Тасич поведе Левски Лукойл към успех над Рилски в първото дерби за новия сезон (видео)

Левски Лукойл започна новия сезон в НБЛ с комфортен успех. “Сините” надиграха един от преките си конкуренти за титлата през настоящата кампания Рилски спортист с крайното 64:75 (15:10, 23:28, 8:21, 18:16) в дербито на откриващия кръг. Сръбският център на "сините" Данило Тасич изигра страхотен мач и бе с основна роля за успеха на гостите, след като наниза 24 точки и взе 12 борби при 8/13 стрелба от полето. Домакините разполагаха с двуцифрен аванс през първото полувреме, но в края на втората четвърт си личеше, че съперникът започва да намира верния ритъм. В третия период Левски Лукойл до голяма степен реши мача в своя полза, след като взе частта с 8:21.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Новото попълнение на домакините Николас Карвачо даде началото на гонитбата в срещата с първите си три точки в професионалната си кариера, след като отбеляза с поднасяне и бе фаулиран. Чавдар Костов отвърна с чудесна далечна стрелба, а Павлин Иванов направи резултата 5:3 в следващото нападение на самоковци. Сините” се възползваха от няколко поредни грешки на съперника си, за да излязат напред в резултата с 5:8 след кошове на високите Райън Райт и Данило Тасич.

Брандън Браун и Карвачо се развихриха в следващите няколко минути и бяха в основата на серия от 8:0 в полза на домакините, помогнала на тима да си спечели актив от 5 точки - 13:8. Играчите на старши треньора Константин Папазов изпитваха сериозни проблеми в атакуващ план, след като останаха без отбелязана точка над 4 минути към края на първия период. Чавдар Костов все пак спря тази лоша поредица и вкара два наказателни, но резервата Трей Портър оформи крайното 15:10 в полза на Рилецо след първите десет минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

“Скиорите” се изстреляха напред в резултата с девет пункта след кошове на Деян Карамфилов и Мирослав Васов в началото на втората четвърт, но Йордан Минчев и Венцислав Петков намалиха изоставането на Левски Лукойл на 4 точки - 19:15. Двата тима значително повишиха нивото на баскетбола във вторите десет минути, а Рилски показа страхотно самочувствие от далечно разстояние и намери мрежичката в три поредни нападения от далечно разстояние чрез Карамфилов, Иванов и Алекс Симеонов - 32:22.

Левски Лукойл направи добро завръщане в срещата и смъкна разликата в резултата на 4 точки при 36:32 след пет поредни точки на Костов. Добрите минути за “сините” продължиха и те успяха да вземат преднината в свой ръце към края на периода, когато Райт се възползва от грешка на домакините, за да забие за 37:38. Карвачо бе фаулиран и отбеляза 8-ата си точка в мача, а първото полувреме приключи при абсолютно равенство - 38:38.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

“Сините” предложиха стабилно начало на третата четвърт, след като започнаха периода със серия от 2:8 - 40:46. Данило Тасич продължи изригването си в началото на периода и реализира тройка, чрез която Левски Лукойл поведе в резултата с 43:52. Двуцифреният актив този път се нанесе на гостуваща територия и Левски Лукойл притисна Рилски до стената - 45:58.

Самоковци не успяха да намалят разликата до края на третата четвърт и тя приключи при 8:21 в полза на столичния клуб - 46:59 общ резултат. Сръбският център Данило Тасич отбеляза 11 пункта само в третия период и бе в основата на обрата за Левски Лукойл.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Кошмарът за домакините продължи още в самото начало на последната четвърт. Добри изяви на Тасич и Захариев увеличиха аванса на “сините” на 18 точки при 46:64, а времето за играчите на Людмил Хаджисотиров постепенно изтичаше. Рилски направи опит да се завърне в срещата чрез Златин Георгиев и Мирослав Васов, но гостите имаха добре подготвен отговор в лицето на Райън Райт и Йордан Минчев - 50:70.

Павлин Иванов взе нещата в свои ръце и наниза седем поредни точки за своя тим, за да скъси изоставането на домакините на 12 точки. Финалният щурм на отбора на Людмил Хаджисотиров вече не изглеждаше никак безопасен за гостите след тройка на Брандън Браун за 62:71 и 2:06 минути до края на мача. Героят за Левски Лукойл в днешната среща Данило Тасич обаче до голяма степен приключи интригата в двубоя в следващото нападение след успешна стрелба плюс реализиран наказателен удар за 62:74.

Данило Тасич поведе Левски Лукойл с 24 точки и 12 борби, а Чавдар Костов и Йордан Минчев се разписаха с по 11 точки за победата. Павлин Иванов наниза 16 пункта и направи 6 асистенции за Рилски, докато Тери Портър се включи от скамейката с 11 точки.