Сърбия и Шотландия в директен спор за еврофиналите след драми в Осло и Глазгоу (видео)

Сърбия и Шотландия ще се изправят един срещу друг във финален плейоф за участие на Евро 2020. Днес двата отбора елиминираха съответно Норвегия и Израел в изключително оспорвани мачове. Сърбите спечелиха в Осло с 2:1 след продължения, а в герой се превърна резервата Сергей Милинкович-Савич, който вкара и двата гола за западните ни съседи. В Глазгоу пък шотландците показаха по-здрави нерви при дузпите, след като в редовното време двубоят завърши без голове.

Успехът на Сърбия срещу коравите норвежи беше напълно заслужен, макар да дойде по трудния начин. Двата тима се бяха срещали за последно през 2006 година, когато завършиха 1:1 в контрола. Норвежците натруаха самочувствие с победата с 5:1 над Северна Ирландия в Лигата на нациите, докато сърбите взеха само точка от мачовете си Русия и Турция.
"Не сме играли на еврофинали от 20 години и феновете имат огромни очаквания. От всички възможни съперници, не искахме да ни се падне точно Норвегия", каза в навечерието на двубоя селекционерът на "белите орли" Любиша Тумбакович.

Неговият колега Ларс Лагербак пък изтъкна, че като единици Сърбия притежава най-класен състав от участниците в плейофите.
Норвежците разчитаха на Ерлинг Холанд и Александър Сьорлот в атака, а средната им линия също беше впечатляваща с присъствието на Мартин Йодегор, Стефан Йохансен, Маркус Хенриксен и Сандер Берге.

Нападението на Сърбия поведоха Александър Митрович и Филип Джуричич, подкрепяни от Михайло Ристич, Неманя Максимович, Душан Тадич, Неманя Гудел и Дарко Лазович.
Сърбите бяха по-активни в началните минути и Лазович пропусна добър шанс да открие резултата, а след негово центриране Митрович не успя да отправи хубав удар с глава. Норвежците постепенно започнаха да владеят топката по-продължително, но не стигаха до голови ситуации.

В 32-ата минута Холанд се измъкна от защитата и стреля, но топката беше изчистена от голлинията. Само две минути по-късно Митрович сътвори невероятен пропуск. Той беше изведен на чиста позиция от Джуричич, но от около пет метра не уцели вратата.
В края на полувремето Норвегия доминираше и в 42-ата минута комбинация между Холанд и Сьорлот завърши с удар на новото попълнение на РБ Лайпциг, но Предраг Райкович спаси.

На почивката Лагербак смени Хенриксен с Матиас Норман, който веднага си изкара жълт картон за нарушение срещу Джуричич. Сърбите пък пропиляха нов шанс, този път след удар на Джуричич. Той получи топката от Лазович, обърна се и стреля, но право в тялото на Руне Ярщайн.
Двата отбора бяха предпазливи. В 73-ата минута капитанът на Сърбия Алексндър Коларов шутира от около 30 метра и мократа трева направи топката трудна за Ярщайн, но норвежкият страж успя да избие.

Милинкович-Савич се появи в 80-ата минута на мястото на Джурчич, а в 82-ата откри резултата. Защитата на Норвегия не се справи с центриране от статично положение, Митрович отклони към непокрития Милинкович-Савич и халфът на Лацио отблизо опъна мрежата. Норвежците обаче намериха сили да отвърнат на удара. В 88-ата минута резервата Норман стреля от границата на наказателното поле и Дмитрович не можа да реагира - 1:1.
Продълженията започнаха с натиск на сърбите и удар в гредата на Лазович. В 102-ата минута многоходова атака на гостите завърши с пас на Тадич към Милинкович-Савич, който с немалка доза късмет преодоля Ярщайн и доближи Сърбия до крайния успех.

В 108-ата минута вратарят на норвежците изби силен шут на Коларов. Домакините нямаха много време и действаха под голямо напрежение. Йодегор беше сменен от Мохамед Елиунуси, но скандинавците така и не съумяха да се доберат до дузпи.
Не по-малко драматичен беше и двубоят в Глазгоу. Той приключи без голове в редовното време и продълженията, а при дузпите фатален се оказа пропускът на Еран Захави.

Това беше четвърти мач между Шотландия и Норвегия през последните две години. Двата отбора си размениха по една домакинска победа в дебютното издание на Лигата на нациите, а само преди месец завършиха 1:1 в същия турнир.
Селекционерът на Шотландия Стив Кларк не можеше да разчита на половин дузина основни футболисти, включително намиращите се под карантина Киърън Тиърни, Стюарт Армстронг и Райън Кристи. В атака за "гайдарите" започнаха Калъм Макгрегър, Оливър Макбърни и Линдън Дайкс, а в средата на терена бяха Скот Мактоминей, Джош Макгин и Райън Джак.

В състава на Израел също имаше отсъстващи важни фигури, сред които и защитникът на Лудогорец Талеб Тауата. След близо тригодишно отсъствие в тима се завърна Еял Голаса. В нападение стартираха Еран Захави и Мунас Дабур, а триото халфове оформиха Нир Битон, Манор Соломон и Бибрас Натхо.
Израелците се ориентираха към дълбока преса в първите минути, но Шотландия можеше да поведе, ако Макгин беше стреля по-точно от границата на наказателното поле. Капитанът Андрю Робъртсън пък шутира от фаул, но също не затрудни Офир Марсиано.

Домакините бяха твърде прибрани в половината си и това криеше доста рискове. Топката рядко достигаше до нападателите, а полузащитниците отстъпваха на по-техничните халфове на съперника. Чак в края на полувремето шотландците имаха шанс да излязат напред, но Мактоминей прати топката в аут.
Втората част премина при териториално надмощие на гостите, но положения почти лисваха. Едно от малкото такива създаде Захави, но след като сам се освободи от няколко бранители, опитният нападател стреля над вратата.

В продълженията Голаса се контузи и беше сменен от Елияу Елмкиес. Израелците продължиха да са малко по-активни, но с поведението си и двата отбора показаха, че вече мислят за дузпите.
Те запонаха с гол на Джош Макгин и пропуск на Захави, чийто удар беше спасен от Дейвид Маршал. Последваха точни изпълнения на Макгрегър, Мактоминей, Шенкланд и Маклий за Шотландия. Въпреки че останалите изпълнители за Израел също не сбъркаха, радостта остана за "гайдарите".

финалният бараж между Сърбия и Шотландия ще се играе на 12 ноември в Белград.