Умарпашаев запази шанс за злато със силна серия от схватки в Белград

Али Умарпашаев е единственият български национал с шанс за златен медал в първия ден на свободния стил от световната купа по борба в Белград. Той премина експресно през първите си двама съперници и на четвъртфиналите ще срещне бивш медалист от европейски първенства, докато Микяй Наим и Ислам Азизов ще чакат евентуално репешажи.

Умарпашаев бе най-добрият и най-резултатен борец на четирите тепиха в първата половина от квалификациите. Българският национал започна схватките при 74-килограмовите срещу французина Шарл Афа, който не успя да се противопостави. Умарпашаев поведе с 9:0 още преди края на първата част и завърши схватката със зрелищен суплес за 13:0 и техническа победа.

Следващият съперник на Умарпашаев бе швейцарецът Марк Дийче, чиято съдба не бе много по-различна от тази на Афа. Единствената разлика беше, че този път българинът не успя да завърши суплеса в края на първата част и спечели "само" с 11:0. На четвъртфиналите Умарпашаев, който е с 24:0 в техническите точки до момента, ще срещне Азамат Нуриков от Беларус - бронзов медалист от европейското първенство през 2016.

Другия медал за трето място тогава взе българинът Николай Куртев. Микяй Наим направи много тежка физическа схватка срещу сърбина Стеван Мичич на старта при 57-килограмовите. Българският национал поведе с 4:0, но допусна изравняване само минута преди края.

Треньорският щаб на националите поиска съдийски преглед на хватката, но той не мина и Мичич се сдоби с последната точка за 5:4. Следващият съперник на Мичич е Хамзадгадзи Халидов от Унгария. Ислам Азизов също загуби на старта в категория до 125 килограма. Той отстъпи с 0:5 срещу украинеца Олександър Хоцянивский, който ще играе на четвъртфинал срещу Шамил Шарипов - вицешампион на Русия в категорията за 2020.