Българите обраха златните медали във втория ден от "Сабята на Етрополски"

Младите български сабльори обраха златните медали във втория ден от международния турнир по фехтовка "Сабята на Етрополски", който се проведе в зала "София". В конкуренцията на силните румънски състезатели бяха излъчени индивидуалните шампиони при момчетата и момичетата до 14 години и отборните победители при кадетите и кадетките.

При момичетата до 14 години след двубои, изпълнени с обрати и много емоции, шампионка стана Натали Мишинева от Свечников. На второ място се класира Алексиа Милитару от ЦСТА Букурещ (Румъния), а на трето място завършиха Жаклин Македонова от Корсар и Виктория Витлиемова от ЦСКА. При момчетата до 14 години триумфира Никола Господинов от Младост. Сребърния медал спечели Симеон Далеков от Олимпик, а бронза разделиха Кристиян Бойков от Русе и Виктор Китенов от Корсар.

Отборната надпревара при кадетите и кадетките предложи равностойни двубои на много високо ниво. След поредица оспорвани срещи, при кадетките до 17 години първото място извоюва отборът на България 3 (Калина Атанасова, Емма Нейкова, Натали Спасова), второто място остана за България 1 (Аля Филипова, Ана Михайлова, Кристина Миланова), а третото - за България 2 (Василена Кръстева, Михаела Николова, Даниела Петкова).

Кадетите също демонстрираха висока класа, но заради контузии на двама състезатели финалът между Свечников и Русе не се игра, а титлата беше присъдена служебно на Свечников (Людмил Андреев, Виктор Филев, Михаил Хаджилазов, Димитър Лазов). Алек Башалов, Кристиян Бойков, Теодор Шопов и Веселин Великов от Русе взеха сребърните медали, а на трето място остана България 2007 (Симеон Далеков, Станимир Пелов, Радослав Воденов).

Призьорите получиха наградите си от легендата на българската фехтовка Васил Етрополски и от директорите на фехтовална академия "Васил Етрополски" Запрян Ванчев и Ивайлов Воденов.

"Щастлив съм, че имах възможността на гледам на живо това състезание и да съпреживея емоциите на участниците, - каза Васил Етрополски. - В българската фехтовка има много млади таланти, във всички възрастови групи, и въпреки епидемията от коронавирус и ограниченията, които тя наложи на спорта, те продължават да тренират и да се развиват. Пожелавам им да не губят ентусиазма си, да пазят любовта си към фехтовката и да стигнат до върховете в този спорт."

"Сабята на Етрополски" се проведе при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, с подкрепата на Министерство на младежта и спорта, "Кока-кола", "Интерснак", клуб Икономика 2000 и "Диневи груп". Организатори бяха Българска федерация по фехтовка, фехтовална академия "Васил Етрополски" и фехтовален клуб "Свечников".