Черноморец взе реванш от Спартак (Плевен)

Отборът на Черноморец (Бургас) записа втората си поредна победа в Националната Баскетболна Лига. Два дни след като играха исторически мач с четири продължения срещу Берое, "акулите" на Васил Евтимов си върнаха на Спартак (Плевен) и спечелиха дуела с 91:82 (30:14, 20:27, 22:21, 19:20) в зала "Балканстрой". По този начин бургазлии остават в битката за четвъртото място в първенството. Черноморец е с актив от 8 победи и 8 загуби, а Спартак остава предпоследен с 3 успеха и 12 поражения.

Везните се наклониха в посока Черноморец още в началото на мача, тъй като титулярният център на плевенчани Горан Остойч бе изгонен заради обидни реплики към съдиите след свирено неспортсменско нарушение срещу него. Иначе, мачът за Спартак пропуснаха Венелин Христов и Мартин Маринов.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата започна на доста високо темпо, като Черноморец акцентира върху нападения в подкошието на съперника. Спартак отговаряше чрез Димитър Маринчешки, а резултатът след първите три минути игра бе 5:7 в полза на гостите. Веднага след това центърът на домакините Горан Остойч бе изгонен от игра заради неспортсменско нарушение и отправени псувни към съдийската тройка. Черноморец пък вдигна разликата в резултата на 8 точки след тройка на Дианте Болдуин - 9:17. С втората си тройка в мача американецът помогна на своя тим да вдигне аванса си до цели 12 точки още в първия период - 12:24. "Акулите" на Васил Евтимов продължаваха да се забавляват на паркета в зала "Балканскрой" и разликата в края на първата четвърт стана 16 точки за 14:30.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Плевенчани се стегнаха в началото на втория период и стартираха частта със серия от 8:0, а също така изкараха 4 нарушения на гостите в рамките на първите три минути игра - 22:30. Спартак обаче не успя да задържи нивото в следващите моменти от мача и по средата на частта тимът отново губеше с 16 точки - 26:42. Черноморец обаче се провали в опита да задържи комфортната си преднина и домакините отново се добраха на 10 точки от "акулите" чрез своя най-добър играч в мача Маринчешки - 36:46. Веднага след прекъсването на треньор Евтимов баскетболистите му отново се разиграха и увеличиха актива си до 14 точки - 36:50. В последните си две атаки отборът на Спартак отново стопи двуцифрения дефицит и направи разликата 9 точки на полувремето - 41:50 след кош и фаул на Николай Маринов със сирената.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Спартак даде ударно начало на третата четвърт с три поредни тройки от ръцете на Ивко Ивков и Цветослав Острев, за да намали дефицита си на само пет точки - 50:55. Марвин Смит и Уендъл Люис обаче охладиха ентусиазма на домакините и покачиха аванса на тима на 11 точки - 52:63. Плевенчани обаче за пореден път не позволиха на своя съперник да убива интригата в мача едва в третата четвърт и намали до 6 точки разлика - 59:65. Отново обаче двамата американци на бургазлии - Смит и Люис, комбинираха усилията си, за да измъкнат "акулите" на 10 точки преднина в резултата - 62:72 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последният период започна чудесно за гостите, които стартираха със серия от 2:7 и се поздравиха с 15-точков аванс в резултата - 64:79. Болдуин и Смит допълнително усложниха ситуацията в състава на Спартак - 66:83 в полза на Черноморец. Плевенчани обаче отказаха да се предадат и отново върнаха драмата в мача след тройки на Маринов, Пасков и Острев - 78:85 при оставащи около 2 минути до края на мача. Болдуин и Константин Коев обаче не позволиха ново изпускане на преднина от страна на бургазлии и преднината на тима отново стана 10 точки - 80:90.

Центърът Уендъл Люис записа рекордните си за сезона 28 точки, към които прибави и 9 борби. Марвин Смит реализира 23 точки и грабна 12 борби, Дианте Болдуин вкара 20 точки, взе 7 борби и даде 4 асистенции, а Константин Коев вкара 11 точки.

За Спартак Димитър Маринчешки отбеляза 24 точки и взе 7 борби, Цветослав Острев наниза 16 точки, грабна 6 борби и направи 7 асистенции, Любен Пасков добави 13 точки, а Тодор Тодоров вкара 10 точки и взе 6 борби.

СПАРТАК: Цветослав Острев 16, Ивко Ивков 8, Любен Пасков 13, Димитър Маринчешки 24, Горан Остойч (Тодор Тодоров 10, Николай Маринов 9, Радослав Кочев 2,)

ЧЕРНОМОРЕЦ: Дианте Болдуин 20, Евгени Хаджирусев 4, Константин Коев 11, Марвин Смит 23, Уендъл Люис 28 (Ангел Пейчинов 5, Симеон Русинов, Милош Милодрагович, Борис Войков)