Две сходни ситуации, но с различни решения спрямо Барса и Реал

В изминалия двубой на Барселона срещу Реал Сосиедад от полуфиналите за Суперкупата на Испания срещу каталунците беше отсъден наказателен удар за игра с ръка на Френки Де Йонг в началните минути на второто полувреме. Решението за това дойде от главния съдия Хосе Луис Мунуера Монтеро и колегата му зад технологията Видеоасистент рефер. Вестник AS напомня, че същият този арбитър подмина сходна ситуация в наказателното поле на Реал Мадрид от срещата с Ейбар на 20 декември. В 80-ата минута тогава топката срещна ръката на Серхио Рамос, но Монтеро и ВАР прецениха, че това не е било умишлено и не наказаха “белите” с дузпа. В сряда обаче съприкосновението между кълбото и ръката на Де Йонг беше окачествено като достатъчно, за да се посочи бялата точка.

Важно е да се отбележи също така, че въпросният Хосе Луис Мунуера Монтеро надуваше свирката и на самото дерби между Барса и Реал по-рано този сезон, когато шампионите се наложиха с 3:1 на “Камп Ноу”. Много спорове тогава породи решението да се даде дузпа за “белите” при 1:1, когато беше преценено, че Серхио Рамос е бил задържан в наказателното поле на домакините. Каталунците протестираха, че секунди преди това самият капитан на Реал е извършил фал срещу Клеман Лангле, който не е било отчетен.
Доскорошният президент на Барса Джосеп Мария Бартомеу разкри за наличието на аудиозапис, който потвърждава, че страничният съдия информира главния Мартинес Мунуера за възможно нарушение на Рамос в споменатия случай. Този казус обаче така и не получи развитие и не стана ясно дали наистина има такъв запис.