Григор се разправи с Хачанов и продължава напред във Виена (видео+галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров спечели със 7:6 (6), 6:3 мача си от първия кръг на изключително силния турнир от категория ATP 500 във Виена срещу руснака Карен Хачанов. Противникът на 20-ия в ранглистата хасковлия се намира с две места по-напред в класацията на ATP, като това беше първи сблъсък между двамата. Миналата седмица българинът и руснакът играха в Антверп, като Григор достигна до полуфиналите, а Хачанов отпадна на четвъртфиналите.

Григор се разделил с треньора си?
Във втория кръг вероятно Григор ще има още по-тежък съперник, тъй като се очаква това да бъде поставеният под №3 грък Стефанос Циципас. Разбира се, той първо трябва да се справи с германеца Ян-Ленард Щруф, като мачът е утре. Това означава, че следващата среща на Димитров ще бъде в четвъртък. Припомняме, че именно Циципас победи на 1/8-финалите на "Ролан Гарос" най-силния ни тенисист.

ПЪРВИ СЕТ:

Хачанов първи имаше предимството на началния удар и взе първите три точки в откриващото си подаване. Руснакът спечели гейма на 15, а след това Григор вкара няколко отлични сервиса и поведе с 40:0 в първия гейм, в който притежаваше началния удар. Димитров загуби следващите две точки, но с нов блестящ сервис затвори гейма на 30 за 1:1. При 30:15 за Хачанов в третия гейм Димитров изигра прекрасна точка, при която отчая съперника си с отлични форхенди, но в крайна сметка руснакът взе подаването си и се оттегли на първата почивка в мача с гейм аванс в резултата - 2:1.
След кратката пауза Григор изигра най-слабия си гейм от началото на мача. Пропуск от бекхенд при 15:15 бе последван от двойна грешка и така българинът подари две поредни точки за пробив на противника си - 15:40. При 30:40 Григор допусна грешка и от форхенд, изкарвайки топката в аут, а това означаваше първи брейк в срещата и 3:1 за руснака.
15 Григор Димитров се разправи с Карен Хачанов и продължава напред във Виена
Последва силен гейм за Григор, който с блестящо проведени разигравания си извоюва три поредни точки за рибрейк при 0:40. Хачанов отрази първата възможност, а при втората бе в печеливша позиция, но допусна неочаквана грешка на мрежата и това донесе пробива за хасковлията - 2:3. В следващия гейм Григор изглеждаше доста по-уверен на корта от съперника си и набързо изравни за 3:3. Хачанов все пак спря мини-серията на българина и без особени трудности взе седмия гейм за аванс от 4:3.
След бързата размяна на пробиви и двамата тенисисти бяха убедителни на свой сервис и логичната развръзка беше тайбрек. Григор започна вихрено в тайбрека, печелейки първите три точки. При 3:2 обаче българинът допусна лека грешка от форхенд от печеливша позиция и при размяната на полетата с аванса му бе свършено. Нещо повече, Хачанов спечели четвърта поредна точка след сечен бекхенд в аут на Димитров и руснакът за първи път в тайбрека излезе напред в резултата, а секунди по-късно авансът му стана 5:3.
Хасковлията най-сетне прекъсна серията на противника си, а после изравни за 5:5. Последва дълго разиграване, в което Димитров издържа и сбед бекхенд в аут на руснака нашето момче се сдоби със сетбол. При следващото разиграване двамата отново се "захапаха", но този път Хачанов намери линията с бекхенд по правата и изравни - 6:6. Лесна грешка от форхенд на Хачанов донесе втори сетбол на Димитров при 7:6, но този път първата ни ракета имаше и предимството да сервира. С ефективен първи сервис Григор си осигури печеливша позиция и след това с втория си удар направи уинър от форхенд, слагайки край на първата част.

ВТОРИ СЕТ:

В началото на втората част българинът летеше по корта, докато противникът му изглеждаше доста разколебан. С двойна грешка при 15:40 Хачанов предаде първото си подаване в сета, а брейкът бе затвърден безкомпромисно от Григор, който дори пробва уинър от бекхенд по правата при 15:30 и опитът се оказа повече от успешен. С гейм на 30 Димитров спечели трети пореден гейм в сета и авансът му в резултата стана сериозен - 3:0.
Хачанов успя да си поеме глътка въздух с гейм за 1:3, но Димитров бе безпощаден в следващото си подаване, в което не даде дори точка на съперника си - 4:1. Последва пробив на 15 за хасковлията и при 5:1 първата ни ракета имаше възможността да сервира за победата. Тази смазваща преднина изглежда накара Димитров да позагуби концентрация и да се поотпусне, защото той направо проспа гейма и допусна пробив на нула. Въпреки това, при 5:2 хасковлията все още изглеждаше много по-близо до победата от 24-годишния си противник.
В осмия гейм в тази част Григор се опита да притисне руснака и да сложи точка на спора още тук, но при 30:30 мрежата помогна на Хачанов и в крайна сметка той взе подаването си за 3:5. Това обаче по никакъв начин не притесни Григор, който изигра много спокойно и уверено следващия гейм, не даде точка на съперника си и с 6:3 затвори сета, а с това и продължилия 1 час и 23 минути двубой на централния корт.