Голямото чакане за Шотландия приключи след дузпи и пропуск на Митрович (видео)

Шотландия се класира за Евро 2020 година, след като победи Сърбия с 5:4 след изпълнение на дузпи (1:1 в редовното време) в един от четирите финални плейофа, даващи право за класиране на шампионата на Стария континент посредством Лигата на нациите. Британците бяха малко по-добрият отбор в редовното време на "Мала Маракана" и резонно стигнаха до аванс след гол на Райън Кристи в 52-рата минута. Сърбите, които имаха немалко кадрови проблеми, допускаха много грешки в защита, но и в атака не успяха да създадат работа на Дейвид Маршал. В 90-ата минута обаче Лука Йович изравни и прати мача в продължения. Стигна се и до дузпи, при които всичко вървеше гол за гол, но Александър Митрович пропусна петия 11-метров наказателен удар за домакините и така изпрати Шотландия на голям форум за първи път от Световното първенство през 1998 година.

Двата отбора се пребориха за участие в този финален плейоф, след като Шотландия елиминира отново след дузпи на полуфиналите Израел, докато западните ни съседи имаха нужда от продължения, за да успеят да победят отбора на Норвегия.
Домакините бяха без Филип Джуричич, Бранислав Иванович и Лука Миливойевич, които са заразени с коронавирус. Коларов е контузен. Александър Митрович и Душан Тадич водеха атаката на Сърбия, а Немяна Гудел започна като един от тримата централни защитници. Стив Кларк  направи три промени в сравнение с предишния мач. Киърън Тиърни и капитанът Андрю Робъртсън се завърнаха. Райън Кристи замени контузения Райън Фрейзър.
Двата отбора изиграха доста равностойно и предпазливо първо полувреме под проливния дъжд, който се изсипваше над "Мала Маракана". Най-добрата възможност за домакините преди почивката бе в 23-тата минута, когато Лукич отправи много техничен удар от 20 метра, но топката профуча на сантиметри встрани. Джон Макгин стреля от малък ъгъл в 32-рата минута, но Райкович нямаше проблеми да улови. Това бе всичко, което можеше да се отбележи за първите 45 минути.
В 51-вата минута Анди Робъртсън пропусна страхотен шанс да открие резултата. Дайкс дриблира добре около границата на наказателното поле, справи се с трима бранители и пусна към левия бек на Ливърпул, който стреля от 20-ина метра, но високо над вратата. Само минута след това обаче сърбите отново изгубиха топката дълбоко в своята половина. Грешката бе на Костич. Макрегър намери Кристи, който много добре задържа, обърна се и стреля по земя в обратния ъгъл - 0:1.
В 71-вата минута Кристи бе близо до това да удвои, но този път хубавият му изстрел премина встрани от целта.
Без да наложи особен натиск, Сърбия успя да изравни буквално в последната минута на редовното време, когато Йович засече с глава центриране от корнер. Топката рикошира в земята, след което влезе в горния ляв ъгъл на вратата на Маршал.
Този гол смути доста шотландците, които в първото продължение не изглеждаха никак добре. В 98-ата минута Маршал спаси отбора, след като изби много опасен удар на Гудел от 25 метра. През второто продължение не се случи почти нищо и така се стигна до изпълнение на дузпи.
Грифитс изпълни първата дузпа за Шотландия. Райкович докосна топката, но тя влезе във вратата му. Душан Тадич бе безупречен в отговор - 1:1. Макгрегър изпълни по подобен начин и отново изведе гостите напред. Лука Йович изравни отново, макар че този път Маршал докосна топката, но не успя да спре пътя й към мрежата - 2:2. Скот Мактоминей бе точен, както и Гудел. Така резултатът стана 3:3 при дузпите. Оливър Макбърни изпълни добре, за да даде отново преднина на Шотландия. Александър Катай също не трепна. Кени Маклийн вкара петата дузпа за британците, но Александър Митрович пропусна и прати Шотландия на финалите на Евро 2020.