Ожие се доближи до седма световна титла, след като Евънс катастрофира на рали Монца

Шесткратният световен рали шампион Себастиен Ожие (Toyota) се доближи до седмата си титла за последните осем години, след като поведе преди финалния ден на рали Монца, последен кръг от Световния рали шампионат (WRC) за сезон 2020. Лидерът в генералното класиране при пилотите Елфин Евънс (Toyota) катастрофира в 11-та отсечка днес и почти сигурно ще загуби борбата за титлата.

Ожие, който има аванс от 17.8 секунди пред испанеца Дани Сордо (Hyundai), трябва да спечели надпреварата, за да преодолее аванса на Евънс от 14 точки на върха в подреждането и отново да стане световен шампион.

Евънс се надяваше да стене едва третият британец и първият пилот от Уелс, който печели титлата след Колин МакРей през 1995-а и Ричард Бърнс през 2001 година.

Евънс катастрофира по време на заснежената 11-а скоростна отсечка, като той и навигаторът му Скот Мартин остана невредим, но автомобилът му остана в дерето край пътя.

12-ата отсечка беше отменена от организаторите поради голямото количеството сняг, паднало на пътя, а в 13-а най-добро време даде Сордо.

„Беше невероятно, Елфин нищо не можеше да направи. Много съжалявам за него. Шампионатът не е приключил“, каза Ожие след етапа.

Шефът на отбора и бивш четирикратен световен шампион Томи Макинен също прояви съчувствие към уелсеца.

„Елфин се справи много добре и караше невероятно. Много е трудно да се разбере каква е правилната скорост при такива условия“, коментира финландецът, за когото това е последно рали като ръководител на екипа.

Трети на 22.1 секунди преди последния ден на надпреварата е световният шампион за миналата година Отт Танак (Hyundai).

До финала на рали Монца остават само трите неделни етапа на италианската писта, чиято обща дистанция е приблизително 40 км.