Арсенал си отмъсти на "светците", възходът продължава (видео)

Арсенал постигна нова победа, с която затвърди възходящото си представяне във Висшата лига през последните седмици. "Топчиите" надиграха с 3:1 Саутхамптън на "Сейнт Мери" и взеха реванш за загубата от същия съперник преди няколко дни за ФА Къп. Гола за домакините реализира Стюарт Армстронг още в 3-ата минута, но в 8-ата Никола Пепе изравни. В края на полувремето и Букайо Сака се разписа за Арсенал, а успехът на тима, воден от Микел Артета, подпечата Александре Лаказет в 72-ата минута. "Топчиите" изпревариха Саутхамптън, Астън Вила и Челси, за да се настанят на 8-ото място в класирането. "Светците" пък са 11-и след втората си поредна загуба.

Арсенал навлезе в добра форма в първенството, след като в един момент беше близо до зоната на изпадащите. Отборът от Северен Лондон взе 13 от възможни 15 точки в предишните си 5 мача, като в най-скорошните 4 не допусна гол във вратата си.

Саутхамптън също се представя стабилно в защита и запази 4 поредни "сухи мрежи" във всички турнири, въпреки че загуби заради контузия основен бранител в лицето на Яник Вестергор.
По-рано през сезона двата отбора се срещнаха на "Емиратс" и завършиха 1:1, като Тио Уолкот откри за "светците", а Пиер-Емерик Обамеянг донесе точката на Арсенал.
Обамеянг обаче не игра днес. Габонският нападател отсъстваше по лични причини и атаката на Арсенал се водеше от Александре Лаказет. Букайо Сака, Емил Смит Роу и Никола Пепе помагаха на бившия голмайстор на Лион, а в средата на терена започнаха Томас Партей и Гранит Джака.
Киърън Тиърни е контузен и вместо него Артета заложи на Седрик Соареш, а другите в защитата на "топчиите" бяха Давид Луис, Роб Холдинг и Ектор Белерин. Мохамед Елнени и Вилиан останаха на пейката, както и Габриел, който си вкара автогол на "Сейнт Мери" преди три дни.
Промените в състава на Саутхамптън бяха три. Райън Бертранд е наказан, а Кайл Уокър-Питърс лекува травма. Двамата бяха заменени от Ян Валери и Джейк Вокинс. На вратата се завърна Алекс Маккарти. В предни позиции играха Дани Ингс и Че Адамс, а в средата на терена се разчиташе на Стюарт Армстронг, Ибрахима Диало, Джеймс Уорд-Праус и Тио Уолкот.
Арсенал не беше побеждавал два пъти поред Саутхамптън като гост във Висшата лига от 1997 година.
 Не беше изминала и една минута от началото на двубоя, когато Лаказет се озова сам срещу Маккарти, но стражът на Саутхамптън. Последва опасна атака на домакините и опит за удар на Дани Ингс, който беше блокиран. "Светците" изпълниха два поредни корнера и вторият от тях завърши с гол. Уорд-Праунс центрира, а Стюарт Армстронг се промъкна в наказателното поле и необезпокояван засече топката за 1:0.
Арсенал успя да изравни много бързо. Това се случи в 8-ата минута след хубаво подаване на Джака и гол на Пепе. Националът на Кот д'Ивоар овладя топката пред погледа на Ян Валери и стреля в далечния ъгъл за 1:1.
Букайо Сака създаваше най-много проблеми на защитниците на Саутхамптън през цялото първо полувреме. В 14-ата минута след негов пас Седрик Соареш можеше да накаже бившия си отбор с красив удар от въздуха, но топката мина съвсем близо до гредата.
В 19-ата минута Белерин получи жълт картон, а от статичното положение се стигна до опасна ситуация пред вратата на Бернд Лено, но той спаси изстрела на Уорд-Праус. Германецът трябваше да се намесва и малко по-късно, този път след удар на Че Адамс.
Домакините имаха и други добри атаки. При една от тях късмета си опита младият Вокинс, но топката излезе в аут. Армстронг пък  не беше далеч от това да вкара втори гол, но към края на полувремето ролите се смениха.
В 39-ата минута лондончани разиграха на висока скорост и стигнаха до попадение. Всичко започна с изритване на топката от Лено. Футболист на Саутхамптън игра с глава, но кълбото попадна в Джака. Той веднага намери Лаказет, а французинът изведе Сака. 19-годишният талант на Арсенал финтира излезлия да го пресрещне Маккарти и после не с бърка - 2:1.
Малко по-късно Лаказет имаше претенции за дузпа. Намесата на ВАР обаче не бе в полза на Арсенал. Саутхмаптън получи възможност да изравни секунди преди почивката, но ударът на Диало премина встрани от целта.
Втората част започна с нелош изстрел на Тио Уолкот, спасен от Лено. В 53-ата минута Смит Роу почти вкара трети гол за Арсенал, но Джак Стивънс притича и изби пред голлинията. Скоростта на офанзивните футболисти на гостите продължи да тормози отбраната на Саутхамптън. Седрик Соареш се включваше при почти всяка атака на "топчиите", а Валери не намираше начин да го спре.
В 66-ата минута Дани Ингс демонстрира техника в наказателното поле, но Лено скъси ъгъла и го блокира. В 72-ата минута Вилиан замени контузилия се Смит Роу и веднага допринесе за попадението, което успокои Арсенал. Бразилецът технично задържа топката, Соареш разтегли по диагонала към Сака, а той намери на далечната греда Лаказет и французинът отблизо опъна мрежата.
В минутите до края Саутхамптън не се предаде, но не създаде почти нищо опасно пред вратата на Бернд Лено. Най-близо до гола беше Уорд-Праус, но германският страж показа високата си класа и спаси.