), 6:3, 6:1 на "Уимбълдън" през 2019 година.
19-ият в света хасковлия започна добре и поведе с 5:2, но след това настъпи спад в играта му и Муте взе следващите седем поредни гейма, за да приключи първия сет със 7:5 и да поведе с 2:0 във втория. След това Димитров спечели подаването си, но допусна пробив в петия гейм, а до края Муте нямаше проблеми и затвори срещата си с гейм на нула и при първия си мачбол.
За достигането си до четвъртфиналите Димитров заработи 45 точки за световната ранглиста.
Следващият мач на Григор Димитров ще бъде на старта на Откритото първенство на Австралия, което започва на 8 февруари в Мелбърн. Съперник на поставеният под номер 18 българин ще бъде финалистът в турнира от 2018 година Марин Чилич (Хърватия).
32-годишният Чилич води с 4-2 победи в досегашните си срещи с хасковлията, но в последния им двубоя на "Ролан Гарос" през 2019 година българинът триумфира с 6:7(3), 6:4, 4:6, 7:6(2), 6:3.
Хърватинът е 43-и в световната ранглиста, а в последните три сезона достига поне до осминафиналите на надпреварата от Големия шлем в Мелбърн.