Барселона и Кил ще спорят за титлата в Шампионската лига (видео + снимки)

Отборите на Барселона (Испания) и Кил (Германия) ще спорят днес за трофея в Шампионската лига на Европа по хандбал за мъже в Кьолн (Германия).

Двата тима достигнаха до финала, след като постигнаха победи в полуфиналните срещи на турнира VELUX EHF FINAL4 2020 в Кьолн.

В първата полуфинална среща Барселона срази френския Пари Сен Жермен с 37:32 (18:14).

ПСЖ поведе с 8:5 до 10-ата минута, след това Барселона смени вратаря си Гонсало Перес де Варгас с Кевин Мелер. Датчанинът „заключи“ вратата си, спаси 14 удара и имаше основен принос за успеха на Барса, след като на полувремето поведе с 18:14.

Така Барселона са класира за своя 12-и финал в Шампионската лига, и за 5-и път ще спорят за трофея в кьолнската зала LANXESS.

Дилън Нахи стана най-резултатен за ПСЖ с 9 гола, докато Дика Мем вкара 8 за Барса.

Във втората полуфинална срещу германският Кил спечели уникален трилър със 71 гола срещу унгарския Телеком Весзпрем с 36:35 (29:29, 18:13) след продължение.

През първото полувреме защитата на Кил беше изключителна, докато Весзпрем не вкара 10 минути и германския тим записа 5 безответни гола от 12:10 до 17:10.  Кил намали темпото  в началото на второто полувреме и унгарците успяха да изравнят при 24:24.
След серия от 7:0 Весзпрем дръпна с 4 гола 28:24 и вече се виждаше на финала. Хандбалистите на Кил успяха да върнат серия от 5:0 и отново поведоха с 29:28. Кил имаше шанс да спечели двубоя в редовното време, но Сандър Сагосен се провали при изпълнението на наказателен удар.
Никлас Екберг отбеляза последните два гола за Кил в полуфинала и вече оглавява класацията на голмайсторите за сезон 2019/20 със 77 гола.
Кил се класира за финал в Шампионската лига за 8-и път в историята си и за 4-и път в Кьолн.
Днес победителите от 2007, 2010 и 2012 година ще спорят за трофея с Барселона от 21,30 часа.