Млад Милан отново победи като гост и запази преднината си на върха (видео)

Лидерът в Серия "А" Милан постигна успех с 2:1 при гостуването си на Сампдория от десетия кръг на италианския елит. Попаденията за "росонерите" отбелязаха Франк Кесие (45' - дузпа) и Саму Кастийехо (77'), докато Албин Екдал (82') беше точен за "моряците".

Така "Дявола" продължава да е безупречен при визитите си в Калчото през този сезон, записвайки пета победа в тях. Също така грандът от Милано за първи път в историята си отбеляза поне един гол в 30 поредни шампионатни двубоя, като в последните 11 от тях вкара най-малко по две попадения. За Милан това беше 8-а победа в 10 мача в Серия "А" през тази кампания. В предходните му 86 сезона в елита отборът само веднъж е постигал повече победи в първите 10 кръга - 9 през 1954/55.

Стефано Пиоли, за когото това бе мач номер 50 начело на "росонерите", предприе цели пет промени след обрата с 4:2 над Селтик в Лига Европа. Контузеният защитник Симон Кяер бе заменен от Матео Габия, а Давиде Калабрия се завърна като десен бек. В халфовата линия се появи Сандро Тонали, а по крилата този път действаха Алексис Салемакерс и Браим Диас. Атаката отново бе водена от Анте Ребич. Така средната възраст на днешната единайсеторка на "росонерите" бе само 22 години и 10 месеца. Домакините пък бяха подредени в 4-4-2 с Фабио Куалярела и Маноло Габиадини в нападение.

Сампдория излезе със специален екип в този мач, а преди началото му двата отбора запазиха минута мълчание в памет на починалия им бивш играч Марио Мараски. В осмата минута се създаде суматоха след корнер на домакините, като в крайна сметка Джанлуиджи Донарума успя да избие опасен удар с глава на Лоренцо Тонели. В 17-ата Бартош Бережински напусна принудително терена поради мускулна травма. Малко след това Ребич отправи слаб шут по земя, който не затрудни Емил Аудеро. В 35-ата Габиадини опита далечен изстрел по земя, но Донарума улови топката без проблеми.
В 39-ата Ребич пропусна "златен" шанс да открие резултата. Тогава той преодоля Аудеро и чукна топката с глава, но Тонели успя да я избие от голлинията. В 44-ата минута Якуб Янкто очевидно игра с ръка в наказателното си поле, а съдията посочи бялата точка. Кесие пък превърна дузпата в гол с хладнокръвен удар.
Втората част започна с греда за гостите след удар по земя на Тонали. В 55-ата минута "моряците" поискаха дузпа за игра с ръка на Габия, но съдията не даде такава, тъй като топката първо удари гърдите на защитника. Две минути след това Габиадини също напусна терена контузен. В 69-ата Мортен Торсби стреля с глава, но над вратата. В 76-ата Кастийехо влезе като смяна и само минута по-късно успя да се разпише, след като беше намерен на удобна позиция от Ребич. В 78-ата Ребич направи поредния си пропуск в мача.
В 82-ата след центриране от корнер резервата Екдал отклони топката с глава, а Донарума не успя да я избие и така преднината на гостите беше намалена. В последната секунда на срещата именно шведът можеше да изравни, но този път ударът му с глава се оказа неточен и така неговият тим загуби.
Така водачът в класирането Милан събра 26 точки и запази преднината си от пет пункта пред втория Интер, като продължава да е с шест повече от Наполи и Ювентус. Сампдория пък остана без победа в последните си пет шампионатни мача и така е 12-и с 11 точки в актива си.

САМПДОРИЯ - МИЛАН 1:2

0:1 Кесие (45' - дузпа)
0:2 Кастийехо (77')
1:2 Екдал (82')

Сампдория: Аудеро, Бережински, Ферари, Тонели, Аугело, Кандрева, Торсби, Силва, Янкто, Габиадини, Куалярела

Милан: Дж. Донарума, Калабрия, Габия, Романьоли, Ернандес, Кесие, Тонали, Салемакерс, Чалханоглу, Диас, Ребич