Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

Черноморец не успя да спре мощта на Рилски спортист

Рилски спортист постигна третата си поредна победа в баскетболния ни елит. Възпитаниците на старши треньора Людмил Хаджисотиров се справиха лесно с Черноморец, след като записаха успех с крайното 86:100 (16:36, 29:20, 22:28, 19:16) в бургаската зала "Бойчо Брънзов" в двубой от четвъртия кръг на НБЛ. "Рилецо" стартира двубоя по много силен начин и още в първата четвърт поведе с 20 точки, като до самия край на мача не загуби от притежание двуцифрената си преднина.

Двубоят бе дебютен за наставника на "акулите" Васил Евтимов. Тимът му показа добро лице през всяка една от останалите три четвърти, но кошмарното начало попречи за нещо повече. По този начин Черноморец започва участието си в тазгодишната надпревара с поражение, а следващото предизвикателство също е тежко - гостуване на шампиона Балкан в сряда.

"Рилецо" вече може да се похвали с лидерската позиция в подреждането, тъй като Левски Лукойл все още не е изиграл своя двубой от четвъртия кръг. Самоковци бяха без Павлин Иванов в състава, като на негово място срещата започна Мирослав Васов. Следващият мач на момчетата на Людмил Хаджисотиров е след седмица, когато ще се изправят срещу Спартак (Плевен).

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ

Мачът започна силно и за двата тима, които не можеха да пропуснат в първите няколко минути от двубоя. Центърът на Рилски Нико Карвачо трудно можеше да бъде спрян от защитата на Черноморец и наниза седем бързи точки за гостите, осигурявайки три точки аванс на тима си - 8:11. Златин Георгиев и Брандън Браун също подкрепиха своя съотборник и вкараха по една тройка, за да вдигнат разликата до 9 точки при 8:17.

Титулярите на "акулите" Милош Милодрагович и Евгени Хаджирусев пък натрупаха по две лични нарушения, а в допълнение към това серията на "Рилецо" достигна 14 поредни точки след нови добри изяви на Карвачо, Георгиев и Алекс Симеонов - 8:23. Хаджирусев спря кошмарната серия на Рилски след успешна стрелба от далечно разстояние, но играчите на Людмил Хаджисотиров започнаха нова акция и поведоха с 20 точки при 11:31. В минутите до края на първата четвърт самоковци стигнаха и до над 20 пункта аванс, но все пак разликата в резултата остана точно 20 - 16:36.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

В началото на втората четвърт Черноморец показа прогрес в играта си и успя да скъси част от дефицита след добра серия от седем поредни точки - 30:43. Кош на Болдуин допълнително изнерви гостите от Самоков, които пък изляха яда си чрез акция от 0:8, увеличила преднината им отново до 20-точковия актив - 32:51.

"Акулите" обаче отново показаха зъби и затвориха частта по страхотен начин, след като вкараха 11 последователни точки в мрежичката на Рилски, намалявайки разликата в резултата до 11 пункта - 45:56 на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Карвачо и Браун дадоха вихрено начало на третата четвърт за Рилски, като авансът на възпитаниците на Людмил Хаджисотиров отново се качи до 15-те точки. Домакините правеха отчаяни опити да се доближат на съперника си поне на едноцифрен пасив, но перфектният в днешния мач Нико Карвачо не позволяваше това да се случи - 58:78. До края на периода сериозна промяна в резултата не се случи и "Рилецо" крачеше към победата след аванс от 17 точки преди началото на финалните 10 минути - 67:84.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната четвърт стартира по-добре за момчетата на Васил Евтимов, които отново правеха всичко по силите си, за да завържат интригата в мача. Това обаче не се случи, тъй като Алекс Симеонов пое диригентската палка в състава на гостите и собственоръчно осигури пореден комфортен аванс на тима си - 77:94. Лидерите на Рилски Браун и Карвачо пък бетонираха третия пореден успех на самоковци, който дойде при краен резултат - 86:100.

Николас Карвачо изигра чудесен мач и блесна с 24 точки и 4 борби при успеваемост 9/10 от полето. Алекс Симеонов също направи добър двубой с 21 пункта и 5 овладени топки, а Брандън Браун отбеляза 17 точки, грабна 5 борби и направи 11 асистенции. Тери Портър бе полезен с "дабъл-дабъл" от 15 пункта и 10 борби от пейката.

За Черноморец Дианте Болдуин наниза 23 точки и направи 9 асистенции, Евгени Хаджирусев вкара 18 точки и добави 5 завършващи подавания, а Марвин Смит се разписа с 11 точки и 6 борби.

ЧЕРНОМОРЕЦ 86:100 (16:36, 29:20, 22:28, 19:16) РИЛСКИ СПОРТИСТ