Берое с безмилостно начало на новия сезон в НБЛ

Отборът на Берое стартира новата кампания в елита на професионалния ни баскетбол с категорична победа. Играчите на старши треньора Любомир Минчев показаха прекрасна игра през втората част от мача си със Спартак (Плевен) и стигнаха до лесен успех като гост с 68:87 (22:21, 18:21, 13:18, 15:27) в зала "Балканстрой" в среща от първия кръг на първенството ни. Гостите от Стара Загора демонстрираха брилянтен баскетбол през второто полувреме, а дебютантите в състава им Брейди Роуз и Ракуан Мичъл се представиха на отлично ниво. Павел Маринов и Седариън Рейнс пък пропуснаха двубоя за "зелените" заради контузии.

Двата отбора се вкопчиха в здрав сблъсък още от първите секунди на срещата. Стрелецът на Спартак Мартин Маринов отбеляза 9 от първите 12 точки за тима си след три поредни успешни изстрела от далечно разстояние. Николай Стоянов и новото попълнение Брейди Роуз пък водеха старозагорци, а резултатът в срещата се запази почти равен през цялата първа четвърт. Все пак плевенчани взеха крехка едноточкова преднина в самия край на частта, когато Николай Маринов отбеляза със сирената за 22:21.

Берое бе далеч по-концентрираният отбор в началото на втората четвърт и се възползва от няколко грешки от страна на Спартак, за да излезе напред в резултата с 22:28 след седем поредни точки. Брейди Роуз не можеше да спре да вкарва и реализира своята 12-а точка за гостите - 25:32. Симеон Илиев донесе първата двуцифрена преднина в полза на Берое - 27:37, но братята Николай и Мартин Маринови намалиха изоставането на отбора си до пет точки след две последователни тройки - 35:40. Магическите изпълнения на фамилия Маринови не спряха дотук, тъй като този път Мартин избухна с тройка със сирената, за да сложи край на първите 20 минути игра при 40:42 в полза на Берое.

След почивката двата отбора сякаш забравиха как да бележат точки и резултатът остана почти непроменен при оставащи 4:12 от частта - 46:46. Липсата на успешни стрелби все пак изчезна в следващите минути, а честата смяна на водачеството отново излезе на преден план - 51:53 за Берое след чудесно поднасяне на Ракуан Мичъл. Симеон Илиев и Ники Стоянов допълнително усложниха ситуацията пред домакините, които вече губеха с 51:58. Авансът от седем точки на сметката на Берое се запази до края на частта - 53:60 преди финалните 10 минути.

Играчите на Любомир Минчев бяха под пара в началото на последната четвърт. Тройки на Роуз и Бишъп плюс лесно поднасяне на Ваклинов позволиха на гостите да си спечелят преднина от цели 14 точки при оставащи 7:46 от четвъртия период - 54:68. "Зелените" продължаваха да диктуват темпото в мача, а преднината им скочи на 17 точки след успешна стрелба отдалеч на Ракуан Мичъл - 57:74. Домакините изпитваха сериозни проблеми с коравата защита на съперника си и бяха лимитирани до взимането на трудни стрелби. В нападение пък Берое се забавляваше и вдигна преднината си на 21 точки, а крайният резултат бе фиксиран при 68:87.

Брейди Роуз и Николай Стоянов поведоха гостите към успеха с по 19 точки и 5 борби, Станислав Ваклинов записа "дабъл-дабъл" от 15 точки и 10 борби, а Ракуан Мичъл добави 14 точки и 6 асистенции. Мартин Маринов отбеляза 21 точки и овладя 5 топки за Спартак, Николай Маринов добави 13 пункта от пейката, а Димитър Маринчешки остави 12 точки и 5 борби на сметката си.

В следващия кръг Берое приема Левски Лукойл, а Спартак домакинства на шампиона Балкан.

Снимка: Берое