Арсенал се преобрази за Коледа и удари звучен шамар на Челси (видео)

Арсенал поднесе голям коледен подарък на изстрадалите си фенове, след като тотално надигра и победи с 3:1 Челси в лондонското дерби от програмата на Премиър лийг на "Боскинг дей". Така "артилеристите", които преди този двубой бяха на четири точки от зоната на изпадащите, прекъснаха тежката си серия от седем поредни срещи в първенството без успех. Предишната победа на Арсенал бе на 1 ноември срещу Манчестър Юнайтед. Гол от дузпа на Александре Лаказет (34') и страхотно изпълнение на Гранит Джака (44') дадоха удобен аванс на "артилеристите" още до почивката. През втората част Букайо Сака (56') добави изключително красив гол за 3:0, а четири минути преди края Тами Ейбрахам реализира почетното попадение за Челси. В добавеното време гостите можеха дори да стигнат до втори гол и да направят последните минути кошмарни за "артилеристите", но Бернд Лено спаси дузпа, изпълнена от Жоржиньо. След днешния успех Арсенал има 17 точки - осем по-малко от Челси. За тима на Франк Лампард това бе трета загуба в последните четири мача.

Артета направи цели девет промени в сравнение с двубоя с Манчестър Сити от 1/4-финалите на "Карабао Къп", който се игра в средата на седмицата. Единствено Александре Лаказет и Габриел Мартинели запазиха своите места. В сравнение с двубоя с Евертън от предишни кръг на Висшата лига корекциите бяха шест. Пабло Мари, Емил Смит Роу и Мартинели започнаха за първи път като титуляри в мач от първенството през този сезон. Ектор Белерин, Гранит Джака и споменатият врече Лаказет също стартираха. Пиер-Емерик Обамеянг остана на пейката.
Франк Лампард направи две промени в сравнение с двубоя с Уест Хам. Рийс Джеймс се завърна отдясно на отбраната за сметка на Сесар Аспиликуета. Матео Ковачич започна в халфовата линия за сметка на Жоржиньо. Бен Чилуел, за когото имаше съмнения, че ще играе, е преминал късния фитнес тест и също започна.
Домакините започнаха добре и още в първата минута организираха добра атака, която можеше да завърши с гол. Сака и Белерин комбинираха добре отдясно, след което капитанът на Арсенал центрира, топката се отклони от главата на Тиаго Силва и стигна до Мартинели, който бе на далечната греда. Ударът на бразилеца от въздуха обаче премина встрани.
След първите десетина минути Челси пое контрола. В 13-ата Мейсън Маунт изпълни много добре пряк свободен удар, след който топката рикошира от външната страна на дясната греда.
В 25-ата минута Арсенал имаше нелоша възможност. Ектор Белерин се озова в наказателното поле след добър авантаж на Майкъл Оливър. Десният бек върна към Смит Роу, който протегна максимално крака си, за да стигне до топката, но не успя да нанесе добър удар.
Този втори добър период за Арсенал даде резултат. В 33-тата минута Тиърни нахлу в наказателното поле отляво, след което падна след единоборство с Джеймс. Оливър веднага посочи бялата точка. Повторенията показаха, че контактът между двамата е минимален и това не изглеждаше като явно нарушение на бранителя на Челси. ВАР обаче подкрепи решението на Оливър и дузпата остана. Александре Лаказет реализира 11-метровия наказателен удар, давайки аванс на домакините.

Арсенал нанесе нов удар на своя лондонски съперник минута преди почивката, когато Гранит Джака удвои след много добро изпълнение на пряк свободен удар.
Франк Лампард реагира и направи двойна смяна за началото на втората част - Жоржиньо и Хъдсън-Одой замениха Ковачич и Вернер.
В 56-ата минута Букайо Сака на практика сложи точка на спора, след като отбеляза много красив гол с нещо средно между удар и центриране, с което прехвърли Менди, топката рикошира в далечната греда и влезе във вратата на "сините от Лондон" за трети път тази вечер.
В 84-тата минута удар на Елнени срещна гредата за късмет на гостите. Четири минути преди края Челси все пак вкара почетно попадение, след като засече отблизо подаване на Хъдсън-Одой отдясно. Страничният рефер вдига флага си за засада, но след намесата на ВАР се оказа, че нападателят е в чиста позиция и попадението бе зачетено. В началото на добавеното време стана доста напрегнато за "артилеристите", тъй като Челси получи дузпа след нарушение на Мари срещу Маунт. Бернд Лено обаче спаси дузпата, изпълнена от Жоржиньо, и така направи последните минути спокойни за своите съотборници.