Тийм, Медведев и Рубльов продължават напред във Виена

Шампионът на US Open Доминик Тийм записа втора поредна чиста победа на турнира във Виена, преодолявайки съпротивата на 22-ия в света Кристиан Гарин с 6:3, 6:2. Австриецът отново зарадва феновете в родината си, като държеше инициативата през почти целия мач и съвсем заслужено намери място на 1/4-финалите, където ще видим много вълнуващ сблъсък между него и Андрей Рубльов.

Ключовият компонент за победата на Тийм бяха реализираните на втори сервис точки, където австриецът имаше огромно преимущество, регистрирайки 69% успеваемост срещу едва 39% за Гарин. Освен това Тийм реализира 43% от шансовете си за пробив (3 от 7), докато чилиецът така и не успя да достигне до възможност за брейкпойнт.

Световният №3 веднага взе нещата в свои ръце като реализира ранен пробив и поведе с 3:0. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като Доминаторът продължи да поддържа разликата от три гейма и спечели комфортно първата част с 6:3.

Гарин успя на два пъти да поведе във втория сет, но при резултат 2-1 в полза на чилиеца Тийм направи страхотна серия от пет поредни гейма и приключи мача в своя полза след само 66 минути игра.

Междувременно, звездите на руския тенис Андрей Рубльов и Даниил Медведев също достигнаха до 1/4-финалите, макар и да успяха да го направят по доста различни начини. Мачът на Рубльов срещу Яник Зинер продължи само 9 минути, тъй като след края на третия гейм италианецът се оттегли заради контузия в крака.

Интересното в случая бе това, че Зинер не поиска медицинска помощ, а просто напусна корта. Така Рубльов се класира почти без игра за следващата фаза, където ще очаква победителя от мача между Кристиан Гарин и Доминик Тийм.

Доста по-дълъг и драматичен се сблъсъкът между Медведев и канадеца Вашек Посшишил. Руснакът загуби доста злощастно първи сет, след като допусна обрат от 3:2 до 3:5, но във втория успя да сломи съпротивата на Поспишил, като при 3:3 направи серия от три поредни гейма. Заключителната част бе още по-силна за руснака, който обезсмисли сета като осъществи зрелищен пробив и обърна резултата от 0:1 до 5:1.

Победата осигури на Медведев място на 1/4-финалите, където го очаква двукратният финалист от "Големия шлем" Кевин Андерсън.

Мачът бе истински празник за любителите на асовете, като двамата опоненти реализираха общо 31 такива – 17 за Медведев и 14 за Поспишил. Най-голямото предимство на руснака бяха спечелените на втори сервис точки – 58% за него срещу 38% за Поспишил. Медведев бе значително по-прецизен и при възможностите си за пробив, реализирайки 33% от тях (3 от 9), докато успеваемостта на Поспишил по този показател бе едва 17% (1 от 6).