Десетима от Милан преодоляха проклятието на Беневенто (видео)

Отборът на Милан започна победоносно 2021 година, след като спечели с 2:0 гостуването си на Беневенто от 15-ия кръг на Серия "А". По този начин "росонерите" постигнаха първа шампионатна победа в своята история срещу този съперник. Това стана с голове на Франк Кесие (15' - дузпа) и Рафаел Леао (49'). "Дявола" завърши срещата с човек по-малко на терена след червен картон на Сандро Тонали (34'), докато Джанлука Капрари пропусна дузпа за домакините.

В гранда от Милано не пазеха добри спомени от предишните си срещи с "вещиците" в Калчото. Те бяха само две и се състояха през сезон 2017/18. Тогава "джалоросите" приключиха кампанията на последното място в класирането и изпаднаха, но въпреки това не загубиха нито веднъж от именития си противник. Първият мач на техния стадион завърши 2:2 и беше дебют на Дженаро Гатузо начело на "росонерите". Те водеха до последните минути на мача, но дълбоко в добавеното време вратарят на домакините вкара сензационен гол и донесе равенството на своя тим. През пролетта Беневенто поднесе не по-малък шок, когато запази "суха" мрежа на "Джузепе Меаца" и впоследствие победи с минималното 1:0.

Днес Стефано Пиоли беше направил няколко промени в своя стартов състав. Симон Кяер най-после се завърна в игра след контузията си, както и Франк Кесие, който изтърпя наказанието си поради натрупани картони. Този път Тео Ернандес имаше същата санкция и затова Диого Далот зае неговото място. Последната новост беше свързана с Браим Диас, който действаше по десния фланг заради травмата на Алексис Салемакерс. Отляво нападаше Анте Ребич, а на върха на атаката беше Леао. Домакините бяха подредени в 4-3-2-1, като техният нападател беше бившият играч на днешния им съперник Джанлука Лападула.
Още в третата минута Диас стреля отдалече, но и неточно. В 14-ата Ребич пресече лош пас назад към Алесандро Туя, след което се сблъска със защитника и падна в наказателното поле. Това беше достатъчно за съдията да посочи бялата точка, а Кесие превърна дузпата в гол. В 20-ата страничната греда спаси Джанлуиджи Донарума след далечен шут на Роберто Инсиние.
В 32-ата Тонали извърши много груб фаул срещу Артур Йоница и получи жълт картон. Съдията обаче прегледа ситуацията чрез ВАР и промени картона на червен. Така младият халф ще пропусне не само остатъка от мача, но и дербито с Ювентус в сряда. Диас веднага беше заменен от Раде Крунич. Домакините веднага натиснаха, като бяха спасени опасни удари на Капрари и Гаетано Летиция, който малко след това напусна терена с контузия. Инсиние и Перпарим Хетемай също се отчетоха с пропуски.
Втората част започна с втори гол за гостите. В 49-ата минута при контраатака Ребич изведе Леао, а Лоренцо Монтипо излезе да го пресрещне. Нападателят обаче се отдръпна, завъртя се и с чудесно технично изпълнение от малък ъгъл прехвърли вратаря, с което отбеляза 10-ия си гол с екипа на тима. В 52-ата Инсиние стреля от много близо, но покрай вратата. В 60-ата Крунич по много глупав начин фаулира Паскуале Скиатарела в наказателното си поле, което означаваше дузпа за "вещиците". Тя беше изпълнена от техния голмайстор Капрари, чийто шут по земя обаче излезе в аут.
В 68-ата минута Федерико Барба от много удобна позиция нанесе удар с воле, но неточно. Малко след това Донарума спаси изстрел на Лападула. В 72-ата минута гредата попречи на Хакан Чалханоглу да се разпише с далечен шут. В 84-ата Кесие също нацели страничния стълб, след като стреля от добра позиция. В оставащите минути "джалоросите" приложиха силен натиск, но нито един от последвалите им удари не доведе поне до почетен гол.

Така Милан записа 27-и пореден шампионатен мач без загуба, както и 17-и такъв, в който вкарва поне два гола. Победата гарантира първото място на тима в класирането с актив от 37 точки. Беневенто пък остана 10-и с 18 спечелени пункта.

БЕНЕВЕНТО - МИЛАН 0:2

0:1 Кесие (15' - дузпа)
0:2 Леао (49')

Беневенто: Монтипо, Летиция, Глик, Туя, Барба, Скиатарела, Хетемай, Йоница, Р. Инсиние, Капрари, Лападула

Милан: Дж. Донарума, Калабрия, Кяер, Романьоли, Далот, Тонали, Кесие, Диас, Чалханоглу, Ребич, Леао