Шампионите от Нефтохимик и Левски си спретнаха 5-геймова битка (снимки)

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) завършиха годината с драматичен успех в Първата осмица на Суперлигата. Момчетата на Николай Желязков се наложиха над Левски София с 3:2 (25:13, 25:21, 22:25, 21:25, 15:11) в отложен мач от шести кръг, изигран в зала "Младост" в Бургас.

Нефтохимик е втори в класирането със 7 точки, като има 2 победи и 1 загуба. Левскарите пък заемат петата позиция с 4 точки (1 успех, 2 поражения).

Шампионите от Нефтохимик и в този двубой не можеха да разчитат на Жани Желязков и Валентин Братоев.

Домакините поведоха с 2:0 в началото на мача след единична блокада на Мирослав Градинаров срещу атака на Александър Николов. Волейболистите на Левски изравниха при 2:2. Шампионите дръпнаха с 2 точки при 4:2. 42-годишният бивш национал Христо Цветанов атакува отлично през центъра за 3:4. Бомбен сервис на Златко Кьосев и контра атака на Денис Карягин направи резултата 7:3. Андрей Жеков взе прекъсване за “сините”. Боян Йорданов завърши с мощна атака най-дългото разиграване в срещата за 5:7. Шампионите от Бургас поведоха стабилно с 5 точки 15:10 след блокада на национала Николай Николов. Нова контраатака на Денис Карягин и 17:10 за домакините. Добра серия от начален удар на Георги Братоев направи разликата 11 точки – 23:12. Ас на Георги Братоев изведе Нефтохимик до геймбол при 24:12. Шампионите затвориха спокойно първата част с 25:13.

Волейболистите на Левски поведоха с 2:1 в началото на втората част. Ас на Илия Петков изравни резултата при 2:2. Шампионите поведоха с 5:3, но “сините” изравниха при 6:6. Боян Йорданов се справи с тройна блокада, за да изведе Левски напред със 7:6. “Сините” поведоха с 2 точки при 8:6 и това накара Николай Желязков да вземе прекъсване за Нефтохимик. Атака през центъра на Марк МакГивърн донесе 10:8 за Левски. Мирослав Градинаров атакува по правата от зона 2 за равенство 11:11. Боян Йорданов игра с тройната блокада и Левски отново поведе с 12:11. Отлична атака на Николай Николов намали резултата до 12:13. Боян Йорданов изведе Левски напред с 4 точки при 16:12. Мартин Пенев се появи в игра за домакините. Денис Карягин намали изоставането на домакините на 2 точки при 15:17. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски. Самуил Вълчинов остана на единична блокада от зона 4 и атакува мощна за 19:16. Нефтохимик изравни при 19:19, след като блокада спря атака на Марк МакГивърн. Николай Захариев замени Марк МакГивърн в състава на гостите. Единичен блок на Илия Пеков даде преднина на Нефтохимик при 20:19. Мирослав Градинаров се справи с двойната блокада и шампионите дръпнаха с 3 точки при 22:19. Марк МакГивърн върна надеждите на “сините” с атака през центъра 20:22. Самуил Вълчинов би сервис в мрежата и домакините стигнаха до геймбол при 24:21. Боян Йорданов атакува в мрежата и домакините спечелиха втората част с 25:21.

Домакините поведоха с 3:1 в началото на третия гейм. Георги Братоев изненада гостите с атака по правата за 5:5 за Нефтохимик. Боян Йорданов атакува успешно по правата от зона 2 з 3:5. Пайп на Гордан Люцканов – 4:6. Единичен блок на Боян Йорданов – 5:6. Двойна блокада спря атаката на Гордан Люцканов – 7:5. 12:9. Мирослав Градинаров направи 15:10. Андрей Жеков замени разпределителя си Владимир Станков с младия Стоил Палев. “Сините” намалиха до 15:16 и изравниха резултата при 17:17 след успешна блокада. Левски поведе с 20:19, след като Горден Люцканов вдигна топката от зона 3 към зона 4, където Самуил Вълчинов атакува мощно. “Синя” блокада спря атака на Денис Карягин за 23:21. Левски спечели третата част с 25:22.

Шампионите поведоха със 7:4 в началото на 4-ия гейм след атака на Златко Кьосев. “Сините” изравниха при 8:8. Двоен блок спря атака на Златко Кьосев и Левски поведе с 11:10. “Сините” поведоха с 3 точки при 13:10, след като двоен блок спря атака на Мирослав Градинаров от зона 2. Отлично изпълнение на Николай Николов в атака намали резултата до 14:15. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски. Нова атака на Николай Николов и 15:16. Левски пак поведе с 2 точки при 17:15. Мощен сервис на Александър Николов и блокада на Самуил Вълчинов. Марк МакГивърн атакува през центъра за 21:18. Самуил Вълчинов направи 23:20 за Левски. Единичен блок на Николай Захариев срещу атака на Николай Николов изведе “сините” до геймбол при 24:20. Атака на Николай Захариев донесе последната точка на Левски в 4-ата част за 25:21.

Шампионите поведоха с 2:0 в началото на тайбрека, след като Златко Кьосев атакува успешно. Боян Йорданов атакува срещу двойна блокада и изравни резултата при 2:2. домакините успяха да дръпна с 4 точки при 8:4. Боян Йорданов атакува мощно от зона 2 по диагонала за 7:9. Мирослав Градинаров успя да се справи с двойната блокада на Левски за 11:7. Андрей Жеков взе прекъсване за “сините”. Ас на Стефан Георгиев и 13:7 за Нефтохимик. Андрей Жеков взе второто си прекъсване. Двойна блокада – Златко Кьосев, Николай Николов спря атака на Самуил Вълчинов и Нефтохимик стигна до мачбол – 14:7.

Ас на Самуил Вълчинов намали преднината на домакините при 9:14. Николай Желязков взе прекъсване за домакините. Боян Йорданов атакува мощно по диагонала от зона 2 за 10:14. Нова мощна атака на Боян Йорданов по диагонала от зона 2 – 11:14. Мартин Пенев замени Денис Карягин. Златко Кьосев записа 15-ата точка за Нефтохимик и шампионите спечелиха двубоя с 3:2 гейма.

За победителите се отличиха Мирослав Градинаров с 23 точки, 17 добави Николай Николов, с 13 завърши Денис Карягин, а с 10 точки - Златко Кьосев.

За Левски най-полезни бяха Боян Йорданов с 19 точки и Самуил Вълчинов с 18 точки.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – ЛЕВСКИ ВОЛЕЙ 3:2 (25:13, 25:21, 22:25, 21:25, 15:11)