Брилянтен Юмбер елиминира Циципас в Париж

Представителят на домакините Юго Юмбер елиминира поставения под номер 2 Стефанос Циципас (Гърция) във втория кръг на турнира по тенис от сериите "Мастърс" в Париж с награден фонд 3,73 милиона евро.

Левичарят Юмбер спечели със 7:6(4), 6:7(6), 7:6(3) след 3.16 часа игра и постигна втората си победа над играч от топ 10 след успеха в два сета над петия в света Даниил Медведев (Русия) в Хамбург през септември.

"Изключително съм щастлив и съм много горд от себе си. Психически бях много стабилен, за да спечеля срещу Циципас, който е един от най-добрите тенисисти в света", коментира 34-ият в класацията на АТП Юмбер.

Французинът навакса пасив от 0:3 гейма в първия сет, който спечели с тайбрек. Във втората част отново се стигна до тайбрек, в който Циципас спаси три мачбола и стигна до обрат от 3:6 точки. Трети тайбрек реши двубоя, но в него Юмбер дръпна с 6:2 и този път не допусна обрат.

Представителят на домакините е в серия от седем поредни победи, след като спечели титлата Антверп в края на октомври.
"Беше много, много тежко в края на втория сет, защото напрежението си каза думата. Мачът беше много оспорван, а аз пропуснах три мачбола. След това се опитах да играя гейм за гейм и да дам най-доброто от себе си. Мисля, че в третия сет бях по-спокоен. Сервирах добре и се радвам, че постигнах тази победа", каза още Юмбер.
За място на четвъртфиналите той ще срещне хърватина Марин Чилич.
Поставеният под номер 7 Матео Беретини (Италия) загуби във втория кръг от квалификанта Маркос Джирон (САЩ) с 6:7(3), 7:6(0), 5:7 след почти три часа игра, а с това се прости с надеждите си да се пребори за място във финалния турнир на АТП на осемте най-добри през сезона в Лондон.
Джирон реализира обрат от 1:3 точки в тайбрека на първия сет, който взе със серия от шест поредни разигравания. Във втората част Беретини навакса пробив пасив, а в последвалия тайбрек той изцяло доминираше.
Италианецът пропусна шест възможности за пробив в третия сет, в края на който допусна единствен брейк, което се оказа решаващо.
Номер 8 Давид Гофен (Белгия) също напусна надпреварата във втория кръг след поражение с 4:6, 6:7(6) от квалификанта Норберт Гомбош от Словакия.
Гомбош взе първия сет с ключов брейк в десетия гейм, а във втората част той навакса изоставане от 2:4, за да стигне до тайбрек. В него Гофен имаше три сетбола при 6:3 точки, но допусна обрат.
Словакът ще играе в третия кръг срещу деветия поставен Пабло Кареньо Буста (Испания), който се справи с германеца Ян-Ленард Щруф със 7:6(3), 6:2.